Nezapomeňte zazimovat zahradní jezírka i bazény

Říjen je posledním měsícem v roce, kdy je možné připravit na zimu také jezírka a zapuštěné bazény. Venkovní teplota musí být totiž nad nulou. V tomto článku se dozvíte, co všechno musíte udělat pro to, abyste je na jaře našli nepoškozené a funkční.
06_shutterstock_1825804721-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Okrasa vaší zahrady bez prasklin a šrámů

Jezírka musíte během podzimu hlavně důkladně čistit. Odstraňujte z hladiny listí, odumřelé části rostlin i mrtvé brouky a hmyz. Rozkládající se zbytky by totiž zhoršily kvalitu vody, což je nebezpečné pro živočichy, kteří se v ní vyskytují. Nejjednodušší je k tomu použít síťku nebo vysavač pro vodní plochy. Ještě lepší je rozprostřít přes jezírko ochrannou síť, abyste pak napadané listí a rostliny mohli jen sesbírat.

Nejen tropické druhy leknínů a hyacinty, ale i akvarijní ryby či teplomilné želvy je nutné uložit do tepla. Pokud chováte ryby, které přežijí zimu venku, musí mít jezírko hloubku alespoň jeden metr.

Když venku klesne teplota pod sedm stupňů, vypněte filtrační systém, kompletně ho vyčistěte a dokonale ho odvodněte, aby nedošlo k jeho poškození mrazem. Vodu v jezírku hlídejte, aby nezamrzla. Jinak musíte led rozbíjet nebo ho rozpouštět pomocí horké vody. Přirozené větrání zajišťují rostliny, jejichž stonky zasahují nad hladinu, proto je v žádném případě neodřezávejte.

Abyste se za rok zase vykoupali

Pravdou je, že takový typ zapuštěného bazénu, který vám ušetří práci se zazimováním, prostě neexistuje. Usnadnit si to můžete pouze tím, že budete vodu celou zimu mírně temperovat pomocí bazénového ohřevu vody. Nejsnadnější je zazimování bazénů z nerezové oceli, naopak nejtěžší je péče o betonové bazény s obkladem.

Z povrchu, stěn i dna bazénu nejprve odstraňte všechny nečistoty. Můžete použít i bazénový vysavač. Nezapomeňte vyčistit také filtr a nalít do něj ošetřující roztok s chlórem. Napuštěné bazény nevypouštějte, jen vodní hladinu snižte o dvacet až třicet centimetrů pod úroveň oběhových trysek. Také se vyplatí nalít do vody konzervační přípravek, který zabraňuje tvorbě vápenných usazenin a řas. Tlak ledu na stěny bazény snížíte tím, že po hladině umístíte několik PET lahví částečně naplněných pískem. Pro jistotu bazén ještě zakryjte.

Nezbytně nutné je také řádné odvodnění potrubního systému, který může v případě náhlého mrazu jeho vlivem popraskat. A co způsobí popraskané potrubí? Po odzimování bazénu tak může být zaděláno na řadu problémů od zatopené technologie až po prasknutí betonové či plastové vany bazénu.

7.10.2022 5:00| autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist