I balkon můžete zalévat pohodlně

Jak se ideálně řeší závlaha na balkoně? Pokud zde pěstujete zeleninu či další rostliny, určitě přemýšlíte o tom, jak si tuto práci ulehčit. Možností je několik, zkuste si tedy vybrat pro sebe to pravé.

Závlaha na balkoně může být snadná
Závlaha na balkoně může být snadná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Méně častá závlaha na balkoně – pomůže samozavlažovací květináč

Trápí-li vás paměť a bojíte se, že závlaha na balkoně bude patřit mezi ty věci, na které budete zapomínat, jsou pro vás vhodnou volbou samozavlažovací květináče. Obsahují vzlínací komory nebo knoty, díky kterým se voda z prostoru mezi dvěma nádobami dostává k rostlinám. Vám tak stačí sem nalít maximální množství vody a máte na několik dní vystaráno v závislosti na tom, jaká je to rostlina, jak je velká, na jaké světové straně je květináč umístěný a jaké je počasí. Můžete bez obav odjet na víkend nebo se nehonit každé ráno s konvičkou na balkon. Některé samozavlažovací květináče mají i ukazatel stavu hladiny vody, ukáží vám tak, kdy je třeba ji doplnit.

Zalévat můžete jen konví
Zalévat můžete jen konví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Méně častá závlaha na balkoně díky vlastnímu substrátu

Každý druh rostliny potřebuje specifický substrát, který jí udrží zdravou a vyživenou a závlaha na balkoně díky nim bude jednodušší. Na trhu jsou substráty určené například pro tropické rostliny, pro kaktusy a sukulenty, substráty pro bylinky, pokojové rostliny apod. Důležitá je obvykle propustnost substrátu, tedy jeho schopnost zadržovat vodu. Zelenina a většina pokojových rostlin vyžaduje zeminu, která dokáže zadržet určité množství vláhy, zatímco již zmíněné kaktusy, sukulenty a skalničky potřebují substrát, který bude obsahovat více písku a neudrží se v něm velké množství vody.

Chcete si namíchat substrát podle sebe? Je to snadné a ve výsledku i ekonomičtější, než kupovat drahé a kvalitní pytle. Zároveň jde o udržitelnou a ekologickou variantu pro pěstování. Stačí vzít kokosové vlákno, které umí zadržovat vodu a postupně ji uvolňovat rostlinám. Lisovanou kostku stačí namočit do 3 l vody a přidat 4 l kompostu, drenáž v podobě písku, perlitu, zeolitu a hnojivo.

Zkuste to se zavlažovacími systémy

Kromě samozavlažovacích květináčů si můžete pořídit i další systémy, které vám se zavlažováním na balkoně či terase pomůžou.

  • Olla nádoby jsou hliněné nádoby, které se už po staletí používají k zavlažování. Nádoba se jednoduše zakope do zeminy, aby hrdlo bylo na úrovni povrchu, naplní se vodou a zbytek už obstarají fyzikální zákony. Kapilární vzlínání vede vodu přes stěny nádoby do okolní půdy, kde jsou zasazené rostliny.
  • Kapsle fungují na stejném principu jako olla nádoby, jen se při nich využívají hliněné nádoby v podobě kapslí.
  • Automatická závlaha je tvořená potrubím s postřikovači. Trubky musíte rozvést mezi nádobami na balkoně, připojit je k rozvodu vody a do každého květináče instalovat postřikovač.
Vytvořte si jednoduché samozavlažovací nádoby
Vytvořte si jednoduché samozavlažovací nádoby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využijte dešťovou vodu i na balkoně

V zahradě je trendem zadržování dešťové vody, ale tuto vodu můžete využívat i na balkoně. Je to ekologické, finančně výhodnější a také lepší pro rostliny než voda z kohoutku. A i zde to jde jednoduše – stačí připevnit vlastní okapy na zábradlí nebo dolní část zábradlí patra nad vámi a vodu odvádět do nádoby na svém balkoně.

Zalévat můžete i vodou z kohoutku

Pokud nemáte jinou možnost, nebo nechcete řešit zalévání výše uvedenými způsoby, můžete na balkoně zalévat vodou z vodovodu. Pořiďte si potřebné komponenty, připojte zahradní hadici na vodovodní baterii a můžete jednoduše zalévat. Jen pamatujte na to, že voda z vodovodního řadu je chlorovaná a nemusí všem rostlinám dělat dobře.

Mulčování a závlaha na balkoně spolu souvisí

K lepšímu hospodaření s vodou při pěstování můžete využít i mulčování – závlaha na balkoně bude díky němu méně častá. Na povrch substrátu použijte jednoduše dřevní štěpku, slámu, trávu nebo kompost, použít se dá také štěrk, drcená láva nebo geotextilie. Díky tomu zamezíte vysokému odparu vody z půdy. Mulčování má ale i další výhody – zabraňuje růstu plevele, tlumí výkyvy teplot na povrchu půdy a zlepšuje úrodnost půdy a růst rostlin.

Zdroj informací: zahradananiti.cz, tuselie.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Láhev od vína jako závlaha pro kytky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud máte doma více květin, ukážeme, jak si z lahve se šroubovacím uzávěrem, lepidla, hřebíku a kladiva jednoduše vyrobíte závlahu.

Jak vyrobit kořenovou závlahu z pet lahve

Láďa Hruška představuje svoji vychytávku na zavlažování rajských jablíček a vyrobí ji z pet lahví.

Jak zajistit stromům dostatečnou závlahu

Suchá léta přináší radost z krásných slunných dnů, ale i problémy s dodávkami vody pro náš sad.

Víte, že existují různé druhy zálivek?

Na zahradě se nezalévá jen obyčejnou vodou. Vlastně ano, ale je potřeba si takovou zálivku umět zkorigovat.

Jak pomoci rostlinám s dostatkem závlahy po celou sezonu

Pokud máte nedostatek vody na zalévání, ukážeme vám, jak funguje otočný postřikovač a jak pomocí upravené hadice neplýtvat vodou. V neposlední řadě popíšeme, jak přidělat a používat vodní mlhu.

Zelená střecha

Ukázka zelené střechy  - zahrady na střeše - jaké jsou možnosti pěstování, péče o rostliny.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.