Než se pustíme do výsadby okrasných dřevin

Podzim je obdobím vhodným pro výsadbu dřevin všeho druhu. Vysazují se jak ovocné, tak i okrasné stromy, keře ale i trvalky s dřevnatými stonky. Vždy je před jejich výsadbou nutné zvážit podmínky pro jejich výsadbu. Ty se týkají klimatických podmínek, ale také půdních struktur a jejich zásobování živinami.
shutterstock_425092183-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Polohové a klimatické podmínky

Klimatické a polohové podmínky, do kterých zahrada spadá, zná dobře každý pěstitel. A pokud ne, obrátí se na zkušeného zahrádkáře z okolí. Jsou to právě její chemické, fyzické a biologické vlastnosti, které do budoucna nejvíce ovlivní růst vysazených dřevin.

Zásobení živinami a půdní struktura

Půdní struktura se podílí na zásobení dřevin vodou a živinami. Je tedy třeba, aby půda na zahradě co nejvíce odpovídala potřebám rostlin. Pokud takovou půdu nemáme, můžeme ji vylepšit. Na to je nejlepší přídavek organické hmoty – hnoje, kompostu, rostlinných zbytků. Ta zlepší jak vzdušnost půdy, tak její vodní poměry. Strukturu zahradní země lze vylepšit také přídavkem vápenatých a fosforečných hnojiv. Zároveň je důležité půdu dobře zpracovat, a to v závislosti na jejím typu.

Hlídejte si kyselost

Pro správnou výsadbu dřevin je třeba znát půdní pH. Tím máme na mysli obsah solí, kyselin a koloidů v půdě. Jelikož dřeviny reagují na dané pH různě, je dobré vědět, které typy dřevin snesou spíše kyselou a které naopak vápenatou půdu. Obecně platí: Pokud mají dřeviny k dispozici opravdu kvalitní půdu, snesou obvykle dobře i větší odchylky půdního pH.

Další nároky dřevin

K dalším kritériím výběru dřevin pro výsadbu do zahrady nebo k domu patří nároky rostlin na světlo, vlhkost, teplo a případně i schopnost snášet prach a zamořené ovzduší. V tomto směru se více o konkrétních dřevinách dozvíte ve specializovaných příručkách, knihách a časopisech. Pokud máme zahradu poněkud vzdálenou od domova a pouze na ni dojíždíme, nezapomeneme ke dřevinám po vysazení přidat mulč, abychom snížili odpar vody. Pochopitelně bude stav vysazených dřevin záviset i na vaší péči v průběhu dalších let.

Text: Zuzana Bohdalová

16.10.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist