Kohoutek věncový připomíná koukol

Kohoutek věncový Lychnis coronaria patří mezi dvouleté a víceleté rostliny. Za dobrých podmínek vytrvá na svém místě několik let. Vyniká nezvyklou barevnou kombinací listů a květů. Jeho velkou výhodou je nenáročný způsob pěstování. Svým vzhledem i výškou připomíná koukol. Své místo si najde v okrasných zahradách, zvláště na společných záhonech se středně vysokými trvalkami.

Kohoutky patří mezi méně obvyklé trvalky, které bývají v zahradách často opomíjené
Kohoutky patří mezi méně obvyklé trvalky, které bývají v zahradách často opomíjené (Zdroj: shutterstock.com)

Původ rostliny je na jihu Evropy

Kohoutek věncový je nenáročný na pěstování, a tak v mnoha teplejších oblastech u nás dokonce zplaněl. Původně se jedná o jihoevropský druh. Díky častému pěstování v našich zahradách jsou jeho semena přenášena větrem a ptactvem i na další prostory. V literatuře se můžete setkat i s označením Silene coronaria nebo Coronaria coriacea, případně Agrostemna coronaria. Bylo vyšlechtěno mnoho dalších kultivarů, které jsou například plnokvěté nebo s krémovým panašováním.

Pokud vysadíme na zahradě jednu rostlinku kohoutku, další roky se už vysemeňuje sama
Pokud vysadíme na zahradě jednu rostlinku kohoutku, další roky se už vysemeňuje sama (Zdroj: shutterstock.com)

Působivé květy září nad stříbřitou šedí

Rostliny kohoutku věncového (Lychnis coronaria) jsou po celém povrchu hustě šedostříbřitě plstnaté, a to oboustranně. V přízemní části mají růžici protáhle vejčitých listů. Díky tomu, že květní plátky jsou jen velmi mělce vykrojené, jsou květy téměř kruhovité.

Barva květů může být buď bílá, bílá s růžovým prstencem okolo ústí, nebo častěji růžová, purpurová a karmínová. Bíle kvetoucí kultivary je potřeba pro zachování bílých květů množit buď řízkováním, nebo dělením trsů. Kvete prakticky celé léto.

Kvete v červenci až v září
Kvete v červenci až v září (Zdroj: shutterstock.com)

Místa vhodná pro výsadbu

Kohoutek dává přednost mírnému polostínu, ale jeho stanoviště by mělo být suché, neboť vlhkem trpí. V těžkých a dlouhodobě zamořených stanovištích vyhnívá. Ideální je pro něj dobře propustná výživná zemina s neutrálním pH.

Skvělé uplatnění nachází mezi koberci nízkých šedolistých druhů rostlin, jako jsou například čistec vlnatý (Stachys byzantina), rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) nebo rozrazil (Veronica cinerea). Dobře se vyjímá také na suchých kamenitých svazích a v zahradách, kde není možné zabezpečit rostlinám stálou péči. Nepotřebuje zvláštní péči a na záhonech se objevuje v následujících letech znovu díky vysemeňování.

Roste i na přímém slunci, vhodný je na zelené střechy
Roste i na přímém slunci, vhodný je na zelené střechy (Zdroj: shutterstock.com)

Další rostlinní společníci

K dalším rostlinám, které vytváří pro kohoutky věncové dobré společenství, patří také třemdava bílá (Dictamnus albus), hrachor širolistý (Lathyrus latifolius), len žlutý (Linum flavum), saturejka horská (Satureja montana) a bělozářka liliovitá (Anthericum liliago).

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.