Co si na zahradě vyudíme? Zahradní udírna v několika podobách.

Co si na zahradě vyudíme? Zahradní udírna v několika podobách.

Grily a krby, vydáno 21. 05. 2010

Uzení na zahradě už v dnešní době není nutně podmíněno zdlouhavým stavěním nebo koupí velké udírny. Je sice parádní a můžete ji mít - třeba jako součást masivního krbu v letní kuchyni, ale pokud chcete udit třeba hned zítra, není to problém. Kupte si třeba lehký mobilní gril s udírnou nebo přenosnou udírnu elektrickou.

Rostlina dne

Rakytník

Rakytník

Rakytník je trnitý keř, který dorůstá výšky až 6 m. Jeho štíhlé zelené listy se stříbrnými šupinkami na rozsochatých...

Hodně lidí se těší na sezónu na zahradě také proto, že současně přijde čas domácího uzení. I když v udírně lze udit i v zimě, zážitkem je sedět v letním podvečeru s přáteli na zahradě a  čekat, až udírna začne pracovat, až se z ní začne linout úžasná vůně. Doma budované udírny dávno nahradily profesionální, většinou s krbem kombinované udírny. Případně jsou na trhu také stacionární nebo mobilní udírny kombinované se zahradním grilem. Pracují většinou tradiční technikou uzení studeným kouřem, při teplotě 60-90°C. 

TIP
: Krb s udírnou z pálených cihel je velmi dekorativní. Barva terakota nebo bílá cihla vytvoří příjemnou atmosféru a může elegantně korespondovat se dalšími zahradními prvky ze stejného materiálu - zídkami, schody, mohou to být cestičky nebo letní otevřená cihlová kuchyně - anebo alespoň její cihlová podlaha!

Co si na zahradě vyudíme? Zahradní udírna v několika podobác
Gril s udírnou nebo krb s udírnou?

Pokud stavíte letní kuchyni, jejíž součástí bude krb, rozhodně zvolte model jehož součástí je i udírna. Letní kuchyně tak bude kompletní a když ji schováte ke zdi pod pergolou, bude na jednom místě soustředěná příprava jídla i posezení. Jestli občas jen rozložíte židle a stůl na trávník a pozvete přátele na zahradní večeři, bude vám možná stačit mobilní gril kombinovaný s udírnou. A co dokáže takový kovový oválný gril s udírnou? Grilovat s \"uzenou\" příchutí, udit horkým vzduchem a také samozřejmě \"normálně\" grilovat. Přístroj zaručuje rovnoměrné uzení, několik hodin při stejné teplotě. 

Kde a za kolik koupit

Krby s udírnou koupíte v cenách zhruba od 12 000 korun. Designově zvláštní, velké ocelové grily s udírnou na kolečkách, vyhlížející jako zmrzlinářův vozík nebo parní stroj, stojí kolem 40-50 tisíc korun. Jsou sice mobilní, ale při přemisťování po zahradě berte v úvahu, že váží kolem 200 kg. Samostatné udírny hledejte na udirny.cz,
elektrické udírny na nakupuj.com nebo bionaire.cz. Různé grily a kryb s udírnami prodávají například eshop bobr, mame-krby.cz, krby-boucer.cz, krbyakamna.eu, zahradnikrby.cz
Elektrická udírna

Udit se může na terase, možný je i trávník, zkrátka kam dosáhne kabel. Elektrická udírna v ceně od asi 3000 korun váží kolem 5 kg a pracuje se v ní s teplým kouřem, při kterém se pokrmy rychleji udí a současně propékají při teplotách kolem 190°C. Maso máme hotovo asi za hodinu a měli bychom je rychle zkonzumovat.
​Co všechno dát do udírny

Podle techniky uzení (rychlosti uzení, teploty kouře) v udírně připravujeme trvanlivější masa nebo lahůdky k rychlému zkonzumování. Na zahradě udíme především maso (vepřové, jehněčí, kuřecí nebo krůtí stehýnka), klobásy všeho druhu a také ryby (může to být losos, pstruh, štika, kapr, úhoř). Udírna výtečně připraví různé sýry. Lahůdku představují uzené mořské plody, houby i mandle. Typickou vůni uzeným jídlům dodají speciální piliny, do kterých přidáváme rozmarýn, kmín, bazalku a jiné byliny, ale i vanilku, skořici, kandovanou citronovou kůru.

O jídle na zahardě také čtěte v článku Zahradní krby a pohodlné grilování

Alena Jansová
Foto: eshop.bobr, zahradni-krby.eu, detske-piskoviste, buzzilions,robsrant, foto.fialovi.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

02. 11. 2013 Reagovat
MARTIN DEPTA : DOBRY DEN, CO SE TYČE ZAHRAD,JEZIREK A OSAZENSTVA MATE PARADNI VYBĚR,DOSTAL JSEM INSPIRACI DO STAVBY SVE ZAHRADY. MNĚL JSEM V HLAVĚ NĚJAKE NAPADY A NA VAŠICH STRANKACH JSEM SI VŠE UJASNIL A TED VIM JAK NAŠE ZAHRADA DOUFAM BUDE VYPADAT, ALE CHYBI MI TAM VIC INSPIRACE STAVBY VENKOVNICH GRYLU A UDIREN, NEJLEPE V JEDNE STAVBĚ. JINAK SUPER STRANKY. S POZDRAVEM MARTIN

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha