Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Cesmína je ikona tradičních anglických Vánoc. Její tuhé, tvarované až ostnaté listy v kombinaci se zářivě červenými plody jsou pro ni typické. V našich nadmořských podmínkách se pěstuje spíše jako okrasný keř. Má spoustu kladných vlastností, není však odolná proti mrazu, proto je dobré vysazovat cesmínu na chráněné místo někam do závětří.

Cesmína je zimní rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cesmína je zimní rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cesmína je zimní rostlina

Cesmína je stálezelená rostlina. Na území našeho státu nemá přirozený výskyt, našim zahradám však není úplně cizí. Nejčastěji se pěstuje jako okrasný keř. Je velmi vhodná i jako živý plot. Nejčastěji se však s ní setkáváme na adventních věncích a jiných tradičních dekoracích provázející nejkrásnější svátky v roce.

Cesmínu můžeme bezpečně poznat podle jejich typicky tuhých, okrajovaných až ostnatých listů a jasně červených bobulí. Plody připomínají brusinky. Na rozdíl od nich jsou však velmi toxické. Keře zdobí od září až do března. Naopak listy jsou oblíbeným pomocníkem lidového léčitelství. Svým voskovým vzhledem a krásnou sytou zelenou barvou, kterou někdy doprovází bílé či žluté lemování, podtrhují působivý vzhled rostliny. I dřevo z tohoto keře je poměrně často využívané. Jedná se o celkem drahé dřevo, které se často používá jako náhrada za eben.

Vykrajované listy jsou pro cesmínu typické
Vykrajované listy jsou pro cesmínu typické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy cesmíny

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) – jedná se o druh cesmíny, který je nejvíce spojován právě s Vánocemi. Její listy jsou ostnaté a plody sytě červené. V našich podnebních podmínkách pěstujeme tento druh jako okrasnou rostlinku, kterou můžeme dále dělit na odrůdy „Alaska“ či „Argentea Marginata“. Druhá zmíněná odrůda se může pochlubit bílo-zelenými listy.

Cesmína vroubkovaná (Ilex crenatta) – tento druh cesmíny řadíme mezi stálezelené keře s lesklými a hladkými listy. Díky hustým, střídavě rostoucím listům můžeme mít na zahradě velmi hustě rostoucí keř, který se navíc i perfektně tvaruje. Oblíbenými odrůdami tohoto druhu je „Fastigiata“ či „Golden Gem“.

Cesmína altaklarenská (Ilex altaclerensis) – cesmínový keř má krásné mírně zoubkované lístky a poměrně tmavé plody, které působí až červeno hnědě. Tento druh se výborně hodí pro vybudování živého plotu. Mezi oblíbené odrůdy řadíme „Golden King“, který se odlišuje zlatou barvou na okraji listů.

Cesmína má daleko víc druhů. Jako nejznámější u nás můžeme ještě zmínit cesmínu paraguayskou, přeslenitou nebo americkou.

Zlatavá barva na okraji listů je dominantou odrůdy „Golden King“
Zlatavá barva na okraji listů je dominantou odrůdy „Golden King“ (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pěstovat cesmínu

Cesmína může dorůstat do výšky až 5 metrů. Díky pravidelnému sestřihu a dobré tvarovatelnosti však můžeme tuto rostlinu udržovat v naprosto libovolném tvaru i rozměru. Výborně se hodí jak pro tvorbu živého plotu, tak i jako okrasný keř na zahradě.

Jednotlivé druhy cesmíny mají kromě přesných specifikací dle konkrétní rostliny i něco společného. Všechny druhy i odrůdy mají rády vlhčí stanoviště, které se nachází v polostínu. Rostliny dobře snáší i plný stín. Půda by měla být mírně kyselá a humózní. Proto je dobré při výsadbě vyhloubit trochu hlubší jámu, kterou na dně vysypeme rašelinou. Jejich stanoviště by mělo být vlhké, nikoliv však přemokřené.

Cesmína se hodí pro živý plot
Cesmína se hodí pro živý plot (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cesmíny můžeme pěstovat jako jednotlivé okrasné keře. Velmi dobře se jim však daří i ve skupinové výsadbě. Keře jsou vzhledem k suchým dnům poměrně odolné, jakmile však horké letní dny přetrvávají delší dobu, musíme je pravidelně zalévat.

Květy cesmíny

Květy cesmíny bývají buď jednoduché, nebo vytváří svazečky. Pro hmyz, který je opiluje, jsou velice přitažlivé, produkují totiž velké množství nektaru. Většinou mívají žlutou barvu, ale není žádným překvapením, pokud cesmína kvete narůžověle, bíle, červeně, nebo dokonce i zeleně. Plody rostliny jsou pro lidi prudce jedovaté.

Květy jsou jednoduché nebo ve svazečcích
Květy jsou jednoduché nebo ve svazečcích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cesmína se většinou pěstuje v podobě keře. Vzhledem k tomu, že se snadno a dobře tvaruje, můžeme docílit různé podoby. Pokud však chceme mít cesmínu v podobě rostliny na kmínku, musí se na kmínek naroubovat. Nejčastěji se tak upravuje cesmína ostrolistá či vroubkovaná. Takto upravenou rostlinku můžeme buď koupit, nebo si ji naroubovat sami. Nejprve si musíme zvolit vhodnou podnož. Následně z mateřského keře odřízneme zhruba 4 životaschopné větve, které připevníme za kůru podnože přímo v její horní části. Roubovaná místa musíme stáhnout fólií.

Zdroj informací: www.rostlinky.cz; www.abecedazahrady.dama.cz; www.zahradkarskaporadna.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování stálezelených listnantých rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování stálezelených listnantých rostlin

Cesmína a čemeřice jako vánoční rostliny

Cesmína a čemeřice jako vánoční rostliny, dekorativní možnosti, pěstování.

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Pěstování a zpracování cesmíny

Pěstování a zpracování cesmíny

Pěstitelská poradna: fuchsie, vánoční dekorativní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové na téma fuchsie v zimě a ukázka dekorativních vánočních rostlin.

Živý plot z Cesmíny

Živý plot z Cesmíny

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?