Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

V interiéru často uvítáme pokojové rostliny, které jsou něčím zajímavé. Reo je zajímavé nikoli díky svým květům, ale díky pruhovaným listům, kde je výrazná žilnatina v zajímavé kombinaci barev. Pěstuje se nejvíce ve dvou kultivarech, které jsou spolehlivě rostoucími rostlinami. Mají velmi rychlé přírůstky a dobře se množí.

Reo je perfektní pokojová rostlina pro každou domácnost
Reo je perfektní pokojová rostlina pro každou domácnost (Zdroj: shutterstock.com)

Čím reo zaujme

Jediný druh Rhoeo spathacea patří mezi atraktivní stálezelené rostliny, které jsou příbuzné se známými voděnkami (Tradescantia). Jako pokojové rostliny se nejčastěji pěstují kultivary Rhoeo spathacea ‚Sitara‘ a ‚Vittata‘. Oproti voděnkám vyžadují více péče.

Mladé rostliny mají dužnaté listy čnějící přímo ze středu rovně vzhůru, ovšem u starších rostlin se natahují do dlouhých stonků nesoucích listy. Rostlina se s věkem rozrůstá spíše do šířky a její stonky se natahují až na délku 20 cm, listy dosahují délky až 30 cm.

Listy jsou krásné lesklé a na spodní straně mají zajímavé purpurové zabarvení u kultivaru ‚Sitara‘, zatímco u kultivaru ‚Vittata‘ jsou listy z horní strany žlutě pruhované. Květy se na těchto rostlinách mohou objevit kdykoli během roku. Jsou však drobné, bílé a nevýrazné. Objevují se u paty spodních listů z fialových listenů, které jako by vytvářely loďku vytvořenou speciálně pro drobné květy.

Reo je ideální volbou pro ty, kteří chtějí do svého domova přidat trochu exotiky a barvy
Reo je ideální volbou pro ty, kteří chtějí do svého domova přidat trochu exotiky a barvy (Zdroj: shutterstock.com)

Na co si dát pozor

Pěstitelé těchto pokojových rostlin budou mít úspěchy pouze tehdy, budou-li věnovat patřičnou pozornost zálivce. To je důvod, proč se nedoporučuje reo sesazovat dohromady do společných kompozic s jinými pokojovými květinami.

Reo potřebuje větší množství vody, než je tomu u ostatních, ne tak náročných druhů rodu Tradescantia. Zeminu je nutné udržovat neustále vlhkou. Přitom zvlášť v zimních měsících nesmí být přemokřená. Vždy je nutné nechat povrch zeminy před další zálivkou vyschnout. V zimě se musí zálivka omezit vždy s ohledem na podmínky, v nichž je rostlina pěstována. Záležet bude hlavně na teplotě. Zálivku lze provádět výhradně odstátou vodou bez vápenitých příměsí.

Rostlina vyžaduje pravidelné zalévání, přičemž je důležité nechat půdu mezi jednotlivými zálivkami mírně vyschnout
Rostlina vyžaduje pravidelné zalévání, přičemž je důležité nechat půdu mezi jednotlivými zálivkami mírně vyschnout (Zdroj: shutterstock.com)

Kam reo umístit

Nejlépe těmto rostlinám vyhovují světlá místa bez přímých slunečních paprsků. Při nedostatku světla zmizí rostlinám panašování. Nadbytek slunce a přímo dopadající paprsky mohou způsobit spálení listů. Důležité je zajistit pro reo dobré větrání, ale zároveň neumístit rostlinu tam, kde vzniká průvan.

Jestliže jsou rostliny umístěny v místnosti, kde teplota stoupá nad 22 °C, je nutné zvýšit zálivku. Ideální teplotou pro reo je prostředí s teplotou neklesající pod 15 °C. Nesmírně důležitá je vyšší vlhkost vzduchu. Tu zajistíme rostlině tak, že květináč postavíme na kamínky v misce a na ně nalijeme vodu. Během vegetačního období reo rosíme i 2× až 3× týdně, jen v zimě stačí rosit 1× týdně.

Reo potřebuje dostatečnou vlhkost vzduchu
Reo potřebuje dostatečnou vlhkost vzduchu (Zdroj: shutterstock.com)

Množení rostlin

Přirozený vývoj rostlin způsobuje, že se po nějaké době vytáhnou a mají málo spodních listů. Tehdy je lepší rostlině odebrat vrcholové řízky a z nich si vypěstovat rostliny nové. Nové rostliny je možné vypěstovat i z postranních výhonů. Mateční rostlinu pak zlikvidujte.

Hlinitá rašelinná půda je pro ně ideální. Rostliny by se neměly často přesazovat, jen když je květináč překořeněný. Pak se doporučuje přesazení na jaře. Dospělé rostliny se přihnojují pouze 1× za 3 měsíce. Není vhodné hnojení přehánět, může totiž vést ke ztrátě panašování.

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Jak používat smáčedlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak používat smáčedlo

Choroby a poruchy pokojových rostlin

Choroby a poruchy pokojových rostlin.

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Jak pěstovat tořivku

Tořivka je rostlina, která je příbuzná africké fialce. Pokud nevíte, jak ji můžete pěstovat, poradíme vám.

Přírodní sladidlo Stévie

Přírodní sladidlo: Stévie - pěstování, množení a využití

Houbová onemocnění rostlin

Na jaře sice vše začíná kvést, ale zároveň se na rostlinách vyskytují i houbová onemocnění. Prozradíme, jaká onemocnění existují, jak je poznáme a jak jim předcházet.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?