Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Plevel na zahrádce představuje svízel. A může být ještě větší, pokud je jedovatý – pak totiž může být i nebezpečný. Je zde totiž velké riziko, že si ho můžeme splést s nějakou zeleninou, třeba s nějakým salátem nebo špenátem, a nevědomky ho sníme. Neštěstí může být na světě. Seznamte se s námi s těmi nejčastěji se vyskytujícími jedovatými plevely na českých zahrádkách.

Plevel na zahrádce může být také jedovatý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plevel na zahrádce může být také jedovatý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plevel může být jedovatý, a tím pádem i nebezpečný

Plevel, který je jedovatý, je také velmi často snadno zaměnitelný i s jinými rostlinami. I proto byste měli být při zahradničení opatrní. Takový plevel je nebezpečný nejen pro vás, ale i pro děti nebo zvířata. Ty nejjedovatější rostliny přitom rostou všude, takže je doopravdy můžete najít i na své zahrádce. 

Jaký jedovatý plevel můžete nejčastěji najít na své zahrádce?

Tetlucha kozí pysk

Tetlucha kozí pysk se může zaměnit s petrželí. Její dozrálé nažky se pak podobají kmínu. Jde o středně nebezpečný plevel, který zapleveluje nejčastěji okopaniny a porosty zeleniny. V hustých porostech obilnin a travin se příliš neuplatní. Požití tohoto plevele způsobuje dávení, závratě a ve větším množství může způsobit i smrt. Pomocným poznávacím znamením je i to, že když rozemnete jeho listy nebo lodyhu, na rozdíl od petržele nepříjemně zapáchá.

Bažanka roční se podobá zase jedné velmi oblíbené bylince

Bažanka roční je v Česku hojně rostoucím plevelem, který nejvíce roste v teplých oblastech na půdách hnojených nebo jinak bohatých na dusík. A proto se nejvíce vyskytuje na zahradách, polích, vinicích, rumištích a u obydlí. Typické pro ni je, že zapleveluje okopaniny, zeleninu, ale i jiný porost. Potlačují ji rychle rostoucí stínicí rostliny. Bažanka roční se pak velmi snadno zamění s bazalkou. I ona je jedovatá, naštěstí otravy mají spíše mírnější charakter.

Bažanka se snadno zaměňuje s bazalkou
Bažanka se snadno zaměňuje s bazalkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bolehlav plamatý je velmi nebezpečný

Bolehlav plamatý je velmi rozšířený plevel. Roste na teplých stanovištích – tedy hlavně v nížinách a podhůří, na rumištích, hnojištích, kompostech, podél cest, v příkopech i na březích řek. Mimo tato místa ho ale najdete i na polích a zahradách. Preferuje kypré hlinité půdy s dostatkem vlhkosti a dusíku. Velmi snadno by se mohl zaměnit s petrželí. Zaměnit se však může i s další kořenovou a listovou zeleninou nebo kořením z čeledi miříkovitých. Jde přitom však o velice nebezpečný plevel, který by vás mohl zabít. Aby vás usmrtil, stačilo by pozřít jen několik jeho listů. Taková záměna by tedy mohla být fatálním omylem. 

Durman obecný 

Durman obecný je jedovatou rostlinou z čeledi lilkovitých. Je velice působivou rostlinou, kterou si občas lidé na svou zahrádku vysadí záměrně. Má zde dekorativní roli. Málokdo si však uvědomuje, jak moc rizikový ve skutečnosti je. Jedovatá je celá rostlina. I ona může velmi snadno zabít. Je přitom jedno, jakou část rostliny dotyčný pozře. Obzvláště nebezpečná je pro děti, které láká svými zajímavými plody.

Durman je obzvláště nebezpečný
Durman je obzvláště nebezpečný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plody lilku černého

Plody lilku černého je pak možné zaměnit s borůvkami. Nebezpečí záměny hrozí především u dětí, které si je snadněji zamění. Rizikové je u nich navíc to, že jejich organismus je na toxické látky mnohem citlivější než tělo dospělého člověka. V případě, když jsou ještě nedozrálé, tak jsou zelené, a je zde velké riziko, že by se mohly přimíchat k zelenému hrášku. I tato rostlina je jedovatá. Jedovaté přitom nejsou pouze plody, ale celá rostlina. Nicméně nejvíce jedu se nachází právě v nezralých plodech. Méně jich je v dozrávajících plodech, v listech a nati. Nejméně jedu je potom ve zralých plodech. Otravy se pak projevují pocitem na zvracení a silným překrvením hlavy. Nejraději roste tam, kde je půda až přesycená dusíkem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rozhlas.cz; Horst Altman: Jedovaté rostliny, jedovatí živočichové

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Mohlo by vás dále zajímat

Jedovaté plevele na naší zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o jedovatých plevelech, které si často můžeme zaměnit za nějakou bylinku, ukázka jednotlivých jedovatých druhů.

Jak poznat jedlé houby

Reportáž s panem Ing. Jiřím Baierem, který do studia přinesl různé druhy hub

Jedovatý plevel

Jedovatý plevel

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Listárna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků.

Nové plevelné druhy

Nové plevelné druhy

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?