Lékárna v zahradě aneb Recepty na domácí lektvary

Bylinky se vyplatí, jsou to nejlevnější léky, navíc vlastnoručně vypěstované v zahradě. Dnes vám dáme návod, jak pomocí bylinek bojovat kašli, rýmě a chřipce. Mnohé ozdravné přípravky jsou vhodné i pro děti, samozřejmě ty, které neobsahují alkohol nebo nežádoucí dodatky.

Lékárna v zahradě aneb Recepty na domácí lektvary
Lékárna v zahradě aneb Recepty na domácí lektvary (Zdroj: Shutterstock)

Jitrocel kopinatý a jitrocelový sirup

Jitrocel kopinatý, konkrétně jeho listy vykazují protizánětlivé účinky v dutině ústní, hrdle a trávicím traktu. Snižuje prokrvení sliznic a propustnost vlásečnic, má antibakteriální účinky a podporuje vykašlávání. Navíc následně regeneruje sliznice. Zevně můžeme vyzkoušet odvar nebo šťávu u čerstvých jitrocelových listů, která působí antisepticky. Jitrocel kopinatý nechybí snad na žádné zahradě, je snadno dostupný, není tedy důvod ho nevyužívat. Právě jitrocelový sirup mají děti při léčbě dýchacích obtíží nejraději.

Meduňkový sirup z meduňky lékařské

Následující léčivý sirup je rovněž vyroben z domácích surovin a bez konzervantů. Suroviny jsou uvedené na 2 lahve po 250 ml.

Budete potřebovat:

  • 1 svazek meduňky lékařské
  • malou snítku rozmarýnu
  • 500 ml vody
  • trochu citronové šťávy
  • 500 g cukru krupice

Omyté a osušené bylinky nahrubo nasekáme. V hrnci smícháme cukr s vodou. Krátce povaříme, dokud se cukr zcela nerozpustí. Takto vzniklým sirupem ještě za horka zalijeme nasekanou meduňku a necháme ¼ hodiny táhnout, poté nálev scedíme přes sítko a tekutinu dochutíme citronovou šťávou. Jakmile bude sirup vychladlý, nalijeme ho do lahví a ty pečlivě uzavřeme. Meduňkový sirup doporučujeme užívat pro tlumení bolestí a křečí, k úpravě krevního oběhu a také na uklidnění trávicího ústrojí.

Na srdce a proti průjmu ořechový likér

Na výrobu ořechového likéru budete potřebovat:

  • 700 ml čistého lihu
  • 2 vanilkové lusky
  • 250 g hnědého kandysu
  • 12 zelených vlašských ořechů

Ořechy dobře omyjte, rozkrájejte na čtvrtky a dejte do 5 litrové zavařovací sklenice. Ořechy ve sklenici zasypte kandysem. Z podélně rozpůlených vanilkových lusků vyškrábněte nožem dřeň a pak lusky i dřeň přidejte k ořechům do sklenice. Takto připravenou směs zalijte alkoholem, protřepejte, zavažte pergamenem a dejte na teplé a světlé místo. Vždy po nějakém čase obsah lahve protřepejte. Hotový likér pak sceďte přes kávový filtr, slijte do lahví a uzavřete. Dobře vám poslouží jak na zahřátí, tak pro posílení srdce anebo na uklidnění střev.

 

Publikováno: 09.12.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Bylinky - zdraví z přírody, Vlastní postupy na sirupy

Mohlo by vás dále zajímat

Jitrocel kopinatý není jenom plevel, ale i skvělá léčivka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na co použít jitrocel kopinatý?

Král silnic jitrocel

Jitrocel je sice plevel, ale zároveň je to i léčivka. Zjistíte, co obsahuje a na co kromě rýmy, kašle a detoxikace je dobrý. Zároveň ukážeme, jak si z něj vyrobit užitečný sirup.

Příprava léčivého sirupu z růží

Sirup z okvětí růží. Pomůže od bolesti a zklidní organismus.

Léčivý sirup a zmrzlina z levandule

Sirup z levandule je úplný elixír zdraví. A nejen z čerstvé, ale i ze sušené. Důležité je jen, aby to byla pravá levandule lékařská, která se dá konzumovat.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

Angreštovo-rybízový sirup

Sirupy jsou v obchodě běžně k dostání ovšem ne za zcela příznivou cenu. Proto si doma můžete vyrobit jeden chutný z domácího ovoce za pár korun.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.