Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Možná jste si už sami všimli na některých svých pokojových rostlinách, že z listů rostlin stéká občas po kapkách voda, a to aniž byste je polili. Tento jev se nazývá gutace a existuje také u některých rostlin rostoucích v přírodě, u určitých druhů tropických rostlin anebo u hub. Kdy a za jakých okolností gutace nastává a my uvidíme naše rostliny ronit slzy?

Rostliny, stejně jako všechny živé organismy, mají složité mechanismy pro udržení rovnováhy vody
Rostliny, stejně jako všechny živé organismy, mají složité mechanismy pro udržení rovnováhy vody (Zdroj: shutterstock.com)

Co je to gutace

Gutace nebo také slzení rostlin je jejich schopnost či jev, při němž rostliny odstraňují přebytečnou vlhkost prostřednictvím listů. Gutace je projevem kořenového vztlaku.

Nejčastěji nastává při vysoké vzdušné vlhkosti a nízkých teplotách. Obvykle ji můžeme pozorovat v ranních hodinách. Nahromaděná voda se usazuje v listech a nakonec je vylučována póry na okrajích listů. Voda na rostlinách se objeví ve formě kapek. Není to ale jen čistá voda, obsahuje i minerální látky (ionty). Není však třeba obávat se, že by gutační voda obsahovala rostlinné jedy.

Dva klíčové procesy, které hrají zásadní roli v regulaci vodního režimu rostlin, jsou gutace a transpirace
Dva klíčové procesy, které hrají zásadní roli v regulaci vodního režimu rostlin, jsou gutace a transpirace (Zdroj: shutterstock.com)

Co je to transpirace

Transpirace je jev, při němž dochází k výdeji vody povrchem rostlin. Samotná transpirace je ukončení takzvaného transpiračního proudu. Ten vede vodu z kořenů skrze cévní svazky až do listů. Z listů odchází ve formě páry.

Vzhledem k tomu, že voda je limitujícím faktorem růstu rostlin, musely se rostliny během svého vývoje naučit pracovat jak s přebytkem, tak s nedostatkem vody. Toto je jejich způsob regulace a optimalizace hospodaření s vodou.

Oba procesy jsou důležitými aspekty fyziologie rostlin
Oba procesy jsou důležitými aspekty fyziologie rostlin (Zdroj: shutterstock.com)

Které rostliny jsou největšími uplakánky

Mezi známé uplakance v rostlinné říši patří z pokojových rostlin monstera skvostná (Monstera deliciosa). K dalším rostlinám, které pěstujeme v domácnostech, a můžeme na nich čas od času spatřit slzy, patří například voskovka (Hoya), fíkus (Ficus) a kala (Zantedeschia aethiopica).

Z rostlin vykazujících gutaci a objevujících se běžně v přírodě jmenujme alespoň přesličku poříční (Equisetum fluviastille), lesní jahody (Fragaria vesca), obiloviny, kontryhel (Alchemilla vulgaris) a lichořeřišnici (Tropaeolum).

Gutace je proces, při kterém rostliny vylučují kapalnou vodu z hydatod (specializované struktury na okrajích listů)
Gutace je proces, při kterém rostliny vylučují kapalnou vodu z hydatod (specializované struktury na okrajích listů) (Zdroj: shutterstock.com)

Srovnání gutace a transpirace

Rostliny vylučují při gutaci vodu v kapalném skupenství, zatímco během transpirace opouští rostlinné tělo přes průduchy v listech v podobě páry. Gutační voda tedy může obsahovat i rozpuštěné látky. Nejčastěji se jedná o ionty solí, případně o fytohormony – rostlinné růstové regulátory. Ty jsou běžně transportované dřevní částí cévních svazků.

Gutace pomáhá rostlinám zbavit se přebytečné vody, zatímco transpirace je klíčová pro chlazení rostliny a transport živin
Gutace pomáhá rostlinám zbavit se přebytečné vody, zatímco transpirace je klíčová pro chlazení rostliny a transport živin (Zdroj: shutterstock.com)

Velmi nízká možnost výskytu jedů v gutační vodě

Proč je pravděpodobnost výskytu jedů v gutační vodě velmi nízká? Většina jedů vykazuje malou rozpustnost ve vodě.

Navíc rostliny produkují jedy jen v určitých buňkách a také je následně ukládají jen do specializovaných buněk nebo mezibuněčných prostor, jako jsou například pryskyřičné kanálky. Tyto prostory ovšem bývají oddělené od hydatod (typ rostlinného vyměšovacího pletiva). Navíc rostlinné jedy jsou sloučeninami, které rostliny ke svému životu bezprostředně nepotřebují. Tyto sloučeniny – sekundární metabolity jsou rostlinami využívány na svou obranu, zejména před různými býložravci.

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.