Kohoutek věncový připomíná koukol

Kohoutek věncový Lychnis coronaria patří mezi dvouleté a víceleté rostliny. Za dobrých podmínek vytrvá na svém místě několik let. Vyniká nezvyklou barevnou kombinací listů a květů. Jeho velkou výhodou je nenáročný způsob pěstování. Svým vzhledem i výškou připomíná koukol. Své místo si najde v okrasných zahradách, zvláště na společných záhonech se středně vysokými trvalkami.

Kohoutky patří mezi méně obvyklé trvalky, které bývají v zahradách často opomíjené
Kohoutky patří mezi méně obvyklé trvalky, které bývají v zahradách často opomíjené (Zdroj: shutterstock.com)

Původ rostliny je na jihu Evropy

Kohoutek věncový je nenáročný na pěstování, a tak v mnoha teplejších oblastech u nás dokonce zplaněl. Původně se jedná o jihoevropský druh. Díky častému pěstování v našich zahradách jsou jeho semena přenášena větrem a ptactvem i na další prostory. V literatuře se můžete setkat i s označením Silene coronaria nebo Coronaria coriacea, případně Agrostemna coronaria. Bylo vyšlechtěno mnoho dalších kultivarů, které jsou například plnokvěté nebo s krémovým panašováním.

Pokud vysadíme na zahradě jednu rostlinku kohoutku, další roky se už vysemeňuje sama
Pokud vysadíme na zahradě jednu rostlinku kohoutku, další roky se už vysemeňuje sama (Zdroj: shutterstock.com)

Působivé květy září nad stříbřitou šedí

Rostliny kohoutku věncového (Lychnis coronaria) jsou po celém povrchu hustě šedostříbřitě plstnaté, a to oboustranně. V přízemní části mají růžici protáhle vejčitých listů. Díky tomu, že květní plátky jsou jen velmi mělce vykrojené, jsou květy téměř kruhovité.

Barva květů může být buď bílá, bílá s růžovým prstencem okolo ústí, nebo častěji růžová, purpurová a karmínová. Bíle kvetoucí kultivary je potřeba pro zachování bílých květů množit buď řízkováním, nebo dělením trsů. Kvete prakticky celé léto.

Kvete v červenci až v září
Kvete v červenci až v září (Zdroj: shutterstock.com)

Místa vhodná pro výsadbu

Kohoutek dává přednost mírnému polostínu, ale jeho stanoviště by mělo být suché, neboť vlhkem trpí. V těžkých a dlouhodobě zamořených stanovištích vyhnívá. Ideální je pro něj dobře propustná výživná zemina s neutrálním pH.

Skvělé uplatnění nachází mezi koberci nízkých šedolistých druhů rostlin, jako jsou například čistec vlnatý (Stachys byzantina), rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) nebo rozrazil (Veronica cinerea). Dobře se vyjímá také na suchých kamenitých svazích a v zahradách, kde není možné zabezpečit rostlinám stálou péči. Nepotřebuje zvláštní péči a na záhonech se objevuje v následujících letech znovu díky vysemeňování.

Roste i na přímém slunci, vhodný je na zelené střechy
Roste i na přímém slunci, vhodný je na zelené střechy (Zdroj: shutterstock.com)

Další rostlinní společníci

K dalším rostlinám, které vytváří pro kohoutky věncové dobré společenství, patří také třemdava bílá (Dictamnus albus), hrachor širolistý (Lathyrus latifolius), len žlutý (Linum flavum), saturejka horská (Satureja montana) a bělozářka liliovitá (Anthericum liliago).

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: před 4 dny

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.