Jak na nemoci rostlin

V letním období hrozí rostlinám pěstovaným doma i na zahradě či ve skleníku mnohé choroby a škůdci. Povšimneme-li si jejich výskytu včas, nemusí být nic ztraceno, správným ošetřením a vhodným zásahem můžeme zamezit jejich šíření a ve výsledku se navíc ještě dočkáme dobré úrody. Chce to být všímaví a nenechat ošetření napadených rostlin na poslední chvíli.

Jak na nemoci rostlin
Jak na nemoci rostlin (Zdroj: shutterstock.com)

Velmi často se setkáváme s nejrůznějšími chorobami napadajícími lilkovité rostliny. Šíří se nejen mechanicky, ale také výsevem napadeného osiva. Bakterie způsobující toto onemocnění (Clavibacter michiganensis) pronikají do pletiva rostlin v místech jejich poranění, například při vyštipování zálístků anebo při sklizni. Jedná se o poměrně závažnou chorobu u níž nejtypičtějším příznakem je vadnutí listů, a to velmi náhlé a následné usychání listové čepele. Nejčastěji tato choroba napadá spodní listy u rajčat. Začíná to spodními listy a končí pozdějším uvadnutím celé rostliny. Prevencí je pouze to, že budeme dbát na opatrnost při vyštipování zálístků a také při sklizni plodů, ideální je použití rukavic, abychom nemoc nepřenášeli. Chemická ochrana proti tomuto druhu nemoci zatím neexistuje.

Dalším onemocněním, které se taktéž týká lilkovitých rostlin je plíseň bramborová (Phytophora infestans), která se projevuje postupným zasycháním natě od špiček listů, přes řapíky až po stonky rostlin. Spodní strany listů jsou obvykle potažené povlakem houbovitých vláken.  Na hlízách se projevuje vznikem tmavých skvrn, a to na povrchu i v řezu. Škodlivá houba přežívá v hlízách, a tak aniž bychom si toho všimli, vysadíme takovou hlízu v očekávání bohaté úrody a o ona zatím roznáší nemoc. Nejčastěji se s tímto onemocněním setkáváme na stále vlhkých místech s výskytem lilkovitých plevelů například blínu, nemoc podporuje ale mnohdy i počasí, a to vlhké a teplé. Prevencí proti této chorobě je výsadba zdravých hlíz do provzdušněné půdy. Hlízy přitom nesmíme vysazovat příliš hustě. Naštěstí v tomto případě existuje pomoc i v podobě chemických přípravků jako jsou například  Kocide 2000, Ortiva, Ridomil Gold atp.

Chloróza listů se projevuje na nejmladších listech. Jedná se v podstatě o poruchu tvorby listové zeleně. Čepele v takovém případě mezi nervaturou listu žloutnou, bezprostřední okolí nervatury však zůstává zelené, později však listy zežloutnou celé. Nakonec zaschnou a opadají. Tato choroba se u rostlin objevuje v důsledku nejrůznějších vlivů, kterými mohou být jak nedostatek světla, nedostatek vláhy, tak i naopak přemokření anebo nadbytek vápníku v půdě, případně některé v půdě chybějící živiny. V tomto případě je třeba zamezit přemokření půdy a v případě dlouhodobého anebo rozsáhlého výskytu nechat provést půdní rozbor.

V době sklizně jablek narazíme často na kališní (Alternaria alternata) a jádřincovou (Fusarium spp.) hnilobu. Kališní hniloba je ve výskytu častější v deštivých dnech. Bohužel mnohdy již v průběhu vegetace se objevují v okolí kalicha žlutohnědé skvrny, které se během skladování nadále zvětšují. Na jádřincovou hnilobu narazíme nejčastěji při rozkrojení jablka, kdy pletivo v okolí jádřince má hnědou barvu a celý jádřinec má potah z houbových vláken. Hniloba nakonec zničí celý plod. Tato hniloba není bohužel zprvu patrná, neboť se objeví právě až po rozříznutí plodu, o to víc je závažná. Takto napadené plody nikdy nekonzumujte, neboť obsahují mykotoxiny.  Neskladujete je ani nekompostujte.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak používat smáčedlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak používat smáčedlo

Choroby a poruchy pokojových rostlin

Choroby a poruchy pokojových rostlin.

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Jak pěstovat tořivku

Tořivka je rostlina, která je příbuzná africké fialce. Pokud nevíte, jak ji můžete pěstovat, poradíme vám.

Přírodní sladidlo Stévie

Přírodní sladidlo: Stévie - pěstování, množení a využití

Houbová onemocnění rostlin

Na jaře sice vše začíná kvést, ale zároveň se na rostlinách vyskytují i houbová onemocnění. Prozradíme, jaká onemocnění existují, jak je poznáme a jak jim předcházet.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?