Opomíjená něžná mařinka

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Krásná jména pro krásnou bylinku

V historii vlivem častého používání nejen v kuchyni, ale i v léčbě nespavosti nebo pro své uklidňující účinky získala tato bylinka mnohé názvy. Můžete se tak setkat s několika lidovými výrazy, jako je například marulka, mařenka, božec, májovka či voňavka.

Vzhledem k jejímu rozšíření v Americe a v Asii dostala mařinka také mnoho cizojazyčných jmen. I ta jsou neméně zajímavá stejně jako ta česká lidová: petit mugue, reine des bois, wild baby’s breath, také waldmeister nebo master of the woods. Oficiální dřívější latinský název zní Asperula odorata, dnešní používanější název je Galium odoratum.

Jak pěstovat mařinku na zahradě

V přírodě se mařinka množí samovýsevem. Na zahradě se dá pěstovat také, ideálně ze zakořeněných lodyh. Jakmile jich budete mít dostatek, vysaďte je na záhon. Dodržujte vzdálenost 20–30 cm od sebe. Záhon by měl být v lehčím polostínu a mít vlhčí humózní půdu. Pak bude mařinka pěstována na takovém místě, jako jsou místa jejího přirozeného výskytu.

Mařinku však můžete pěstovat i v nádobách. Ty by měly být prostorné a postavené pod vyššími keři, které jim budou vytvářet polostín. Pokud je mařinka zasažena přílišným teplem a suchem, začnou jí obvykle žloutnout listy. Jestliže tento nešvar postihne i vaše rostliny, jednoduše je sestřihněte, ony velmi rychle obrazí.

Která část se využívá

Z mařinky využíváme hlavně nať. Ta se sbírá na konci jara, ideálně na přelomu května a června. Sběr mařinky je doporučován kolem poledne a její sušení by mělo probíhat co nejrychleji. Jen tak si zachová stejnou barvu i lesk, jako má v čerstvém stavu. Nejlepší je sušit ji při teplotách do 35 °C a na sítech. Usušená se má skladovat na temném místě, ideálně v hnědých lékovkách, kam se nedostane moc světla.

TIP redakce! Mařinka se rozvoní, až když zavadne, čerstvá nijak zajímavou ani výraznou vůni nemá. Sušenou ji můžete využít podobně jako levanduli k ovonění prádla ve skříních.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka (Zdroj: shutterstock.com)

S jakými neduhy si mařinka poradí

Kromě již zmíněného uklidňujícího účinku, kdy je nejlepší užívat mařinku ve formě čajů, můžete podle MUDr. Zbyňka Mlčocha spoléhat na mařinku také při nespavosti, stresu a křečích. Mařinka obsahuje kumarin, ten má nahořklou chuť a voní po senu. Ovlivňuje srážlivost krve, a tak jej využívají lidé pro léčbu hemoroidů, křečových žil a trombóz. Užívat jej je možné po dobu maximálně 3 až 4 týdnů, aby se člověk vyhnut závratím zvracení, nespavosti a ve zvlášť závažných případech i ztrátě vědomí nebo poškození jater.

Kam s mařinkou v kuchyni

Mařinka se dříve přidávala do mnoha nápojů, zvláště do vín, šampaňského, do piva a dokonce i do koňaku. V kuchyni ji můžete využít i k přípravě zajímavě vypadajícího a neobvykle chutnajícího mařinkového želé. Výjimkou nejsou ani ovocné saláty, kam se mařinka skvěle hodí pro svou osvěžující vůni a chuť. Výhonky mařinky jsou často také součástí čajových směsí, kterým přidávají na vůni.

Tak jako u všech bylin je to i s mařinkou. Nic se nemá přehánět, neboť kumarin ve větším množství způsobuje nejen bolesti hlavy.

Zdroj: bylik.cz, www.salviaparadise.cz, www.bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: před 1 týdnem, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Víte, že toto koření vám může výrazně pomoci od nespavosti a stresu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Trpíte nespavostí nebo jste ve stresu? Vyzkoušejte zázračný majoránkový odvar.

Léčivý kontryhel

Kontryhel obecný je léčivá rostlina, kterou by měla mít u sebe každá žena. Léčí totiž mimo jiné ženské obtíže.

Jak a co léčí hluchavka bílá?

Připravte si hluchavkový odvar! Hluchavka umí léčit ženské, ale i mužské problémy.

Recept na super zdravý cibulový čaj

Jarní očista je důležitá i pro naše tělo, a kdo by v současné chvíli nechtěl posílit imunitu a být zdravý jako řípa?

Přidejte si do domácí lékárny levandulový olejíček!

Levandulový olej má celou řadu pozitivních účinků na tělo i psychiku. Vyrobte si takový levandulový olej!

Hydroterapie a její účinky

Hydroterapie a její účinky

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.