Jarní osvěžení vaší zahrady

Zdá se, že jaro už netrpělivě klepe na dveře a majitelé zahrad tak budou moci velice brzy zahájit první práce v tomto roce. Jakými způsoby zahradu po spánku prozářit? Přinášíme několik tipů.

Jarní osvěžení vaší zahrady
Zdroj: Pexels
(Zdroj: Pexels)

Přivítejte první květiny

Jaro o sobě nejčastěji dává vědět prvními rozkvetlými rostlinkami. Na vaší zahradě by neměly chybět sněženky, bledule či petrklíče. Velice brzo vykvetou i tulipány, krokusy nebo narcisky. Jestliže tyto rostlinky na zahradě nemáte, můžete si je zakoupit v obchodě. První rok vám mohou posloužit jako rostlinky pokojové, následně ale můžete cibulky a hlízy vysadit na zahradě a další rok vám tak jarní květinka vykvete přímo v záhonu.

Natřít, omýt, promazat či nabrousit

Začátek jara je také nejlepším obdobím pro úklidové a údržbové práce. Otestujte, zda všechny motorové zahradní stroje fungují a věnujte jim patřičnou údržbu. Některé možná zaslouží omýt, doplnit provozní kapaliny, nůžky či zahradní sekačku je pak dobré nabrousit.

Kdo chce mít vše opravdu prozářené, ten může vzít do ruky vysokotlaký čistič a vše, co k naší nemovitosti patří, tlakem vody omýt. Budete se divit, jak několikaroční vrstva špíny mizí. Vaše terasa, fasáda nebo prakticky jakýkoli libovolný prvek najednou budou zářit novotou.

Dřevěný, ale i kovový zahradní nábytek je pak dobré v případě viditelné koroze či hniloby obrousit a ošetřit novým nátěrem. Platit to může i pro některé zahradní náčiní, které již používáte mnoho let. Prodloužíte tak jeho životnost o mnoho dalších sezón.

Bylinky jsou radost, vysévat můžete i zeleninu

Nemáte-li ještě bylinkový záhon, jaro je ideálním časem pro jeho založení. Bylinky jsou poměrně nenáročné rostlinky, které dokáže pěstovat prakticky každý. Vydrží vám po celý rok, krásně voní, mnohé i kvetou. Navíc jsou velice praktické a pravidelně je využijete v kuchyni.

Vedle bylinek jsou jarní měsíce vhodné k výsevu prvních druhů zeleniny. S volbou konkrétních rostlinek jistě nebudou mít problém zkušení zahradníci, další vhodné tipy snadno dohledají na internetu. Jde zpravidla o výsev v teple domova nebo ve skleníku. Zmiňme třeba hlávkový salát, ředkvičky, rajčata a papriky, cibuli či brokolici. Seznam všech vhodných rostlin je ale mnohem delší.

Hned o pár týdnů později pak můžete výhonky přesadit do venkovních záhonů a celou sezónu tak využijete opravdu naplno.

Pořiďte si něco nového

Nemysleme ale jen na práci a údržbu. Není nic špatného na tom, když si čas od času pořídíte na zahradu něco nového. Třeba nová pergola a zahradní gril vám jistě udělají mnoho radosti a přinesou nový způsob, jak na zahradě relaxovat a trávit zde více času i s rodinou a přáteli.

 

 

 

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Přepichování rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přepichování rostlin

Výsev řeřichy zahradní

Výsev řeřichy zahradní

Pěstování okrasné dýně

Reportáž o pěstování okrasné dýně, o předpěstování v květináči, kdy je nejvhodnější doba na vysázení sazeniček, kdy se sklízí.

Jak na rýmu pomocí rostlin: angínovník a rýmovník

Jak na rýmu pomocí rostlin: angínovník a rýmovník

Připravujeme nové sazenice muškátů

Jak správně přesazovat nové muškáty?