Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Znáte druhy jitrocele, které nejvíce rostou na našem území? Víte, jak je do sebe odlišit a na co se který hodí? Všechny druhy jitrocele jsou považovány za léčivky, i když někteří zástupci jsou na tom o poznání hůře a jejich léčebné vlastnosti jsou spíše mizivé. Jitrocel větší je ale zdatným nositelem svého jména.

Poznáte všechny druhy jitrocele?
Poznáte všechny druhy jitrocele? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel větší patří mezi opomíjené druhy jitrocele

Jitrocel patří stále mezi nejznámější léčivé byliny. Všechny druhy jitrocele jsou považovány za léčivky, ale i za nepříjemný a těžko odstranitelný plevel. Jitrocel větší (Plantago major) je vytrvalá, 7–25 cm vysoká bylina s přízemními listovými růžicemi a stvoly. Na našem území se rozlišují dva poddruhy:

  • jitrocel větší pravý
  • jitrocel větší slaniskový

Vyskytuje se na trávnících podél cest a v obcích, na rumištích, polích, mezích, pastvinách, v zahradách apod. Roste na vlhkých, hlinitých, písčitých až kamenitých, úživných půdách. Mnohdy vytváří souvislé porosty, snáší dobře sešlap a znečištění půdy.

Škodlivost nastává pouze výjimečně při přemnožení
Škodlivost nastává pouze výjimečně při přemnožení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel větší je planě rostoucí léčivá bylina. Má širší okrouhlé listy, které nejsou tak dlouhé jako u jitrocele kopinatého, a je také nižší, květenství je naopak delší a není dohněda, dorůstá výšky až 30 cm. Semena obsahují hodně slizu i vlákniny, v rostlině je hodně betakarotenu, vitaminu C a vápník. Patří mezi ostatní druhy jitrocele, avšak jitrocel kopinatý jej poněkud zastiňuje. V kompostu značně urychluje tlení a podporuje nárůst potomstva u žížal. Proto, máte-li problémy s proležením kompostu, pravidelně do něj zapravujte jitrocel větší.

Po odkvětu se z jitrocele rozlétnou tisíce semínek
Po odkvětu se z jitrocele rozlétnou tisíce semínek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ve vlhku semena slizovatí a snadno se lepí na peří či chlupy zvířat a podrážky bot. Této vlastnosti tyto druhy jitrocele využívají k tomu, aby se semena roznesla po okolí, a mohly tak vznikat stále nové rostliny.

Vzhledem k ojedinělému výskytu je při intenzivním obhospodařování půdy hospodářský význam tohoto plevele malý. Problematickým se může stát v mezerovitých porostech při vyhynutí plodiny nebo při špatném založení travních porostů – a to právě díky snadnému přenosu semen. Pokud tedy nechcete tento druh jitrocele i jeho příbuzenstvo dostávat z trávníku po celou sezónu, dávejte si pozor, na co šlapete.

Kvete od června až do pozdního podzimu. Jedna rostlina tvoří až několik tisíc semen. Již po uzrání semena dobře klíčí – nejlépe z povrchu půdy. Jitrocel je bohatý na třísloviny, pektiny, enzymy, saponiny, slizové látky, hořčiny, glykosid aukubin, flavonoidy, vitamin C a provitamin A, enzymy, hořčiny, kyselinu křemičitou, draselné soli a vápník.

Vyskytuje se převážně na neobdělávané půdě
Vyskytuje se převážně na neobdělávané půdě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstraňte všechny druhy jitrocele z trávníku a záhonů včas

S důslednou likvidací je třeba začít včas. Od věci také není prevence, která vám může v budoucnu ušetřit spoustu starostí, času i peněz. Prevence je podstatně jednodušší, než hubení již rozrostlých rostlin.

  • Snažte se jednak vyčistit hlínu od případných semínek a kořínků plevelů ještě před samotným výsevem osiva, výrazně vám také mohou pomoci neselektivní herbicidy.
  • Po postřiku je potřeba s výsevem vyčkat minimálně čtrnáct dní.
  • Pokud nejsou chemické přípravky vaší doménou, zkuste zakrýt celou plochu černým igelitem, dobře ho zatižte a počkejte alespoň dva až tři týdny.
  • Velký pozor si dejte na již vzrostlé plevelné rostliny – nikdy je nenechte vykvést.
  • Poměrně úspěšně proti nežádoucím plevelům platí horká voda. Stačí ji nalít na rostliny, jež chcete zlikvidovat, nechat je uschnout a zbytky odstranit.
  • S plevelem si údajně snadno poradí například roztok octa se solí (2 hrnky octa + čtvrt hrnku soli).

Zdroj infomací: kvetenacr.cz, awashop.cz, zahradaapriroda.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Král silnic jitrocel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jitrocel je sice plevel, ale zároveň je to i léčivka. Zjistíte, co obsahuje a na co kromě rýmy, kašle a detoxikace je dobrý. Zároveň ukážeme, jak si z něj vyrobit užitečný sirup.

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Zelený nápoj

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?