Vypěstujte si čtyřlístek pro štěstí

Víte, jak vypadá bylina jménem oxalis a k čemu se hodí? V první řadě se jedná o krásnou a nevšední rostlinu, která bude okrasou našeho balkonu nebo zahrádky. Kromě toho má léčivé účinky.

Šťavel čili bylina oxalis je znám jako čtyřlístek pro štěstí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šťavel čili bylina oxalis je znám jako čtyřlístek pro štěstí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oxalis, atraktivní šťavel či čtyřlístek

Šťavel a rostliny rodu šťavel jsou jednoletky, dvouletky i vytrvalé rostliny, které vyrůstají z hlíz, oddenků a cibulí a dorůstají obvyklé výšky 5 až 30 cm. Jejich původní domovinou je Afrika a Jižní Amerika. Pyšní se 15 centimetrů vysokým stonkem, který zdobí jemné trojlístky ve tvaru srdíček.

V dubnu nebo začátkem května vykvétá a jeho keříčky jsou poseté jemnými bílými květy. Množství odrůd znamená také mnoho variací barev a tvarů. Kromě trojlístků najdeme i šťavele zdobené čtyřlístky. Co se barvy listů šťavele týče, nadchne nás zeleno-fialovým až tmavofialovým zbarvením listů. Květy nemusí být jen bílé, ale rostlinku najdete vykvetlou i dorůžova nebo dožluta. Šťavel je známý tím, že na noc zavírá svoje lístky směrem ke stonku.

Některý z druhů oxalisu (šťavel evropský) je vytrvalá bylina s tenkým plíživým oddenkem a mírně zakřiveným načervenalým stonkem, z něhož vyrůstají jemné přízemní trojčetné lístky. Tvary listů připomínají jetel, jsou však o něco větší a jemnější. Oxalis trojhranný je pro změnu rostlina, která vyrůstá z cibulek. 

Šťavel se dá pěstovat venku i v bytě
Šťavel se dá pěstovat venku i v bytě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listy šťavelu trojhranného obsahují velké množství kyseliny šťavelové
Listy šťavelu trojhranného obsahují velké množství kyseliny šťavelové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejčastěji se vyskytující zástupci oxalisu:

 • šťavel evropský (Oxalis stricta)
 • šťavel čtyřlistý (Oxalis Deppei nebo Oxalis tetraphylla)
 • šťavel trojhranný (Oxalis triangularis)
 • šťavel cibulkatý (Oxalis debilis)
 • šťavel kyselý (Oxalis acetosella)
 • šťavel kozí noha (Oxalis pes-caprae)
 • šťavel růžkatý (Oxalis corniculata)
 • šťavel širokolistý (Oxalis latifolia)
 • šťavel prérijní (Oxalis dillenii)
Listy rostliny oxalis připomínají jetel
Listy rostliny oxalis připomínají jetel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostliny oxalisu rostou na různých druzích půdy a od plného slunce přes polostín až do úplného stínu. Většinou potřebují k růstu dostatek vláhy, některé druhy se v období sucha ukládají k odpočinku. Mají rády polostín, ale zejména propustnou půdu a pH ideálně kyselé. Květy jsou často vyhledávány opylujícím hmyzem, protože mívají dostatek nektaru. Zalévá se vždy, jakmile zaschne vrchní vrstva substrátu. V zimě se zálivka omezuje na minimum. Během vegetačního období hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. V zimě hnojíme 1× za měsíc.

Jak se oxalis pěstuje?

Pokud se rozhodneme pěstovat šťavel jako přenosnou rostlinu, v druhé polovině května ho umístíme do zahrady, na okno, na terasu nebo na balkon. V tomto prostředí ponecháme rostlinu do podzimu.  Jakmile se začnou venkovní teploty snižovat, listy šťavelu zežloutnou a zatáhnou se do podzemních hlízek. V tom okamžiku omezíme zálivku, aby se zcela zatáhla, a umístíme květináč s hlízkami do místnosti s teplotou kolem 5 °C. Vůbec nezaléváme. 

Oxalis má svěží a příjemně nakyslou chuť. Je známý svými skvělými léčebnými schopnostmi, protože pomáhá při dně, zánětech dásní a bolestech žaludku. 

Cibulky šťavelu je vhodné vysadit na jaře
Cibulky šťavelu je vhodné vysadit na jaře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oxalis se dá velmi dobře vypěstovat doma v květináči, ale i na záhonech, na balkonech a podobně. Snadno se uchytí v zemi jako ozdoba zahradní skalky. Tato rostlina se ale velmi špatně přesazuje, lepší je ji pěstovat od semen nebo množit dělením. Pokud chceme vysadit šťavel trojhranný na záhon, budeme muset hlízy na podzim z půdy vyndat a uložit na chladném a suchém místě.

Zajímavosti o oxalisu:

 • Je důležité vědět, že šťavel trojhranný je jedovatý pro lidi i zvířata. Jedovaté jsou všechny části rostliny, nejvyšší koncentrace toxinů je však v cibulkách.
 • Šťavel evropský se často stává nepříjemným plevelem. Pokud jej chceme likvidovat, můžeme použít přípravky na bázi kyseliny octové nebo širokospektrální systémový herbicid.
 • Šťavel čtyřlistý je nenáročná trvalka z tropických a subtropických oblastí Mexika, která se pěstuje pro okrasu.
 • Oxalis si získává oblibu i jako novoroční rostlina.

Zdroj informací: veselebydleni.cz; ceskestavby.cz; obyvat.cz; zahradkaruvrok.cz

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Balkonové rostliny v zimní zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Balkonové rostliny v zimní zahradě

Okrasné jetele

Pověry o štěstí spojené se čtyřlístkem můžete brát vážně a chodit si jej na louku pracně vyhledat. Nebo si jej doma vypěstujte a zaručeně budete mít štěstí z pěstování.

Plevele v zimních zahradách

Plevele v zimních zahradách

Zavlečený plevel

Jaké druhy plevele si můžeme zavléct na zahradu či do doma do květináče

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?