Sasanky, něžní poslové jara

První poslové jara, mezi něž patří i sasanky, nejsou nároční na pěstování, můžete je vysadit na přímé slunce i do polostínu. Mělo by to však být místo chráněné před větrem. Sasanka potřebuje pro optimální růst dobře propustnou, rovnoměrně vlhkou, neutrální nebo mírně kyselou půdu bohatou na humus.

První poslové jara, to jsou mimo jiné i něžné sasanky
První poslové jara, to jsou mimo jiné i něžné sasanky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sasanky jako první poslové jara

Sasanky (Anemone) patří mezi první posly jara a její něžné bílé kvítky jsou považovány za symbol nevinnosti, ohleduplnosti, důvěry, zranitelnosti a oddanosti.

Sasanka je vytrvalá bylina, na našem území je domácí, avšak silně ohrožená. V přírodě roste na slunných stráních a okrajích lesů od nížin do podhůří. Množství hvězdicovitých bílých květů, které vytváří kouzelný koberec, nás uchvátí a budete si připadat jako v lesním háji, kde tito první poslové jara nejčastěji rostou.

Nejznámějším a původním druhem je sasanka hajní (Anemone nemorosa) – vytrvalá plazivá rostlina, dorůstající výšky až 15 centimetrů. Kvete bíle a květ má šest okvětních lístků. Květy mohou mít také červenavý nádech, hlavně na venkovní straně lístků. Sasanka lesní (Anemone sylvestris) kvete později, spíš na konci jara. Je také vytrvalá, zato vyšší – může dorůst až 40 centimetrů. Kvete bíle, má 5 okvětních lístků a květ má obvykle 6 cm v průměru. 

Sasanky lesní mají špičatější okvětní lístky
Sasanky lesní mají špičatější okvětní lístky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides) vytváří úchvatný kvetoucí koberec již od brzkého jara. Má nespočet lesklých, miskovitých, jasně žlutých květů, které trošku připomínají pryskyřník. Přirozeně roste v podrostu evropských listnatých a smíšených lesů. 

Sasanka japonská (Anemone hupehensis) je kompaktní a energická rostlinka kvetoucí jemnými, dvojitými, žvýkačkově růžovými květy, které zdobí zlatožluté tyčinky. Květy se mění na bílé, nadýchané, bavlnkové hlavičky se semeny.

Japonské sasanky jsou původem z Číny a v Japonsku se s oblibou pěstují již stovky let
Japonské sasanky jsou původem z Číny a v Japonsku se s oblibou pěstují již stovky let (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sasanka plstnatá (Anemone tomentosa) patří mezi sasanky kvetoucí na podzim. První růžové květy rozkvétají začátkem září a kvetení pokračuje až do konce října. 

Sasanka desetiplátečná (Anemone decapetala)  je trsnatá trvalka s hluboce dělenými listy a poměrně velkými květy na vzpřímených lodyhách. Květ je krémově bílý, okraje má až nažloutlé a zeleno žlutý střed.

Pěstování

Tito první poslové jara se snadno pěstují v humózních, vlhkých, mírně kyselých a dobře odvodněných půdách. Vyhovuje jim polostín. Během vegetačního období udržujeme půdu vlhkou. Sasanky množíme dělením oddenků. Můžeme je vypěstovat i výsevem ze semínek, který je však zdlouhavý a náročný. Jakmile se u nás na zahradě sasanky rozmnoží, můžeme je také dělit na trsy.

Krásné a jemné sasanky hajní
Krásné a jemné sasanky hajní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sasanky můžete vysadit do podrostu pod dřeviny a také pro vytváření květinových koberců. Potřebují na živiny bohatou půdu. Sasanky hajní vyžadují vlhčí humózní zeminu, sasanky lesní upřednostňují suché a vápenité substráty. Sasanka lesní se velmi dobře hodí i do skalek. Tyto rostliny v podstatě péči nevyžadují.

Sasanky není potřeba přihnojovat. Spíše kladou důraz na zalévání během déletrvajícího sucha. Rostlina je mrazuvzdorná, ale při zimách bez sněhové pokrývky se doporučuje ke kořenům rostliny nasypat listí nebo tenčí vrstvu mulče.

Sasanka je rod rostlin patřící do čeledi pryskyřníkovitých
Sasanka je rod rostlin patřící do čeledi pryskyřníkovitých (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

První poslové jara jsou nebezpeční

Všechny druhy sasanek jsou jedovaté! Obsahují jedovatý protoanemonin, které může při požití způsobit vážné kožní a žaludeční podráždění, pálení v ústech a v krku, vředy v ústech, nevolnost, zvracení s krví, průjem. Tento jed je toxický jak pro lidi, tak i pro zvířata. Nejvíce jsou ohrožené děti, které si po utrhnutí rostlinky mohou olizovat prsty.

Zdroj informací: zahradaapriroda.cz, zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si zodpovíme další dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

Květiny podzimní zahrady

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

Jarní hajní rostliny

Jarní hajní rostliny

Aranžování květin do ptačí klece

Aranžování květin do ptačí klece

Houbové onemocnění rostlin - rez hrušňová

Reportáž o houbovém onemocnění rostlin - rez hrušňová, co dělat v případě, že nám rez napadne rostliny.

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?