Dílna a její vybavení: Bez čeho se neobejdete?

Dílna a její vybavení: Bez čeho se neobejdete?

Nářadí, vydáno 22. 03. 2017

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Mnoho lidí většinou dílnu i s vybavením zdědí po svých rodičích nebo koupí s domem a nemusí se tak mnoho zatěžovat s vymýšlením různých situací, aby zjistili, co všechno se jim bude hodit k řešení problému. Vymění pouze pár starých kusů za nové nebo dokoupí minimum, co jim bude chybět. U nové dílny je to sice pro některé výzva, ale nikdy to není nemožné.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

To nejdůležitější na začátek

Základem každé dílny je bytelný a velký pracovní stůl neboli ponk. Bez něho se žádný kutil nikdy neobejde. Protože se jedná o jednu z mála částí dílny, která je pro práci stěžejní, určitě na něm nešetřete a zakupte takový, který vydrží a dá se dobře ukotvit, aby se při práci různě nenahýbal a byl stabilní.

Další nezbytné a základní vybavení jsou různé skřínky a ukládací prostory. Zde je vždy lepší vyrobit si nábytek na míru. Pro ty z vás, pro které je to obtížné, zakupte pevné a bytelné skříně v minimalistickém provedení a dodělejte si do nich poličky, šuplíky a jiné úložné prostory sami dle svého vybavení a uvážení. Skřínky již komplet hotové z různých obchodů nejsou vždy nejlepší volbou, protože nikdo z výrobců neví, jaké máte potřeby a hlavně jaké máte nářadí.

Základní vybavení

Existuje mnoho druhů nářadí, které budete potřebovat a věřte, že vám vždy bude něco chybět a dostat nářadí v dílně do stadia, že si s ním vystačíte, pár let potrvá. Existuje ovšem základní nářadí, kterým nikdy nic nezkazíte a vždy se vám bude hodit.

Mezi základní nářadí patří například:

  • Různé druhy šroubováků – kromě standardního dělení podle hlavy (křížový, plochý a podobně) se setkáte také s rozdělením na běžné a elektrikářské. Elektrikářské se od běžných liší tím, že kovová tyč je až do začátku hlavy potažena nevodivým materiálem, který zaručuje různou odolnost vůči napětí. Určitě je vhodné zakoupit i tento druh šroubováku. Nic tím rozhodně nezkazíte.
  • Kladivo či menší palice – určitě je vhodné pořídit si různé velikosti a různé materiálové provedení hlavy, to je nejčastěji dřevěné či kovové. Dřevěnou hlavou toho sice moc nezatlučete, ale zase vám takové kladivo poslouží dobře například na práci s dláty a jiným nářadím, do kterého se musí tlouct do rukojeti, aby se s ním dalo smysluplně pracovat.
  • Různé druhy kleští – štípačky, kombinované kleště, sikovky, elektrikářské kleště.
  • Měřidla – svinovací metr, úhelníky, pravítka a další.
  • Stahovací svorky – Zakupte různé provedení a různé velikosti. Soustřeďte se spíše na malé až střední rozměry cca do max. 30 cm.
  • Popisovače – Pořiďte si také různé typy popisovačů, jako jsou tužky, lihový fix či obyčejnou propisovací tužku.
  • Pily – na dřevo, železo.
  • Sada klíčů – na povolení či utažení matek, šroubů a podobně. Vyplatí se zakoupit základní sadu.
  • Kvalitní a robustní svěrák – na podržení materiálu při broušení, vrtání nebo natírání.

Dále nezapomeňte…

Zakupte také různé brusné nářadí a materiály jako brusné papíry, rašple a pilníky. Nezapomeňte na lepidla, lepicí pásky a mazací oleje a podobně. Pro bezpečnější práci na pracovišti si pořiďte pracovní ochranné rukavice a jiné pomůcky jako brýle, plášť a podobně. Pro udržení čistoty v dílně se nevyhnete nějakému nářadí pro úklid.

Elektrické vybavení dílny

Kromě standardního ručního nářadí je vhodné pro ulehčení práce zakoupit vrtačku, různé druhy brusek, úhlovou brusku a kotoučovou či okružní pilu. K těmto schopným pomocníkům nezapomeňte dokoupit také základní příslušenství a vhodné ochranné pomůcky.

Na závěr

Mnoho nářadí se dnes prodává v různých modifikacích a úpravách, tak aby co nejlépe odpovídalo potřebám jak už kutilům, tak profesionálům. Při výběru nářadí vám tak stejně nezbude, než se nad danou problematikou vždy trochu zamyslet nebo počkat až naberete více zkušeností a příště již budete vědět přesně po jakém typu sáhnout.

Dále je vhodné se také porozhlédnout po spojovacím a uchycovacím materiálu. Výběr těchto materiálů už závisí čistě na vašich preferencích, zkušenostech či doporučení. A nebojte se, když na něco zapomenete. Určitě i po pár letech půjdete do obchodu pro něco, co vám ještě v dílně chybí a vy to budete potřebovat.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com, Hornbach


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 05. 2017 Reagovat
HFranta: Zdravím osobně jsme spíše nakupoval hlavně vybavení do dílny a musím říci, že jsme toho honě nakoupil přes net na těhle stránkách https://www.vawobchod.cz/naradi-a-nastroje/. Jinak jak píše Golem každý není tak zručný, aby si dokázal ponk a skříňky udělat sám. I proto jsou sestavy vyráběny.
12. 04. 2017 Reagovat
Lukáš: Zdravím, děkuji za článek. Právě si vybavuji dílnu. Co se týče nářadí, koukal jsem na tyhle sady nářadí: http://www.maister.cz/Rucni-naradi/Soupravy-naradi/. Máte nějaký z nich, který můžete doporučit? Děkuji moc.
07. 04. 2017 Reagovat
Golem: Pro Ludu: každý nemá svářečku a každý neumí svářet...
22. 03. 2017 Reagovat
Lud'a: Proč bych kupoval ponk a regály když už mám prostor tak si to posvařuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha