Bez vánoční hvězdy si naše nejkrásnější svátky neumíme představit

Vánoční hvězda čili pryšec nádherný je jedna z nejpopulárnějších okrasných rostlin, které na Vánoce kupujeme. Pokud jste ještě neměli možnost si doma vánoční hvězdu vypěstovat a chystáte se ji poprvé pořídit v předvečer Vánoc nebo na Nový rok, aby vás o svátcích potěšila a dobře rostla v bytě, je důležité věnovat pozornost některým záležitostem již v obchodě.

Vánoční hvězda je jednou z nejkrásnějších vánočních rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční hvězda je jednou z nejkrásnějších vánočních rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční hvězda nesmí na Vánoce chybět

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), známý též jako vánoční hvězda či jako Poinsettia je úžasná rostlina, která se zabydlela na oknech a stolech během vánočních svátků. Obvykle se tato pryšcovitá rostlina kupuje právě před Vánoci a všichni tajně doufají, že jim vydrží aspoň do Nového roku.

Pokud bude vánoční hvězdě věnován dostatek péče, může se po zakoupení povzbudit k opětovnému květu. Hlavní jsou 2 zásady: vánoční hvězda nesmí nachladnout, proto pozor na průvan či převoz při nákupu, a nesmí být přelitá, jinak shodí listy.

Se správnou péčí nám vánoční hvězda může vydržet i řadu let
Se správnou péčí nám vánoční hvězda může vydržet i řadu let (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při nákupu si pozorně prozkoumejte její zdravotní stav. Prohlédněte, zda není napadená nějakou chorobou či škůdcem, zda zemina v květináči není přelitá nebo přesušená. Ještě než opustíte prostory prodejny, nechte si vánoční hvězdu důkladně zabalit. Přesuny z teplého obchodu na mrazivou ulici, z ulice do vyhřátého auta, opět ven a nakonec do bytu jsou pro vánoční hvězdu jeden šok za druhým. 

Vánoční hvězdu umístěte na světlé místo bez přímého slunce do pokoje o teplotě kolem 22 °C dostatečně daleko od zdrojů tepla, třeba radiátorů. Odstátá voda na zalévání by měla mít pokojovou teplotu. Zeminu udržujte mírně vlhkou, ale ne přelitou a vodu nenechávejte stát v podmisce. Rostlinu občas zvlhčete rosením, to je vhodné zvláště v panelových domech se suchým vzduchem.

Něžně růžové nebo smetanové listy dodávají vánoční hvězdě jemný nádech
Něžně růžové nebo smetanové listy dodávají vánoční hvězdě jemný nádech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Míza a mléko (latex) mnoha pryšcovitých rostlin jsou velmi jedovaté, toxicita poinsettie je spíše slabá. Její latex ale může u citlivých lidí způsobit alergickou reakci, lehce dráždí pokožku a žaludek a při požití také může vyvolávat zvracení nebo průjem. Rostlinné šťávy mohou při kontaktu s okem způsobit dočasné oslepnutí. Proto, ačkoliv není vánoční hvězda na seznamu jedovatých rostlin, které mohou způsobit smrt, je obezřetnost na místě, zejména pokud máte malé děti nebo neposedné mazlíčky.

Víte, že:

Podle pokusů by dítě o váze cca 25 kg muselo sníst až 500 listů, aby se nahromadilo dostatečné množství jedu, které by mu mohlo uškodit.

Pěstování vánoční hvězdy

Vánoční hvězda je známá pro své červené a zelené listy (ale jsou známé i další barevné kultivary), díky kterým je spojována s Vánocemi. 

Ve své původní domovině, což je Mexiko a střední Amerika, je pryšec nádherný keřík nebo stromek, který dosahuje do výšky 0,6 až 4 m. Rostlina mívá tmavozelené listy. Červeně zbarvené horní listové růžice, jež však mohou mít oranžovou, světle zelenou, smetanovou, růžovou, bílou či mramorovou barvu, jsou právě kvůli barvě často zaměňovány za květy. 

Ve své domovině roste jako keř nebo stromek
Ve své domovině roste jako keř nebo stromek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Barvy na vrchních listech se tvoří díky tomu, že pro změnu barvy vyžaduje tmu alespoň 12 hodin v celku po alespoň 5 dní v řadě. Zároveň však rostlina potřebuje pro dosažení jasné barvy dostatek světla. Skutečné květy vánoční hvězdy jsou velmi nenápadné a nepřitahují opylovače. 

Vánoční hvězda je známá jako interiérová rostlina, která dává přednost slunci po ránu, ale během horkých dní vyžaduje stín. Je velmi oblíbená a často pěstovaná i v subtropických oblastech jako venkovní okrasná rostlina.

Vánoční hvězdu po odkvětu nevyhazujte, při správné péči vám může dělat radost i několik let. Rostlinu seřízněte zhruba na 10 cm a umístěte ji na světlé chladnější místo. Do jara jí omezte zálivku. Pravidelně ji zalévejte a 1× za 2 týdny přihnojujte.

Rostlina vyžaduje dvouměsíční období nepřerušovaných dlouhých nocí, aby vyrašily nové květy. Proto je nutné ji přibližně od poloviny října pravidelně zatemňovat alespoň na 12 hodin denně. V pozdním odpoledni tedy rostlinu až do následujícího rána zakryjte třeba kartonovou krabicí, aby byla rostlina zcela ve tmě.

Vánoční hvězdy mají několik zajímavých barevných variací
Vánoční hvězdy mají několik zajímavých barevných variací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Poinsettie jsou náchylné k několika chorobám, většinou houbovým, ale také bakteriálním i parazitickým. Onemocnění způsobují houby rodu Pythium. Rády na ní cizopasí také molice nebo mšice. Pokud listy na okrajích hnědnou nebo žloutnou, vysychají a drolí se a v substrátu se tvoří bílá kůra, je to v důsledku přebytku minerálních solí. Je potřeba prolít substrát, aby došlo k naředění minerálů v půdě.

Zkroucené listy se vyskytnou při nedostatku molybdenu. Je nutné zvýšit pH na hodnotu 5,8–6,2 a přidat speciální hnojivo. V péči o kvetoucí i vegetativní vánoční hvězdy není celkem nic složitého. Není třeba ji považovat za květinu na jedno použití a po odkvětu ji vyhodit – pomozte rostlině přežít krátké období vegetačního klidu a vánoční hvězda za pár měsíců znovu ožije.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz, modernizahrada.com, agrokbtrade.cz

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se starat o vánoční hvězdu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o tom, jak pečovat o vánoční hvězdu, aby nám neuhynula a kvetla co nejdéle.

Vánoční hvězda

Staráte se doma o své květiny správně? Poradíme Vám správnou péči o vánoční hvězdu.

Co s vánoční hvězdou po odkvětu

Co s vánoční hvězdou po odkvětu

Jak pěstovat vánoční hvězdu

Vánoční hvězda je ozdobou většiny domácností o Vánocích. Proto možná uvítáte několik rad na jejich pěstování.

Pryžcovité rostliny

Pryžcovité rostliny

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.