Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Většina krokusů z více než osmdesáti druhů kvete časně zjara. Druhy krokusů se liší barvou květů, dobou kvetení, výškou, tvarem listů a dalšími vlastnostmi. Pěstování krokusů je snadné. Některé druhy kvetou na jaře, jiné na podzim.

Pěstování krokusů se mohou věnovat i děti
Pěstování krokusů se mohou věnovat i děti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krokusy čili šafrány a pěstování krokusů

Krokus čili šafrán (Crocus) patří do čeledi kosatcovitých. Ačkoliv jeho jemné štíhlé lístky a kalichovité květy s nápadnými oranžovými bliznami vyrůstají z cibulky, patří mezi hlíznaté rostliny. Šafrány se pěstovaly jako užitkové rostliny již ve starověku.

Ke slovu se na našich záhonech hlásí v období mezi březnem a koncem dubna, v nižších oblastech je na záhonech objevme už v únoru. Kromě jarních krokusů, kterých je většina, existují i podzimní druhy kvetoucí v září až říjnu. Pěstování krokusů není vůbec složité a poradí si s nimi i úplný začátečníci.

Proč se říká, že je něčeho jako šafránu?

Krokusy se označují také jako šafrán, ale správně jsou oním šafránem míněny již vzpomenuté jasně oranžové středy květů – blizny. Tyto blizny se sbírají ručně, a protože jsou opravdu nepatrné, je jich potřeba obrovské množství. Blizny se suší a používají jako vzácné koření především v indické kuchyni.

Sytě fialové kultivary jsou na jarních záhonech nápadné
Sytě fialové kultivary jsou na jarních záhonech nápadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud byste si chtěli toto koření koupit, připravte se na skutečně řádně oceněnou práci sběračů. Na kilo koření je totiž třeba více jak sto padesát tisíc květů, a cena tomu tedy odpovídá – pohybuje se kolem dvě stě šedesáti tisíc korun za kilogram. 

Oranžové blizny se sbírají jako koření
Oranžové blizny se sbírají jako koření (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor:

Sběr šafránu se neprovádí u rostlin, které rostou jako okrasné na našich zahradách, ale u speciálně vyšlechtěných kultivarů šafránu setého (Crocus sativus), které naleznete na plantážích v oblasti Středomoří, hlavně ve Francii.  Naše krokusy jsou považovány za plané.

Při pěstování krokusů si jistě všimnete, že existuje mnoho barevných variant. Nejznámějším velkokvětým krokusem je krokus jarní (Crocus vernus), který je též známý pod označením šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus; syn. Crocus vernus subsp. albiflorus), nebo krokus zlatokvětý (C. chrysanthus). Z nich bylo vyšlechtěno velké množství pestrobarevných kultivarů. Jejich zajímavé květy mohou mít žlutou, bílou, modrou či fialovou barvu a často jsou i fialově proužkované.

Šafrán bělokvětý roste na vlhčích horských pastvinách a loukách. V České republice je původní pouze v oblasti Novohradských hor a Šumavy. Tento druh šafránu je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny. A také krokus Tommasiniho (Crocus tommasinianus), který kvete v bílé barvě s fialovými žilkami a je ohroženým druhem.

Šafrán bělokvětý patří v přírodě mezi ohrožené druhy
Šafrán bělokvětý patří v přírodě mezi ohrožené druhy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování krokusů

Pěstování krokusů je o to snazší, že nevyžadují žádnou zvláštní péči a přes zimu nevymrzají. Na jaře kvetoucí krokusy se vysazují v září až říjnu, nejlépe do hloubky 7–10 cm. Při výběru druhu krokusu je důležité zohlednit dobu kvetení, barvu květů, výšku rostliny a stanoviště.

Krokusy dobře kvetou a rostou v humózní, lehčí, dobře propustné půdě na slunných stanovištích. Některé snesou i polostín. Po odkvětu se listy zatáhnou do hlíznatých cibulek a přes zbytek roku odpočívají. Není potřeba je zalévat. Příprava země pro výsadbu je jednoduchá. Prokypřené a plevele zbavené místo vyhnojte pouze uleželým kompostem. Nepoužívejte chlévskou mrvu ani jiný hnůj, který je pro pěstování krokusů příliš agresivní.

Po zatažení listů je možné hlízky vyjmout z půdy, nechat oschnout a uložit na suché místo. Na podzim se pak mohou opět vrátit do půdy. Tyto jedovaté cibuloviny je možné pěstovat nejen v záhonech nebo ve skalce, ale mohou být pěstovány i jako hrnkové květiny. Rostliny se množí samovolně dceřinými cibulkami – ty můžete po odkvětu oddělit a vysadit na jiné místo.

Krokusy oplývají množstvím barevných variací
Krokusy oplývají množstvím barevných variací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nápadně kvetoucí šafrány – to jsou velkokvěté krokusy, mezi něž patří kromě krokusu jarního i třeba krokus zlatý (Crocus chrysanthus). Velkokvěté krokusy se hodí především do trvalkových záhonů. Všechny krokusy snáší dobře mrazíky i v době květu. Nemusíte se tak bát, že vaše pěstování krokusů přijde při nenadálých jarních mrazících vniveč. 

Podzimní šafrány vykvétají od září do října v několika barvách:

  • šafrán sličný (Crocus speciosus) má levandulově fialovou barvu, Crocus longiflorus kvete purpurově, Crocus nudiflorus je fialový se světlým hrdlem
  • krokus sítinolistý (Crocus laevigatus) má modrou barvu
  • krokus karpatský (Crocus heuffelianus) má květy bílé s fialovými žilkami

Krokusy se výborně hodí do trávníku, kde vytváří nádherné jarní koberce. Trávník začněte sekat až po zaschnutí listů krokusů, jinak si rostlinky poškodíte.

Zdroj informací: nkz.cz, abecedazahrady.dama.cz, ceskazahradka.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Krokusy a jejich pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Michal Plundra představí krokusy a popovídá o jejich pěstování

Celoroční dekorace

Zasadíme si do šestibokého truhlíku smrček s kytičkami

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.

Méně známé jarní cibuloviny

Méně známé jarní cibuloviny

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?