Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky

Jen těžko byste hledali tak univerzální skupinu rostlin, jakou jsou bylinky. Tyto aromatické rostliny se uplatňují v široké oblasti lidské činnosti. Své místo mají v rodinných zahradách, jsou předmětem zájmu přírodních a permakulturních zahradníků, kteří je využívají jako všestranné rostliny, ale stejně tak plní důležitou funkci v oblasti farmaceutické. Jsou skloňovány ve všech pádech v oblasti, které se daří hlavně v posledních letech, řeč je o výrobě přírodní kosmetiky, v níž hrají bylinky jednu z nejdůležitějších rolí.

Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky
Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky (Zdroj: Shutterstock)

Bez léčivých rostlin by byl člověk v koncích již před mnoha tisíciletími, kdy se k těmto rostlinám uchyloval v době, kdy ho trápily různé nemoci. Začátky léčitelství byly nejspíš poměrně krušné, protože na léčivé účinky lidé přicházeli až po osobní zkušenosti. Vždyť i poměrně do nedávna se o některých prudce jedovatých rostlinách mluvilo jako o léčivých, přitom pacientovi způsobovaly nemalé problémy.

Centrem lékařství ve středověku se staly kláštery, ve kterých byly zakládány klášterní lékárenské zahrady. V nich byste našli bylinky používané na ochucení pokrmů, ale stejně tak i druhy, které ve své podstatě představovaly první léky a suroviny pro výrobu různých mastí. Bylinářství má tedy velice dlouhou tradici, ve které pokračujeme až do dnes, v současné době ji ovšem ještě rozšiřujeme.

Zatímco v minulosti se na výrobu léčiv a kosmetiky používaly hlavně divoké byliny z přírody, v současnosti rádi sáhneme také po bylinách v našich podmínkách nepůvodních, které bychom hledali spíše ve středomořské oblasti.

Proč si vyrábět přírodní kosmetiku doma?

Domácí tvorba je trendem zvláště poslední doby. V domácích podmínkách si vyrábíme všechno možné od regionálních potravin, přes bylinná mýdla až po přípravky určené k péči o tělo. Důvodem této výroby je snižující se důvěra v komerčně vyráběné zboží, které mnohdy klame zákazníka, protože na obalech nejsou uvedeny pravdivé informace nebo se v nich jen málokdo vyzná.

Hlavními složkami prodávané kosmetiky také často bývají různé konzervanty, syntetická barviva, tenzidy a další látky, které nemají se zdravím rozhodně nic společného. Některým citlivým jedincům mohou způsobovat méně či více závažné alergie a další obtíže, které se mohou projevit až po dlouhodobém užívání.

Velkou výhodou po domácku vyráběné kosmetiky je vaše informovanost o podmínkách, ve kterých kosmetiku vyrábíte, víte, co všechno jste pro její výrobu použili. Máte jednoznačné povědomí o kvalitě a čerstvosti použitých surovin, navíc si vždy vyrobíte takové množství, které aktuálně potřebujete.

Kde získat potřebné suroviny?

Bylinky si snadno vypěstujete na zahradě, plané druhy zase objevíte ve volné přírodě. Pokud se do sběru nechcete pouštět, můžete si bylinky nakoupit přímo u pěstitelů nebo ve specializovaných obchodech zaměřených na prodej bylinek v bio kvalitě. Obchodníci na nebývalý zájem o suroviny na výrobu přírodní kosmetiky poměrně rychle zareagovali, takže můžete nakupovat v celé řadě internetových obchodů.

Domácí kosmetiku lze mnohdy vyrobit jen s několika surovinami. Kouzlit můžete třeba s olivovým olejem, bambuckým či kakaovým máslem, včelím voskem a se stoprocentními esenciálními oleji, ale můžete zajít i mnohem dále.

Jaké bylinky v přírodní kosmetice uplatním?

Bylinek není nikdy dost a v přírodní kosmetice můžete použít prakticky jakékoliv léčivé rostliny. Velmi oblíbené jsou druhy s příjemnou vůní. V pleťových a tělových krémech uplatníte bylinné maceráty z levandule, meduňky, máty, mateřídoušky nebo třeba dobromysle.

Macerát jednoduše založíte ve sklenici, do které nasypete suché nebo čerstvé byliny a ty zalijete olejem. Použít můžete třeba mandlový, avokádový nebo olivový olej. Snažte se, aby byly všechny byliny pečlivě ponořeny, jinak mají tendenci plesnivět. Macerát nechte pak dva až tři týdny louhovat, pak ho sceďte.

Bylinky se ovšem mohou také používat do pleťových masek, peelingů nebo také do koupelových solí, fantazii se meze nekladou.

Jsou nějaké požadavky na kvalitu bylin používaných na výrobu kosmetiky?

Stejně jako u bylin používaných v kuchyni i zde platí, že by měly být čisté a měly by pocházet z čistého prostředí. Pokud bylinky pěstujete na zahradě, máte vysokou šanci získat rostliny vysoké kvality. Na jejich ošetřování či hnojení nepoužívejte synteticky vyráběné přípravky. Většina těchto rostlin je odolná vůči chorobám a škůdcům a navíc nevyžaduje ani pravidelné hnojení.

Některé škodlivé látky zůstávají v rostlinách v podobě reziduí, která se pak spolu s potravou nebo kosmetickými přípravky dostávají do našeho těla. Pokud se vydáte na sběr do přírody, vyvarujte se skládkám, okolí rušných cest nebo jakémukoliv prostředí, kde by mohla hrozit kontaminace škodlivými látkami z dopravy či průmyslu.

 

Publikováno: 03.03.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Bylinkář, Bylinky - zdraví z přírody, Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás dále zajímat

Přírodní kosmetika

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Michalcová se zabývá výrobou domácí kosmetiky. Například ukáže, jak si vyrobit květinovou vodu za pomoci presovače na kávu a kávový peeling z mleté kávy a mandlového oleje.

Pěstování bylinek v zimě

Pěstování bylinek v zimě

Využití bylinek - lichořeřišnice, třapatka

Využití bylinek - lichořeřišnice, třapatka

Použití léčivých bylinek

Použití léčivých bylinek

Zakládání bylinkových zahrádek

Reportáž o sázení bylinek - vychytaná bylinná zahrádka.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.