Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Bledule jsou ve volné přírodě chráněné jarní rostliny. To ale neznamená, že je nemůžeme pěstovat doma na zahradách nebo v nádobách na terasách či balkonech. Má to ale jednu podmínku – bledule si musíme koupit jako cibule v zahradnictví, v žádném případě je ale nesmíme odnášet z přírody. Bledule totiž velmi často rostou na místech, která spadají pod chráněná krajinná území.

Bledule jsou chráněné jarní rostliny
Bledule jsou chráněné jarní rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bledule, jedovaté a chráněné jarní rostliny

Bledule jarní (Leucojum vernum) a bledule letní (Leucojum aestivum) patří společně s dalšími rostlinami, jako je orsej blatoucholistý (Ficaria calthifolia) či hlaváček jarní (Adonis vernalis), mezi chráněné jarní rostliny. Mnohé z nich, a právě třeba bledule, jsou navíc jedovaté. Jedovatá je celá rostlina, nejvíce cibule, vyvolává slinění, zvracení a průjmy. Bledule patří mezi zvláště chráněný druh – ohrožený.

Bledule je vytrvalá cibulkatá rostlina z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae), vysoká 10–30 cm. Kvete od února do dubna ve vlhkých listnatých lesích a na trvale podmáčených loukách, na okrajích mokřadů nebo v bažinatých oblastech na celém území našeho státu, v podhůří a na horách častěji – na vhodných lokalitách se vyskytuje masově.

U nás roste bledule jarní a více ohrožená bledule letní
U nás roste bledule jarní a více ohrožená bledule letní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Má přízemní lesklé listy podobné travinám a na lodyze nalezneme zpravidla jeden (vzácně dva) květ bílé barvy, na špičce se žlutou skvrnou. Tím se liší od kriticky ohrožené jihomoravské bledule letní, která má 3–7 květů, kvete v květnu a červnu a je dvakrát vyšší.

Často se pěstuje v zahradách jako jedna z nejčasněji kvetoucích okrasných rostlin. Její květy slabě voní. Bledule v Česku patří mezi chráněné jarní rostliny a jejich trhání ve volné přírodě je přísně zakázáno. Jejich přesazování je zbytečné, při přenesení na zahrádku se neujmou.

Bledule vyžadují téměř neustále vlhkou půdu
Bledule vyžadují téměř neustále vlhkou půdu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bledule vyžaduje vlhko, nejlépe se jí daří v polostínu. Ke svému kvetení potřebují teploty kolem 8 až 10 °C. Nejlépe roste na chráněném místě třeba pod stromy a keři. Po odkvětu se celá rostlina zatáhne zpět do cibulky. Bledule není třeba ani zalévat, na vhodném stanovišti mají vláhy dostatek, ani hnojit.

Výsadba bledulí

Cibulky bledulí sázíme výhradně na podzim, ale již na jaře rostliny rozkvetou. Do půdy vyrýpneme jamku, která je asi třikrát hlubší, než je samotná cibule – tu vysadíme špičkou vzhůru. Ideální je vysazovat cibulky do skupiny, protože v trsu vypadají bledule přirozeně, a dále se samy budou rozrůstat.

Bledule vysazujeme na podzim společně třeba s tulipány
Bledule vysazujeme na podzim společně třeba s tulipány (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupit můžeme například vyšlechtěný kultivar bledule letní Gravetye Giant, jejíž cibule jsou až 12 centimetrů velké a květina sama dorůstá do výšky 60 centimetrů. Kvete v květnu a červnu. Ve volné přírodě u nás roste pouze vzácně na vlhkých loukách a v lužních lesích v dolním Podyjí a dolním Pomoraví.

Pěstujeme je ve vlhké, živinami bohaté půdě. Daří se jim třeba na břehu vodních nádrží. V dobrých podmínkách uspokojivě rostou a kvetou. Dobře se kombinují jak s jinými cibulovinami, například narcisy, ale také s trvalkami – vynikne v kombinaci se stínomilnými trvalkami a travinami.

Bledule letní má na stonku 4–8 květů
Bledule letní má na stonku 4–8 květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodně ji doplní plicník (Pulmonaria), čemeřice (Helleborus) či srdcovka (Dicentra). Na jaře budou vykvétat společně s dalšími jarními rostlinami. Hodí se do každé zahrady, zajímavý koncept vytvoří v trvalkových záhonech nebo na skalkách. Vytvoří efektní lemování na okrajích záhonů. Odolává lesní zvěři. Květy na dlouhých stoncích jsou vhodné i k řezu do kytic.

Zdroj informací: naturfoto.cz, abecedazahrady.dama.cz, zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Rostliny kvetoucí v březnu

Co byste tomu řekli, kdybychom vás pozvali na jarní rozkvetlou procházku. Možná o tom pochybujete. Nám však náš dnešní host pan Pavel Chlouba slíbil, že nás vezme do březnové přírody a že tam i něco pokvete.

Poradna Václava Větvičky

Odpovědi na dotazy ředitele botanické zahrady od díváků receptáře.

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.