Srovnali jsme vytápění dřevem a peletami. Které je pro vás to pravé?

Máte doma kotel na dřevo a jste zvyklí pravidelně přikládat? Možná vás ani nenapadne, že by to šlo automaticky a bez práce. Stačí dřevo vyměnit za moderní dřevěné pelety nebo si pořídit kotel, který spaluje oboje.

Srovnali jsme vytápění dřevem a peletami. Které je pro vás to pravé?
Zdroj: Shutterstock
Srovnali jsme vytápění dřevem a peletami. Které je pro vás to pravé? (Zdroj: Shutterstock)

Kotle na dřevo zažívají už několikátý rok po sobě doslova renesanci. Odstartovala kvůli prudkému růstu cen energií a nejistotě na trhu. Pro dřevo, ale i další pevná paliva zůstala  naopak nákupní cena dostupná a lidé oceňují také možnost udělat si zásoby, díky kterým budou mít doma pěkně teplo bez ohledu na ceny plynu.

Jaký kotel na tuhá paliva se hodí zrovna do vašeho domu? Přečtěte si, podle čeho se při výběru můžete řídit.

Automatický, nebo ruční provoz?

Důležité je, jaký má vaše rodina životní styl a kolik času chcete vytápění a přípravě paliva věnovat. Odpovězte si upřímně na tyto otázky: Máte energii sekat dříví a prostory, kde ho skladovat? Jezdíte často mimo domov? Bývají doma děti samy? Jste příznivcem moderních technologií?

Podle odpovědí snadněji vyhodnotíte, zda se do vaší domácnostI hodí kotel na dřevo s ručním přikládáním, nebo vyberete raději automatický kotel na pelety, který do značné míry funguje bezobslužně.

Kotel na dřevo bez přikládání nehřeje

Moderní kotle na dřevo se od starších typů výrazně odlišují. Nejdokonalejší konstrukční řešení mají takzvané zplynovací kotle, které využívají přísun vzduchu pomocí odtahového ventilátoru. Mají vyšší účinnost a nižší spotřebu paliva – oproti prohřívacím kotlům až o 30 %. Moderní technologie a ovládání prodlužuje interval přikládání a také zvyšuje komfort vytápění.

Naše kotle ovládá elektronická řídicí jednotka, která reguluje aktuální výkon kotle a umí ovládat i všechny další prvky topného systému,“ vysvětluje Roman Boczek z firmy OPOP. „Ani u nejmodernějších kotlů na dřevo se ale nevyhnete ručnímu přikládání paliva, aby oheň nevyhasl,“ upozorňuje.

Srovnali jsme vytápění dřevem a peletami. Které je pro vás to pravé?
Srovnali jsme vytápění dřevem a peletami. Které je pro vás to pravé? (Zdroj: Opop)

Kotel na pelety pracuje místo vás

Oproti tomu kotel, který spaluje pelety, funguje natolik automaticky, že do kotelny téměř nemusíte chodit. Poté, co jednou za tři až pět dnů naplníte zásobník peletami, topí kotel zcela samostatně.

Podle požadované teploty dodává palivo ze zásobníku až na rošt hořáku, a tak udržuje tepelný komfort, který si nastavíte.

Srovnali jsme vytápění dřevem a peletami. Které je pro vás to pravé?
Srovnali jsme vytápění dřevem a peletami. Které je pro vás to pravé? (Zdroj: Opop)

Kromě automatického přikládání převezme kotel také rozdělání ohně a bezpečné zapálení pelet pomocí nažhavené patrony,“ připomíná Roman Boczek.

Pokud často odjíždíte mimo domov, oceníte také vzdálené ovládání vytápění přes internet a propojenou aplikaci, kde si vše nastavíte.

Rozdílná nákupní cena paliva

Jak už to bývá, vyšší komfort stojí víc peněz. Náklady na roční spotřebu pelet jsou vyšší než nákup palivového dříví. Dřevo vychází dlouhodobě nejvýhodněji v závislosti na tom, jaký druh kupujete, jak je dřevo staré a zpracované.

Vyšší nákupní cenu pelet kompenzuje vysoký komfort vytápění, který automatický peletový kotel zabezpečuje.

Se dřevem mějte trpělivost

Dřevo a pelety se kromě ceny liší i v dalších vlastnostech. Pelety vznikají slisováním dřevěných pilin a tak mají jednotný tvar a velikost. Díky tomu s nimi můžete jednodušeji manipulovat. Pelety nemusejí vysychat, a tak jsou rovnou z výroby připravené k vytápění.

U dřeva si musíte dát pozor, aby jeho vlhkost nejdříve klesla pod 20 procent – to může trvat i dva roky. Používáním vlhkého dřeva snižujete jak výhřevnost paliva, tak účinnost kotle a zkracujete jeho životnost. Také skladování dřeva má svá pravidla, která není dobré podcenit.

Odpovídající výkon a vysoká účinnost

Při výběru konkrétního kotle na tuhá paliva si zkontrolujte, jakou má účinnost a výkon.

Účinnost má být co nejvyšší, ideálně přesahující 90 procent. Díky tomu spotřebujete méně paliva a ušetříte náklady na vytápění,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek.

Pokud jde o výkon kotle, při výpočtu je potřeba zohlednit velikost domu, jeho staří a tepelné ztráty. Výrobci nabízejí své modely s různými variantami výkonů, aby si vybrali majitelé malých i velkých domů, novostaveb i starších objektů. Řiďte se projektovou dokumentací nebo se obraťte na montážní firmu.

Můžete mít obojí

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jestli zvolit dřevo, nebo pelety, máme pro vás dobrou zprávu. Spalovat oba typy paliva vám umožní kombinovaný kotel na pevná paliva.

V takovém kotli můžete dle libosti střídat dřevo i pelety a využívat manuální i automatický režim vytápění,“ dodává Roman Boczek z firmy OPOP, která má i kombinované kotle ve své nabídce

 

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak dostat z topení peletami maximum?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pelety jsou oblíbeným topivem, které se vyrábí z dřevního odpadu a jsou velmi dobře výhřevné. Pokud máte kotel na pelety, vyhráli jste "první ve Sportce!"

Dřevěné pelety

Víte, jak se vyrábí dřevěné pelety?

Co vše zkontrolovat na dřevním kotli?

Proč servisovat kotle na dřevní paliva?

Skladování dřevních paliv

Jak skladovat palivo na zimu?

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

Včasná příprava na následující topnou sezónu dřevními palivy

Včasná příprava na následující topnou sezónu