Trvalky pro krásnou zahradu na podzim

Na podzimní zahradě si užíváme hlavně pestrých kombinací barev, které vykouzlí různé skupiny dřevin. V barevném souboji ale nezaostávají ani trvalky. Ukážeme vám výběr druhů, které by v podzimně elegantní výsadbě neměly chybět a s jakými rostlinami si v kompozici obzvláště rozumí. Krásu si užijete ve formě barevných květů, elegantních listů trav nebo v podobě suchých semeníků, které na svou působnost ještě teprve čekají.

Trvalky pro krásnou zahradu na podzim
Trvalky pro krásnou zahradu na podzim (Zdroj: Lucie Peukertová)

Trvalky k zahradě rozhodně patří. A co si budeme namlouvat, právě ony se starají o proměnlivost během roku a díky rychlému růstu dodají zahradě i po krátké době po založení trvalkových záhonů elegantní vzhled. Jaké trvalky ale vybrat pro podzimní období? Jaké barvy květů v sortimentu převažují a na co bychom se měli zaměřit?

Tipy pro tvorbu záhonů s podzimními trvalkami:

  • Určitě se nezaměřujte výhradně na podzimní sortiment, záhony by měly kvést od jara do mrazu, podzimní trvalky jsou tedy pouze jedním z dílků této skládačky.
  • Pro vytvoření podzimního efektu se zajímejte o trvalky se zajímavými listy, co se týče barvy i jejich struktury, dobrou službu odvedou také okrasné trávy.
  • Skvělým doprovodem pro podzimní trvalkové záhony budou také pozdní cibuloviny, tak například ocúny seženete v mnoha krásných druzích i odrůdách.
  • Myslete také na zimu, hodně trvalek se může pochlubit také efektními semeníky. Ty navíc hrají i důležitou ekologickou roli, jsou totiž zdrojem potravy pro zrnožravé ptactvo, kterým tak elegantně vyřešíte zimní jídelníček.
  • Všimli jste si, že poměrně hodně druhů trvalek kvetoucích koncem sezony se pohybuje v paletě studených barev? Ano, i modrá či starorůžová k podzimu patří, zajímavě kontrastují s pestrými barvami všude kolem.

Trvalky pro krásnou zahradu na podzim
Trvalky pro krásnou zahradu na podzim (Zdroj: Lucie Peukertová)

Dejte zelnou okrasným trávám

Okrasné trávy jsou skvělou investicí pro každou okrasnou zahradu. Jsou krásné od pozdního jara až do jara, jediným obdobím výpadku v působnosti tvoří asi jeden nebo dva jarní měsíce, kdy odstraníme odumřelé listy, které ale brzy zase nahradí nové zelené.

Mezi osvědčený sortiment patří například metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa), dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), bezkolenec modrý (Molinia caerulea), ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), lalang válcovitý (Imperata cylindrica ´Red baron´), různé druhy ostřic (Carex) nebo kavyl péřovitý (Stipa tenuissima). Poslední zmíněný druh se může v jílovité půdě chovat poněkud nevyzpytatelně, může také vymrznout, proto ho vysazujte pouze do dobře propustné půdy na slunném stanovišti. Pokud mu ale bude stanoviště naopak vyhovovat, může se dokonce i přesévat. Okrasné trávy se na podzim většinou barví do okrových odstínů a oceníte na nich hlavně jejich ve větru povívající strukturu.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Tento druh řadíme mezi prérijní trvalky, které vyžadují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Kvete od července do září a je dostupná v mnoha zajímavých kultivarech, které se ale mohou chovat spíše jako krátkověká trvalka. Květy jsou atraktivní pro hmyz, takže se třapatkovka často vysazuje do ekologicky laděných zahrad. Nachází ale uplatnění také v zahradách léčivých, její kořen má protirakovinné účinky a používá se také jako přírodní přípravek na podporu imunity.

Trvalky pro krásnou zahradu na podzim
Trvalky pro krásnou zahradu na podzim (Zdroj: Lucie Peukertová)

Rozchodník (Sedum spectabile)

Od srpna do listopadu rozkvétají květy rozchodníku, který dorůstá výšky okolo 50 cm. Barevná paleta květů se pohybuje v odstínech růžové, fialové až mírně stříbřité. Dostupný je také kultivar s purpurovými listy. Hodí se i k řezu a květy jsou lákavé pro hmyz.

Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Některé odrůdy mohou kvést ještě začátkem října, většinou ale kvetou od července do září. Na květech oceníte krásné barvy od čistě bílé po temně fialovou. Mohou být i vícebarevné a jako bonus vám provoní celou zahradu zajímavou vůní. Ta je lákavá i pro noční motýly. Dobře prosperuje výhradně v kvalitní půdě bohaté na humus, je náročná i na zálivku. Během sucha rychle vadne a všeobecně neprospívá.

Trvalky pro krásnou zahradu na podzim
Trvalky pro krásnou zahradu na podzim (Zdroj: Lucie Peukertová)

Hvězdnice křovitá (Aster dumosus)

Hvězdnice kvetou od srpna do konce října a jsou tak typickými představitelkami podzimního sortimentu trvalek. V některých letech mohou trpět padlím.

Záplevák podzimní (Helenium autumnale)

Tuto trvalku poněkud neprávem doprovází nepříliš lichotivý název, rozhodně se nechová a ani nepůsobí jako plevel. Kvete od srpna do října v závislosti na kultivaru a barevná škála květů, které pokrývají téměř celou rostlinu, se pohybuje od čistě žluté přes oranžovou až po cihlově hnědou. Květy doslova milují opylovači, kteří se sem ve velkém slétají pro nektar. Záplevák pěstujte v kvalitní živné půdě na plném slunci.

Publikováno: 29.09.2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Květiny podzimní zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

Krokusy a jejich pěstování

Michal Plundra představí krokusy a popovídá o jejich pěstování

Čím vyzdobit truhlíky na podzim?

Letničky už mají to nejlepší za sebou, ale do podzimní i zimní výzdoby je ještě nějaký čas. Jak překlenout toto "hluché" období?

Dekorace ze sušených květin

Výroba podzimní dekorace za sušených květin a rostlin do interiéru

Druhy cínií a trvalek

Druhy cínií a trvalek

Květiny pro podzimní truhlíky

Markéta Zajíčková nám ukáže, které květiny se hodí do truhlíků na podzim a které nám dokáží rozzářit okna

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.