Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou?

Bylinky do polévky si můžete koupit nebo vypěstovat na zahrádce či na okně v truhlíku. Pěstovat můžete různé druhy, které využijte ve studené i teplé kuchyni. Kdo se na pěstování necítí nebo nemá možnost nic pěstovat, může si poradit kupovaným bylinkami, které ovšem nevydrží tak dlouho, jako ty pěstované. Poradíme ty bylinky, které dodají polévce zvláštní specifickou chuť.

Bylinky do polévky si můžete vypěstovat na zahradě 
Bylinky do polévky si můžete vypěstovat na zahradě  (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodné bylinky do polévky

Bylinky mají léčivé účinky, a kromě tohoto daru se hodí do různých teplých i studených pokrmů. Většina jídel se bez bylinek neobejde. Bylinky do polévky můžete pěstovat na zahrádce, nejlépe blízko kuchyně, abyste nemuseli běhat přes celou zahradu. Ti z vás, co zahradu nemají, mohou využít truhlíky nebo květináče na balkóně nebo terase. Pokud nemáte ani to, postačí jen malý truhlík za oknem, kam se vejdou ty nejdůležitější. Většina bylinek miluje sluníčko a mohou se pěstovat i pohromadě. Vždy ale dodržujte pravidlo, že u sebe mají růst ty, které mají stejné nároky na slunce, závlahu i půdu. Navíc tato kombinace je výhodná pro konkrétní druhy bylinek do polévky, která může mít pokaždé jinou chuť.

Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou?
Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bazalka

Bazalka je malý zázrak v kuchyni, který můžete pěstovat na zahradě. Pěstováním ve skleníku můžete mít přísun čerstvé bazalky podstatně delší dobu než na volném záhonu. Pěstování v mobilních nádobách, jako jsou různé truhlíky nebo květináče, je pro pěstování bazalky také vhodné. Má ráda řez několikrát do roka a slunné stanoviště. Co přímo nesnáší, je sucho, ale i přílišné přemokření. Je vhodná jako odpuzovač škůdců, jako jsou molice nebo mšice.

{"type":"genericvideo","object_id":"298904","title":"Pomůcka pro sušení bylinek"}

Majoránka

Jestli hledáte vhodné bylinky do polévky, tak majoránka je skvělou volbou. Vhodné stanoviště pro tuto bylinku je slunné místo, které je navíc v teple a bude se jí dařit v propustné půdě. Sklízet majoránku můžete několikrát do roka. Při sběru dávejte pozor, protože tvoří husté jemné koberce, které mají mělké zakořenění. Při nesprávné manipulaci je můžete snadno poškodit. Majoránku proto nikdy netrhejte, ale vždy stříhejte. Sklizeň provádějte těsně před květem nebo na začátku kvetení.  Jednotlivé rostlinky sestřihněte na délku 5 cm, budou se potom bohatě větvit. Majoránka je rostlina, která patří mezi letničky. Pokud ji však umístíte tam, kde ji ochráníte před mrazem (světlé místo o teplotě cca + 5 °C), můžete z ní mít i trvalku.  U této bylinky platí jedno pravidlo, pokud chcete polévku chutnější a aromatičtější, využijte sušenou variantu.

Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou?
Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou? (Zdroj: Šárka Miškovská)

Kopr

Kopr je vhodný jako ochucovadlo do polévky, ale využívá se i k nakládání zeleniny nebo do omáček. Kopr patří mezi jednoleté rostliny, které můžete vysévat od dubna do července v hustých řádcích.  Není náročný na pěstování, roste prakticky všude a snese se i s ostatními bylinkami. Kopr sklízejte vždy odkvetlý a mladý. Můžete jej volně protrhávat. Semena kopru obsahují mnoho železa, proto z něj uvařená polévka bude nejen chutná, ale i plná zdraví prospěšných látek. Čerstvý kopr můžete uchovat v mrazáku.

Petržel

Petržel je jednou z tradičních rostlin do polévky. Můžete ji pěstovat nejen na záhonku, ale i v truhlíku nebo ve speciálním hrnci petrželáku. Jedná se o kořenovou zeleninu. Její čerstvé listy jsou nezbytnou součástí dochucovadla při vaření. Pokud ji časně na jaře nebo na podzim vysejete, můžete sklízet listy. V dalším roce petržel vykvete a po dozrání semen uhyne. Petrželovou natí nešetřete, pokud někdo z rodiny trpí problémem s trávením, podporuje také chuť k jídlu. Petržel se dá mrazit i sušit. Polévka bez kořene a listu petržele není ta správná zeleninová polévka.

Máta

Aromatická máta se nemusí používat jen na nápoje, ale je vhodná i jako přísada do polévky, které dodá zvláštní svěží chuť. Bude se jí dařit na vlhčím stanovišti, snese ovšem i stanoviště sušší dle konkrétního druhu. Je vytrvalá i mrazuvzdorná. Máta je mnohdy brána jako plevel, který se velmi rychle na zahradě rozšiřuje, jedná se prakticky o invazivní rostlinu. Obsahuje především silice a dále třísloviny, flavonoidy a fenoly.

Publikováno: před 8 měsíci, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: ceskestavby.cz, exoticherbs.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinky z truhlíku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bez majoránky, kopru nebo rozmarýnu se vaše kuchyně neobejde. Ukážeme, jak bylinky pěstovat podle toho, co jaká bylinka potřebuje. V neposlední řadě vás provedeme výsadbou ředkviček a listové zeleniny.

Jarní bylinky

Rozhovor o pěstování jarních bylinek s ing. Ludmilou Duškovou.

Bylinky a zelenina na podzim

Bylinky a zelenina na podzim

Bylinky na vaření

Bylinky na vaření

Uchovávání bylinek

Hana Hořáková předvede jak je možné uchovat bylinky mražením, sušením nebo nakládáním

Nové odrůdy v zelenině

Ludmila Dušková ve své poradně představuje nové odrůdy pažitky, cibule, libečku, kopru, salátu a nakonec představí petunie.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?