Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Čerstvým květům se samozřejmě nic nevyrovná, přesto existují i takové, které si svou krásu zachovají mnohem déle. Letničky vhodné pro sušení jsou ideálním řešením pro ty, kteří se chtějí z krásy květů těšit klidně i mimo sezónu. Sušené letničky nemusí nutně skončit pouze v kytici, hodí se i jako součást ručně vyráběného papíru, jako efektní suroviny do mýdel nebo jako dekorační prvek při vaší hand made tvorbě.

Pestrovka kulovitá je letnička, vytvářející kulovité květy fialové barvy
Pestrovka kulovitá je letnička, vytvářející kulovité květy fialové barvy (Zdroj: Shutterstock)

Rostliny určené k řezu vypěstované na vlastní zahradě zažívají renesanci. Nejspíš je to dáno tím, že si rádi odpočineme při ruční práci, navíc květiny samy o sobě působí jako antistresový prostředek. Pokud ale nechcete, aby květiny podlehly po několika dnech zkáze, určitě se neobejdete bez těch druhů, které se dají sušit.

Jejich sadbu si budete muset s největší pravděpodobností předpěstovat, na trhu se s ní setkáte jen zřídka a nabídka je omezená pouze na základní sortiment, který většinou představují slaměnky a statice. Při výsevu svépomocí ale můžete popustit uzdu fantazie a vyzkoušet i méně tradiční druhy. Rozhodně nemusíte zůstat u těch zcela běžných. Zajímavé možnosti nabízejí také směsi letniček nebo okrasných trav. Ty jsou vhodné především pro ty zahrádkáře, kteří nevědí, jakými druhy začít nebo chtějí i na jediném záhonku sklízet pestrý sortiment.

Slaměnky jsou nenáročné a dekorace z nich prozáří váš domov
Slaměnky jsou nenáročné a dekorace z nich prozáří váš domov (Zdroj: Shutterstock)

Letničky pro netradiční vazbu

Slaměnky, statice nebo smilky reprezentují klasiku mezi letničkami určenými na sušení. Jenže u tohoto základu nemusíte zůstávat, zvláště pokud chcete vytvářet kytice nebo jiné dekorace poněkud „divočejšího“ nebo přírodního charakteru. K tomuto účelu se skvěle hodí například černucha damašská. Tato květina je dostupná v kultivarech s květy v bílé, modré a růžové barvě. Dají se z ní sušit květy nebo tobolky, které vzniknou z těchto zajímavých květů.

Tobolky mívají v závislosti na odrůdě barvu načervenalou nebo zelenkavou. Osivo této letničky většinou seženete ve směsi odrůd, ale existují i osiva s jediným kultivarem. Tobolky si můžete nasušit i z příbuzné černuchy východní, která ovšem dorůstá větších rozměrů. Pokud se nechcete soustředit pouze na sušené květy, určitě oceníte i jednoletý mák, jehož makovice mají všestranné využití nejen ve floristice.

Jednoduchá pravidla výsevu

Níže uvádíme přehled běžně dostupných druhů na trhu a termín výsevu. Ten se snažte vždy dodržet, rozhodně se nevyplácí výsev uspíšit. Kvůli nízkým teplotám a nedostatku světla v předjaří se totiž nedočkáte sadby valné kvality. Rostliny jsou slabé a mnohdy i náchylné na choroby a škůdce.

Hloubka výsevu se dá odvodit od velikosti semen. Drobná semínka se někdy ani zeminou nepřekrývají, stačí je jen smísit s lehkým substrátem. U některých druhů je dokonce možné osivo vysévat přímo na záhon, což je vhodná varianta hlavně pro ty, kteří nemají možnost předpěstování letniček ve skleníku. U většiny druhů počítejte s jarním výsevem, u některých připadá v úvahu i podzimní termín. Ten se mnohdy provádí třeba u černuchy a suchokvětu.

Kraspédie žlutá je velmi atraktivní letnička, vhodná k řezu a zejména k sušení
Kraspédie žlutá je velmi atraktivní letnička, vhodná k řezu a zejména k sušení (Zdroj: Shutterstock)

Směsi osiva

Letničky ve směsi jsou skvělou možností, jak si i na malé ploše vypěstovat různé druhy květin. Ne vždy ovšem vyklíčí všechny druhy, které jsou v osivu zastoupeny, proto počítejte s určitým překvapením.

Přehled termínů výsevů u nejběžnějších letniček určených k sušení

  • černucha damašská (Nigella damascena) – přímý výsev od března do dubna nebo od září do října, osivo pouze zapravíme do zeminy
  • černucha východní (Nigella orientalis) – přímý výsev od března do dubna nebo od září do října, osivo pouze zapravíme do zeminy
  • kraspédie (Craspedia globosa) – výsev v lednu, dlouhá doba klíčení
  • nevadlec klasnatý (Celosia spicata) – únor až březen
  • pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa) – únor až duben
  • slaměnka (Helichrysum bracteatum) – při předpěstování výsev v březnu až dubnu, při přímém výsevu vyséváme od dubna do června
  • smilek růžový (Helipterum roseum) – předpěstování v březnu až dubnu, přímý výsev od dubna do května
  • statice (Limonium sinuatum) – předpěstování v březnu až dubnu
  • suchokvět roční (Xeranthemum annuum) – přímý výsev od března do června nebo od září do října
  • světlice barvířská (Carthamus tinctorius) – přímý výsev od března do května
Černucha setá je na první pohled nezajímavá rostlinka
Černucha setá je na první pohled nezajímavá rostlinka (Zdroj: Shutterstock)

Zdroj informací: Lucie Peukertová

Publikováno: před 3 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Výsev nového trávníku a jeho zavlažování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsev nového trávníku a jeho zavlažování

Výsev vzpřímených muškátů

Výsev vzpřímených muškátů

Výsev naťové petržele

Výsev naťové petržele

Rajčata

Rajčata

Výsev kořenové zeleniny

Výsev kořenové zeleniny

Vysévání letniček a jejich nové druhy

Vysévání letniček a jejich nové druhy

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?