Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Bledule jsou ve volné přírodě chráněné jarní rostliny. To ale neznamená, že je nemůžeme pěstovat doma na zahradách nebo v nádobách na terasách či balkonech. Má to ale jednu podmínku – bledule si musíme koupit jako cibule v zahradnictví, v žádném případě je ale nesmíme odnášet z přírody. Bledule totiž velmi často rostou na místech, která spadají pod chráněná krajinná území.

Bledule jsou chráněné jarní rostliny
Bledule jsou chráněné jarní rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bledule, jedovaté a chráněné jarní rostliny

Bledule jarní (Leucojum vernum) a bledule letní (Leucojum aestivum) patří společně s dalšími rostlinami, jako je orsej blatoucholistý (Ficaria calthifolia) či hlaváček jarní (Adonis vernalis), mezi chráněné jarní rostliny. Mnohé z nich, a právě třeba bledule, jsou navíc jedovaté. Jedovatá je celá rostlina, nejvíce cibule, vyvolává slinění, zvracení a průjmy. Bledule patří mezi zvláště chráněný druh – ohrožený.

Bledule je vytrvalá cibulkatá rostlina z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae), vysoká 10–30 cm. Kvete od února do dubna ve vlhkých listnatých lesích a na trvale podmáčených loukách, na okrajích mokřadů nebo v bažinatých oblastech na celém území našeho státu, v podhůří a na horách častěji – na vhodných lokalitách se vyskytuje masově.

U nás roste bledule jarní a více ohrožená bledule letní
U nás roste bledule jarní a více ohrožená bledule letní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Má přízemní lesklé listy podobné travinám a na lodyze nalezneme zpravidla jeden (vzácně dva) květ bílé barvy, na špičce se žlutou skvrnou. Tím se liší od kriticky ohrožené jihomoravské bledule letní, která má 3–7 květů, kvete v květnu a červnu a je dvakrát vyšší.

Často se pěstuje v zahradách jako jedna z nejčasněji kvetoucích okrasných rostlin. Její květy slabě voní. Bledule v Česku patří mezi chráněné jarní rostliny a jejich trhání ve volné přírodě je přísně zakázáno. Jejich přesazování je zbytečné, při přenesení na zahrádku se neujmou.

Bledule vyžadují téměř neustále vlhkou půdu
Bledule vyžadují téměř neustále vlhkou půdu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bledule vyžaduje vlhko, nejlépe se jí daří v polostínu. Ke svému kvetení potřebují teploty kolem 8 až 10 °C. Nejlépe roste na chráněném místě třeba pod stromy a keři. Po odkvětu se celá rostlina zatáhne zpět do cibulky. Bledule není třeba ani zalévat, na vhodném stanovišti mají vláhy dostatek, ani hnojit.

Výsadba bledulí

Cibulky bledulí sázíme výhradně na podzim, ale již na jaře rostliny rozkvetou. Do půdy vyrýpneme jamku, která je asi třikrát hlubší, než je samotná cibule – tu vysadíme špičkou vzhůru. Ideální je vysazovat cibulky do skupiny, protože v trsu vypadají bledule přirozeně, a dále se samy budou rozrůstat.

Bledule vysazujeme na podzim společně třeba s tulipány
Bledule vysazujeme na podzim společně třeba s tulipány (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupit můžeme například vyšlechtěný kultivar bledule letní Gravetye Giant, jejíž cibule jsou až 12 centimetrů velké a květina sama dorůstá do výšky 60 centimetrů. Kvete v květnu a červnu. Ve volné přírodě u nás roste pouze vzácně na vlhkých loukách a v lužních lesích v dolním Podyjí a dolním Pomoraví.

Pěstujeme je ve vlhké, živinami bohaté půdě. Daří se jim třeba na břehu vodních nádrží. V dobrých podmínkách uspokojivě rostou a kvetou. Dobře se kombinují jak s jinými cibulovinami, například narcisy, ale také s trvalkami – vynikne v kombinaci se stínomilnými trvalkami a travinami.

Bledule letní má na stonku 4–8 květů
Bledule letní má na stonku 4–8 květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodně ji doplní plicník (Pulmonaria), čemeřice (Helleborus) či srdcovka (Dicentra). Na jaře budou vykvétat společně s dalšími jarními rostlinami. Hodí se do každé zahrady, zajímavý koncept vytvoří v trvalkových záhonech nebo na skalkách. Vytvoří efektní lemování na okrajích záhonů. Odolává lesní zvěři. Květy na dlouhých stoncích jsou vhodné i k řezu do kytic.

Zdroj informací: naturfoto.cz, abecedazahrady.dama.cz, zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Rostliny kvetoucí v březnu

Co byste tomu řekli, kdybychom vás pozvali na jarní rozkvetlou procházku. Možná o tom pochybujete. Nám však náš dnešní host pan Pavel Chlouba slíbil, že nás vezme do březnové přírody a že tam i něco pokvete.

Poradna Václava Větvičky

Odpovědi na dotazy ředitele botanické zahrady od díváků receptáře.

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

ČTĚTE DÁLE

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.