Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Kakost maličký vykvétá velmi často na loukách kolem starobylých hradů, což svědčí o jeho historické cestě po boku lidstva. Jeho semena jsou schopna v půdě přezimovat, což z této letničky dělá velmi odolnou trvalku, avšak zároveň také těžko odstranitelný plevel.

Kakost maličký není maličký ani vzrůstem, ani rozpínavostí
Kakost maličký není maličký ani vzrůstem, ani rozpínavostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kakost maličký, problematická nízká bylina v obilninách

Kakost maličký (Geranium pusillum) není původní rostlinou našich končin, ačkoliv ho nalezneme po celé Evropě. Sem přicestoval z Ameriky a Austrálie, kde již byl považován za plevelnou rostlinu. Tato nízká bylina se vyznačuje drobnými fialovými nebo růžovými květy.

Kakost nalezneme na světlých i polostinných místech, na vlhkých i suchých, slabě kyselých nebo zásaditých a na živiny bohatých půdách. Roste na polích, pastvinách, v zahradách, parcích, na opuštěných místech, rumištích, okolo cest i přímo na sídlištích. Hojný je v zemědělské krajině, kde zapleveluje všechny druhy obilovin, okopaniny a jiné plodiny. Jeho regulace je problematická, protože kakost je poměrně vysoce tolerantní vůči používaným herbicidům.

Nejčastěji dochází k záměnám s kakostem měkkým (Geranium molle), který má o něco větší tmavě červenofialové květy a semena uzavřená v lysém, příčně svraskalém semenném pouzdře.

Kakost měkký je v České republice vzácný až velmi vzácný druh
Kakost měkký je v České republice vzácný až velmi vzácný druh (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je to nízká bylina a teplomilná plevelová polní vegetace, která kvete od května do září. Uspořádání listů na stonku je vstřícné v přízemní růžici. Tvar listu je jednoduchý. Tato nízká bylina se rozmnožuje výhradně semeny a sporami.

Jeho vzhled je nenápadný, ale podmanivý
Jeho vzhled je nenápadný, ale podmanivý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jednoletá až dvouletá nízká bylina vyrůstá do výšky cca 20 až 30 cm. Jediný rozumný způsob likvidace kakostu maličkého mezi obilninami a okopaninami je mechanickým způsobem – plečkování a orba dříve, než na rostlinách začnou uzrávat semena.

Latinský název Geranium se dá přeložit také pelargonie – a opravdu je tato nízká bylina a plevel s muškáty, potažmo pelargoniemi příbuzná.

Zdroj informací: naturabohemica.cz, pladias.cz, monsteraholic.com

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zkrášlit nevzhledný dvorek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak zkrášlit nevzhledný dvorek.

Lov plevele v trávníku

Chcete mít na zahradě hezký trávník? Nechte si poradit jaký plevel odstranit a jaký nechat.

Květiny podzimní zahrady

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

Sušení bylinek

Tipy na sušení bylinek ze zahrádky.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.