Dionýsie – jedny z nejatraktivnějších skalniček

Pro skalničkáře představují dionýsie pravděpodobně ten nejatraktivnější souhrn všech vlastností skalniček. Jsou krásné, vytvářejí atraktivní bochánky obalené květy, pod nimiž se i jejich zajímavé listové růžice takřka ztrácejí. Jsou však poněkud náročnější na pěstování, což je snad jejich jedinou nevýhodou.

Dionýsie – jedny z nejatraktivnějších skalniček
Dionýsie – jedny z nejatraktivnějších skalniček (Zdroj: Shutterstock)

Původ a domovské oblasti

Až na výjimky představuje rod Dionysia horské rostliny, které obývají převážně skalní stěny, převisy a spáry.  Jejich domovem je střední Asie a Blízký východ. Ačkoli jsou dionýsie obyvateli oblastí s nedostatkem srážek, nepatří k rostlinám suchomilným. Díky kořenovému systému, jenž je tak vitální, že dokáže proniknout i do těch nejužších spár, dokážou si dionýsie vodu vždy vyhledat. To však, ale zároveň znamená, že voda se takřka nikdy nedostane na listové růžice.

Pěstební podmínky

Pro úspěšné pěstování dionýsií je tedy důležitá souhra několika faktorů, což je sluneční svit, proudění vzduchu a voda ke kořenům. Z toho vyplývá, že pro pěstování těchto rostlin v kultuře je bezvýhradně nutná velmi dobrá drenáž. Rostliny totiž nesnesou přemokření ani v období plné vegetace a už vůbec ne v období klidu. Jejich značná citlivost na přemokření je omezujícím faktorem pro klasické pěstování na skalkách. Tyto rostliny se tedy spíše hodí pro pěstování v alpinkových sklenících.

Množení dionýsií

U botanických druhů dionýsií můžete přistoupit k množení výsevem semen v zimně anebo vyzkoušet řízkování případně zakořeňování listových růžic ve vegetačním období po odkvětu. Ve všech případech je však třeba počítat s tím, že mladé semenáče i řízky jsou velmi choulostivé. Rovněž při zálivce je nutné počínat si nadmíru opatrně. Zajistěte mladým rostlinám vždy dobré větrání, neboť jsou choulostivé na napadení houbovými chorobami. Řízkovance je vhodné ošetřit některým ze širokospektrálních fungicidů. Nesnesou ani velmi vysokou vzdušnou vlhkost. Pro zakořeňování rostlinek je nejvhodnější ostrohranný hrubší písek, který bude bez organických příměsí.

Kde rostliny získat

Vzhledem k tomu, že dionýsie patří ke skalničkám nakvétajícím velmi brzy zjara, je ideální v tomto období navštívit některou ze specializovaných výstav alpinek pořádaných kluby skalničkářů, kde se jistě setkáte s mnoha druhy a můžete si rovnou vybrat takové, které vás nejvíce uchvátí. Dalším způsobem, jak přijít k těmto zajímavým rostlinám je pokusit se získat kontakt přímo na sběratele anebo specializované pěstitele. Vybírat můžete ale už nyní z překrásných variant dionýsií v naší fotogalerii u článku.

 

Publikováno: 06.02.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Startování rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o startování rostlin pomocí stimulátorů.

Stimulátor zakořeňování

Jak a k čemu používat stimulátor zakořeňování poradí odbornice Veronika.

Pěstování lýkovců

Pěstování lýkovců

Pěstování rostlin pod umělým osvětlením

Rady, jak lze pěstovat celoročně rosliny v bytech, díky umělému osvětlení.

Okrasné jetele

Pověry o štěstí spojené se čtyřlístkem můžete brát vážně a chodit si jej na louku pracně vyhledat. Nebo si jej doma vypěstujte a zaručeně budete mít štěstí z pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.