Co si na zahradě vyudíme? Zahradní udírna v několika podobách.

Co si na zahradě vyudíme? Zahradní udírna v několika podobách.

Grily a krby, vydáno 21. 05. 2010

Uzení na zahradě už v dnešní době není nutně podmíněno zdlouhavým stavěním nebo koupí velké udírny. Je sice parádní a můžete ji mít - třeba jako součást masivního krbu v letní kuchyni, ale pokud chcete udit třeba hned zítra, není to problém. Kupte si třeba lehký mobilní gril s udírnou nebo přenosnou udírnu elektrickou.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Hodně lidí se těší na sezónu na zahradě také proto, že současně přijde čas domácího uzení. I když v udírně lze udit i v zimě, zážitkem je sedět v letním podvečeru s přáteli na zahradě a  čekat, až udírna začne pracovat, až se z ní začne linout úžasná vůně. Doma budované udírny dávno nahradily profesionální, většinou s krbem kombinované udírny. Případně jsou na trhu také stacionární nebo mobilní udírny kombinované se zahradním grilem. Pracují většinou tradiční technikou uzení studeným kouřem, při teplotě 60-90°C. 

TIP
: Krb s udírnou z pálených cihel je velmi dekorativní. Barva terakota nebo bílá cihla vytvoří příjemnou atmosféru a může elegantně korespondovat se dalšími zahradními prvky ze stejného materiálu - zídkami, schody, mohou to být cestičky nebo letní otevřená cihlová kuchyně - anebo alespoň její cihlová podlaha!

Co si na zahradě vyudíme? Zahradní udírna v několika podobác
Gril s udírnou nebo krb s udírnou?

Pokud stavíte letní kuchyni, jejíž součástí bude krb, rozhodně zvolte model jehož součástí je i udírna. Letní kuchyně tak bude kompletní a když ji schováte ke zdi pod pergolou, bude na jednom místě soustředěná příprava jídla i posezení. Jestli občas jen rozložíte židle a stůl na trávník a pozvete přátele na zahradní večeři, bude vám možná stačit mobilní gril kombinovaný s udírnou. A co dokáže takový kovový oválný gril s udírnou? Grilovat s \"uzenou\" příchutí, udit horkým vzduchem a také samozřejmě \"normálně\" grilovat. Přístroj zaručuje rovnoměrné uzení, několik hodin při stejné teplotě. 

Kde a za kolik koupit

Krby s udírnou koupíte v cenách zhruba od 12 000 korun. Designově zvláštní, velké ocelové grily s udírnou na kolečkách, vyhlížející jako zmrzlinářův vozík nebo parní stroj, stojí kolem 40-50 tisíc korun. Jsou sice mobilní, ale při přemisťování po zahradě berte v úvahu, že váží kolem 200 kg. Samostatné udírny hledejte na udirny.cz,
elektrické udírny na nakupuj.com nebo bionaire.cz. Různé grily a kryb s udírnami prodávají například eshop bobr, mame-krby.cz, krby-boucer.cz, krbyakamna.eu, zahradnikrby.cz
Elektrická udírna

Udit se může na terase, možný je i trávník, zkrátka kam dosáhne kabel. Elektrická udírna v ceně od asi 3000 korun váží kolem 5 kg a pracuje se v ní s teplým kouřem, při kterém se pokrmy rychleji udí a současně propékají při teplotách kolem 190°C. Maso máme hotovo asi za hodinu a měli bychom je rychle zkonzumovat.
​Co všechno dát do udírny

Podle techniky uzení (rychlosti uzení, teploty kouře) v udírně připravujeme trvanlivější masa nebo lahůdky k rychlému zkonzumování. Na zahradě udíme především maso (vepřové, jehněčí, kuřecí nebo krůtí stehýnka), klobásy všeho druhu a také ryby (může to být losos, pstruh, štika, kapr, úhoř). Udírna výtečně připraví různé sýry. Lahůdku představují uzené mořské plody, houby i mandle. Typickou vůni uzeným jídlům dodají speciální piliny, do kterých přidáváme rozmarýn, kmín, bazalku a jiné byliny, ale i vanilku, skořici, kandovanou citronovou kůru.

O jídle na zahardě také čtěte v článku Zahradní krby a pohodlné grilování

Alena Jansová
Foto: eshop.bobr, zahradni-krby.eu, detske-piskoviste, buzzilions,robsrant, foto.fialovi.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

21. 10. 2018 Reagovat
Kormorán: Nejpohodlnější uzení je pouze s generátorem XXL z linykuchar cz
02. 11. 2013 Reagovat
MARTIN DEPTA : DOBRY DEN, CO SE TYČE ZAHRAD,JEZIREK A OSAZENSTVA MATE PARADNI VYBĚR,DOSTAL JSEM INSPIRACI DO STAVBY SVE ZAHRADY. MNĚL JSEM V HLAVĚ NĚJAKE NAPADY A NA VAŠICH STRANKACH JSEM SI VŠE UJASNIL A TED VIM JAK NAŠE ZAHRADA DOUFAM BUDE VYPADAT, ALE CHYBI MI TAM VIC INSPIRACE STAVBY VENKOVNICH GRYLU A UDIREN, NEJLEPE V JEDNE STAVBĚ. JINAK SUPER STRANKY. S POZDRAVEM MARTIN

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha