Bože chraň aspidistru, protože ona chrání nás

Tato květina domácího štěstí byla svého času tak proslulá, že se dokonce dostala do názvu románu George Orwella, jehož názvem jsme se v titulku článku inspirovali i my. Dnes je trochu pozapomenutá, ovšem zcela neprávem, protože je to skutečně rostlina nezmar, a přitom nepostrádá půvab a atraktivitu.

Květina domácího štěstí aspidistra k nám dorazila z Orientu (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květina domácího štěstí aspidistra k nám dorazila z Orientu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květina domácího štěstí prospívá všude

Původní domovinou květiny domácího štěstí zvané aspidistra je daleký Orient, kde v Číně, Japonsku a na Tchajwanu vytváří podrost tamějších lesů. Přes Anglii a Německo se v 19. století dostala i k nám a tehdy ji pěstovali snad v každé domácnosti. Vedle odborného českého názvu kořenokvětka se jí říkávalo také třeba ševcovská palma. To proto, že se jí dařilo na zámcích, v měšťanských domech i v chalupách prostých lidí. Ale všichni ji pěstovali nejen proto, že vypadala trochu exoticky a byla nenáročná, ale věřilo se, že přináší do domovů pohodu a radost, proto se jí také začalo říkat právě květina domácího štěstí.

Aspidistra má krásné tuhé celozelené i vícebarevné listy, takže se někdy používá jako dekorativní trvanlivá zeleň do květinových vazeb. Jako pokojovka je ale tak trochu zapomenutou kráskou možná i proto, že se špatně shání a nebývá úplně levná. Roste totiž poměrně pomalu, takže trvá i několik let, než sazenička dosáhne běžné velikosti pro prodej v obchodech. Ale ze stejného důvodu se vám pak odvděčí dlouhověkostí, protože aspidistry prospívají a rozrůstají se do krásy i několik desítek let.

Snese i mírné mrazíky

Tato květina domácího štěstí patří k rostlinám, které zvládne pěstovat i úplný začátečník. Nevyžaduje nic výjimečného, postačí jí běžný substrát pro pokojové rostliny, který by měl být spíše těžší s příměsí humusu. Nesnáší velkou zálivku, na přelití je dokonce velmi háklivá, protože jí pak začnou hnít kořeny.

Zamiokulkas je stejně jako aspidistra milovníkem polostínu, takže je můžete pěstovat společně
Zamiokulkas je stejně jako aspidistra milovníkem polostínu, takže je můžete pěstovat společně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stejně tak nemá ráda příliš slunce, protože ze své domoviny je zvyklá spíše na stín. Takže ji můžete umístit to tmavých zákoutí, chodeb nebo na schodiště. Tam se docela pěkně vyjímá s další pokojovkou, která má ráda polostín, a to se zamiokulkasem. A nevadí ji ani chlad, proto se dříve hodně používala jako zelená dekorace v kostelích, které v zimě nebyly vytápěné. Snese i mírný mrazík, třeba takový, který se někdy v zimních měsících vyskytuje ve Středomoří. S našimi vlhkými mrazy a občas i poměrně velkými mrazy ji tedy raději netrapte.

Květina domácího štěstí má mnoho podob

A proč se jí říká kořenokvětka? To kvůli jejím zvláštním červenohnědým květům připomínajícím hvězdičky, které vykvétají z oddenků těsně nad zemí, takže to vypadá, jako by tato květina domácího štěstí rozkvétala ze svého kořenového systému.

Vzhledem ke své dlouhověkosti nepotřebuje ani časté přesazování, postačí jednou za 3–7 let. Kdy nastal ten správný čas, poznáte podle toho, že je původní květináč zcela prokořeněný. Přesazovat aspidistru lze kdykoliv během roku, ale vždy opět do malého květináče, podobně jako klívii.

Aspidistra se vyskytuje v mnoha mutacích, některé jsou uměle vyšlechtěné, jiné vzniknou dlouholetým pěstováním. Běžně se tak může stát, že druh s celozelenými listy získá při množení barevnou kresbu, nebo barevné listy naopak zezelenají. Někdy se v trsu objeví i bílý list, ten ale hned vytrhněte, protože mu chybí zelené barvivo chlorofyl a časem by zaschnul. Vyskytují se i vyšlechtěné druhy s velmi barevnými listy, které jsou sice velmi atraktivní, ale právě pro svou „přešlechtěnost“ už nejsou tak nenáročné při pěstování.

Většinou má aspidistra celozelené listy, ale existují i vícebarevné varianty
Většinou má aspidistra celozelené listy, ale existují i vícebarevné varianty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kořenokvětka patří k pokojovým rostlinám, které milují letní pobyt venku, kde vydrží od května do října, ideálně na nějakém stinném místě, třeba pod rozložitým stromem. Pokud nemáte možnost aspidistru „venčit“, dopřejte jí občas alespoň lehkou sprchu.

Zdroj informací: www.kvetinyproradost.cz, www.zahradnictvikrulichovi.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky v pokojových rostlinách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si popovídáme o novinkách v pokojových rostlinách. Naším hostem je pan František Kafka.

Kořenokvětka a zelenec

Vaše chvíle pohody v pravé nedělní poledne! Oblíbený magazín pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít. Pořad s Václavem Postráneckým a jeho hosty, plný nejen sezónních rad,

Servírovací tác přinášející štěstí

Říká se, že podkovy přinášejí štěstí, tak proč si ho nepřinést i s trochou dobrého jídla při servírování.

Recept na speciální bylinnou směs pro čaj štěstí

Skvělý recept na speciální bylinnou směs čaje štěstí.

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.