Podzimní péče o travnaté plochy

Podzimní péče o travnaté plochy

Péče o trávník, vydáno 27. 10. 2010

Počátky podzimu jsou těžkým obdobím nejen pro nás, ale také pro travnaté plochy na našich zahradách. Věnujte v těchto dnech svému trávníku dostatečnou péči, aby přečkal nadcházející zimu. V tomto období se sice zahrada pomalu chystá ke spánku, ale vy byste zaspat rozhodně neměli! Je před vámi spousta práce.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...
​Hrabeme a sečeme!
S příchodem podzimního období bychom se měli připravit na to, že se potřeby travnatých ploch na našich zahradách budou výrazně měnit. Mezi nejdůležitější kroky, které bude nutné učinit, patří přednostně včasné shrabání spadaného listí. Se slabou vrstvou listí si poradí i sekačka zároveň při sekání trávy. Směs ze sběrného koše, rozmělněná tráva a listí, je i pro kompost ideální. Nyní se ještě nabízí otázka, jak podzimní čas ovlivní způsob sekání. Tráva nyní roste pomaleji, ale stále. Dokud tráva na vaší zahradě roste, není potřeba ji častěji sekat (nejvýše jednou za týden či dva). Ostří vaší sekačky nastavte tak, aby výška trávy byla minimálně 4 cm (nižší porost by byl náchylnější k poškození zimou).

Opravujte a bojujte proti plísním
Během podzimních příprav a opečovávání našich zahrad je také dobré, zbude-li nám čas a energie, pamatovat na to, že je ideální čas k opravě poškozených míst, kde tráva zežloutla a uschla. Nejprve trávu, vřetně kořínků, pečlivě odstraníme hráběmi a poté plochu nakypříme rycími vidlemi. Následně se půda uhrabe a oseje vhodnou travní směsí.
Podzimní péče o travnaté plochy
Právě včasným ošetřením trávníku na podzim můžeme předejít tomu, aby nás nepřekvapila jarní travní plíseň. Například proti plísni sněžné je nejlépe bojovat každoročně, protože jakmile se jednou objeví, těžko se jí zbavuje.  Ostatně, péče věnovaná vašemu trávníku, mu vůbec neuškodí, a to i když bude na jaře vlhkosti málo.
Podzimní péče o travnaté plochy
​Hnojení je zásadní
Další nepatrnou, ale významnou změnu pocítíme při hnojení, kdy vyměníme hnojení s vyváženým obsahem dusíku, hořčíku, draslíku a fosforu za hnojivo obohacené draslíkem, který pomůže rostlinám i trávníku v přípravě na zimu. Tráva se díky němu zocelí, pletiva vyzrají a trávník tak přečká zimu bez úhony. Na jaře se pak brzy obnoví. Zahradní travnaté plochy také podpoříme postřikem kombinovanými přípravky, které zahubí jednak semena a jednak vzrostlé plevely. Nejlepší počasí pro postřiky je minimálně 12 stupňů a bez vyhlídky deště. Podzimní hnojivo je dobré aplikovat od září do října, bez ohledu na to, zda jste půdu provzdušnili, či nikoliv. Dávkujte přibližně 20 gramů na jeden čtvereční metr. Hnojivo rovnoměrně rozmístíte po celé ploše trávníku použitím rozmetače.
Podzimní péče o travnaté plochy

Nezbytné je provzdušňování
K provzdušnění, které zabrání odumření kořenů z nedostatku vzduchu, poslouží aerifikační vidle, či válec. Aerifikací se rozumí provzdušnění půdy u silného travního drnu a při nadměrném používání trávníku.Vertikutace je vertikální řez trávníkového drnu. Provádí se speciálními vertikutačními hráběmi, na větších plochách motorovým vertikutátorem, jehož čepele se zařezávají do hloubky 1–5 mm kořenové sféry. Dochází tak k čištění travního drnu od odumřelé travní hmoty a k umožnění přístupu vody, živin a světla do trávníku. Po tomto zásahu je důležité přihnojení trávníku nejlépe plným kombinovaným hnojivem. Vyhrabané zbytky travních nečistot nejlépe zlikvidujeme kompostováním.

Podzimní péče o travnaté plochy

Jestliže se vám vertikutace zdá vůči trávníku příliš drastická, možným řešením je také elektrický provzdušňovač. K trávníku je podstatně šetrnější a můžete jej proto použít i víckrát do roka. Hodí se i pro plochy, kde roste mladý trávník a ještě nestačil zplstnatět.

Podzimní péče o travnaté plochy

Pokud tedy chcete, aby vás na jaře přivítala zahrada kypící zdravím a oslňující energicky zelenou barvou, rozhodně se vyplatí, dáte-li si při podzimní péči o travnaté plochy skutečně záležet. Pakliže tuto nezbytnou přípravu travnatých ploch před úderem zimy nepřejdete jen mávnutím ruky, ale naopak jí věnujete patřičnou pozornost, pak se budete moci s prvními paprsky jarního sluníčka radovat z atraktivní zahrady bez plísní a poničených míst.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: fluvannamg.org, vtterrain.com, thedailygreen.com, telegraph.co.uk, apps.rhs.org.uk, newsobserver.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha