Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Nerovnosti trávníku mohou být nepříjemnou záležitostí při jeho sekání, ale také mohou vadit při zalévání a hnojení. Pokud máte nerovnou plochu trávníku i ve vaší zahradě nebo před domem, není třeba zoufat, existuje hned několik způsobů, jak ji vyrovnat. I když to už možná nebude dokonalý anglický trávník, určitě se vám ho za pomocí správného postupu a nářadí podaří.

Nerovná plocha trávníku překáží v péči o něj, dá se ale napravit
Nerovná plocha trávníku překáží v péči o něj, dá se ale napravit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozhrabávejte a zasypávejte

Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti, je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.

Využijte dlouhé latě

Prohlubně v trávníku lze rovněž zaplnit propustnou zahradní půdou, případně směsí ze 2/3 prosáté ornice a 1/3 ostrého písku. Pro kontrolu vyplnění použijeme dlouhé latě položené na upravovaný podklad. Volný zásyp si po pár týdnech sedne, a tak je nutné stejný postup znovu zopakovat.

Co s většími nerovnostmi

Pro vyrovnání větších nerovností si vyrobíme plochý čtvercový rám o rozměrech 1×1 m, výška 5 cm. Do tohoto rámu vkládáme vyjmuté pláty trávníku o rozměrech 25×25 cm, které jsme si předem vykrojili ze stejně velké travnaté plochy. Pokládáme je však kořeny vzhůru, těsně vedle sebe do rámu. Na vykrajování travnatých čtverců je nejlepší použít rýč speciálně určený k zarovnávání trávníku. Pomocí rámu a vhodného nástroje vyznačíme v travní ploše vpichy, čímž si v trávníku označíme přesně daný rozměr 1×1 metr. Čtvercové travní záplaty položené v rámu obráceně je nyní možné upravit na správnou hloubku travní záplaty, to je 5 cm na výšku. K zarovnání travní laty na potřebnou výšku použijeme střešní lať rovněž o výšce 5 cm, kterou posunujeme v předem připraveném rámu, a podle níž travní záplaty seřezáváme. Odřízneme přečnívající zeminu, která obsahuje i části kořenů.

Pro vyrovnání větších nerovností použijeme travní drny
Pro vyrovnání větších nerovností použijeme travní drny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dno vzniklého otvoru po vyřezaných travních drnech zarovnáme, udusáme, a bude-li to zapotřebí, doplníme zeminou na správnou hloubku podle tloušťky záplaty. Jakmile je lůžko pro uložení záplaty hotové, dostatečně pevné s hloubkou 4,5 cm, začneme se vkládáním travních záplat znovu zpátky na původní místo. Postupujeme po pásech a každý díl trávníku vrátíme tam, odkud byl odříznut. Při pokládání okrajových záplat zahrneme dovnitř nejprve hrany a až poté středové části. Záplaty na závěr ušlapeme a zalijeme. Jakmile se záplaty uchytí a prokoření do půdy, nastává kýžený efekt vyrovnaného travního povrchu.

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: před 1 týdnem

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o zahradu po horkém létě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rady, jak se postarat o trávník, stromy a keře po velmi horkém létě.

Opravy trávníků

Je několik způsobů, jak obnovit trávník na poškozeném místě. My si ukážeme jak pracovat s trávníkovou záplatou.

Základní techniky patchworkového tvoření

Nabídneme tipy, čím můžete doplnit a vylepšit základní techniky patchworkového tvoření.

Plevele v trávníku

Jak se zbavit plevelů v trávníku?

Kompostování v zimě

Kompostování v zimě

Ošetření trávníku po zimě

Po zimě se v trávníku objevilo spoustu defektů. Co s nimi poradí Roman Paťava.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.