Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky

Jen těžko byste hledali tak univerzální skupinu rostlin, jakou jsou bylinky. Tyto aromatické rostliny se uplatňují v široké oblasti lidské činnosti. Své místo mají v rodinných zahradách, jsou předmětem zájmu přírodních a permakulturních zahradníků, kteří je využívají jako všestranné rostliny, ale stejně tak plní důležitou funkci v oblasti farmaceutické. Jsou skloňovány ve všech pádech v oblasti, které se daří hlavně v posledních letech, řeč je o výrobě přírodní kosmetiky, v níž hrají bylinky jednu z nejdůležitějších rolí.

Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky
Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky (Zdroj: Shutterstock)

Bez léčivých rostlin by byl člověk v koncích již před mnoha tisíciletími, kdy se k těmto rostlinám uchyloval v době, kdy ho trápily různé nemoci. Začátky léčitelství byly nejspíš poměrně krušné, protože na léčivé účinky lidé přicházeli až po osobní zkušenosti. Vždyť i poměrně do nedávna se o některých prudce jedovatých rostlinách mluvilo jako o léčivých, přitom pacientovi způsobovaly nemalé problémy.

Centrem lékařství ve středověku se staly kláštery, ve kterých byly zakládány klášterní lékárenské zahrady. V nich byste našli bylinky používané na ochucení pokrmů, ale stejně tak i druhy, které ve své podstatě představovaly první léky a suroviny pro výrobu různých mastí. Bylinářství má tedy velice dlouhou tradici, ve které pokračujeme až do dnes, v současné době ji ovšem ještě rozšiřujeme.

Zatímco v minulosti se na výrobu léčiv a kosmetiky používaly hlavně divoké byliny z přírody, v současnosti rádi sáhneme také po bylinách v našich podmínkách nepůvodních, které bychom hledali spíše ve středomořské oblasti.

Proč si vyrábět přírodní kosmetiku doma?

Domácí tvorba je trendem zvláště poslední doby. V domácích podmínkách si vyrábíme všechno možné od regionálních potravin, přes bylinná mýdla až po přípravky určené k péči o tělo. Důvodem této výroby je snižující se důvěra v komerčně vyráběné zboží, které mnohdy klame zákazníka, protože na obalech nejsou uvedeny pravdivé informace nebo se v nich jen málokdo vyzná.

Hlavními složkami prodávané kosmetiky také často bývají různé konzervanty, syntetická barviva, tenzidy a další látky, které nemají se zdravím rozhodně nic společného. Některým citlivým jedincům mohou způsobovat méně či více závažné alergie a další obtíže, které se mohou projevit až po dlouhodobém užívání.

Velkou výhodou po domácku vyráběné kosmetiky je vaše informovanost o podmínkách, ve kterých kosmetiku vyrábíte, víte, co všechno jste pro její výrobu použili. Máte jednoznačné povědomí o kvalitě a čerstvosti použitých surovin, navíc si vždy vyrobíte takové množství, které aktuálně potřebujete.

Kde získat potřebné suroviny?

Bylinky si snadno vypěstujete na zahradě, plané druhy zase objevíte ve volné přírodě. Pokud se do sběru nechcete pouštět, můžete si bylinky nakoupit přímo u pěstitelů nebo ve specializovaných obchodech zaměřených na prodej bylinek v bio kvalitě. Obchodníci na nebývalý zájem o suroviny na výrobu přírodní kosmetiky poměrně rychle zareagovali, takže můžete nakupovat v celé řadě internetových obchodů.

Domácí kosmetiku lze mnohdy vyrobit jen s několika surovinami. Kouzlit můžete třeba s olivovým olejem, bambuckým či kakaovým máslem, včelím voskem a se stoprocentními esenciálními oleji, ale můžete zajít i mnohem dále.

Jaké bylinky v přírodní kosmetice uplatním?

Bylinek není nikdy dost a v přírodní kosmetice můžete použít prakticky jakékoliv léčivé rostliny. Velmi oblíbené jsou druhy s příjemnou vůní. V pleťových a tělových krémech uplatníte bylinné maceráty z levandule, meduňky, máty, mateřídoušky nebo třeba dobromysle.

Macerát jednoduše založíte ve sklenici, do které nasypete suché nebo čerstvé byliny a ty zalijete olejem. Použít můžete třeba mandlový, avokádový nebo olivový olej. Snažte se, aby byly všechny byliny pečlivě ponořeny, jinak mají tendenci plesnivět. Macerát nechte pak dva až tři týdny louhovat, pak ho sceďte.

Bylinky se ovšem mohou také používat do pleťových masek, peelingů nebo také do koupelových solí, fantazii se meze nekladou.

Jsou nějaké požadavky na kvalitu bylin používaných na výrobu kosmetiky?

Stejně jako u bylin používaných v kuchyni i zde platí, že by měly být čisté a měly by pocházet z čistého prostředí. Pokud bylinky pěstujete na zahradě, máte vysokou šanci získat rostliny vysoké kvality. Na jejich ošetřování či hnojení nepoužívejte synteticky vyráběné přípravky. Většina těchto rostlin je odolná vůči chorobám a škůdcům a navíc nevyžaduje ani pravidelné hnojení.

Některé škodlivé látky zůstávají v rostlinách v podobě reziduí, která se pak spolu s potravou nebo kosmetickými přípravky dostávají do našeho těla. Pokud se vydáte na sběr do přírody, vyvarujte se skládkám, okolí rušných cest nebo jakémukoliv prostředí, kde by mohla hrozit kontaminace škodlivými látkami z dopravy či průmyslu.

 

Publikováno: před 11 měsíci, Autor: | autor: redakce | zdroj: Bylinkář, Bylinky - zdraví z přírody, Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.