Péče o zahradu


Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde


Dotazy

  • Dotaz: „Oprava“ trávníku

    Dobrý den. Rádi bychom se pustili s manželkou do úprav trávníku kolem novostavby. Půda je zde jílovitá. Pravidelným sečením ve spojení s mulčováním se nám od loňského podzimu podařilo oživit růst seté trávy, která je nyní hustá (i když s několika suššími/řidšími místy), nicméně ta je, samozřejmě, plná také různého plevele. Pohráváme si také s myšlenkou navezení ornice, případně odstranění celého stávajícího povrchu trávníku, odplevelení a následné setí nanovo. Za zahradou se pár desítek metrů nachází listnatý les. Zahrada je pod sluncem celodenně, ale cca polovina z ní je od brzkého odpoledne již ve stínu. Část porostu, která bývá ve stínu je mnohem hustší, zelenější, bohatší (i na plevel). Rád bych znal i váš názor na správný postup rekultivace, případně doporučení, dle vašeho mínění, jednoho správného postupu.

    Předem děkuji za rady, Peter Tlučhoř

    Odpověď:

    Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

    21.6.2019 14:46 | Komentovat

  • Dotaz: Výkopová zemina

    Dobrý den,

    mohla bych vás prosím požádat o odbornou radu? Ve své diplomové práci navrhuji park a chtěla jsem použít zeminu vykopanou na jednom místě v parku, maximální hloubky 1 metr. Tuto zeminu jsem chtěla přemístit a použít jí k pěstování rostlin na jiném místě, kde žádná hlína není. Byla by zde zasetá tráva a nějaké nenáročné rostliny. Můžete mi prosím potvrdit, že by toto řešení mohlo fungovat? Například po obohacení zeminy kompostem? Poměr 1:1? Popřípadě jsou nějaké rostliny, kterým by toto podloží vyhovovalo?

    Předem mnohokrát děkuji za pomoc!

    Rozárka Jiráková

    Odpověď:

    Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

    24.5.2019 12:06 | Komentovat

  • Dotaz: řez růží

    Dobrý den, růžím v době nepřítomnosti již v únory vyrašily lístky, nestihli jsme jarní řez... Jak postupovat teď?
    Děkuji.
    Zuzka

    Odpověď:

    Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

    2.3.2019 20:40 | Komentovat

  • Dotaz: Zaštipování rajčat

    Jak a kdy se mají zaštipovat rajčata?

    Odpověď:

    Zaštipování pomáhá zvyšovat úrodu nejen u rajčat, bez něho by dala rostlina hodně síly novým výhonům a méně do plodů. Rostlinky by byly vysílené a náchylné na různé typické choroby rajčat. Správný čas je v červnu a červenci

    Výhonky zaštipujeme čistou rukou, abychom do rány nezanesli nečistoty. Jednoduše výhony vylamujte prsty nebo odstraňujte nehty. Výhonek k odstranění poznáte snadno - vyrůstá za hlavními listy jak u tyčových, tak keříkových rajčat.

    redakce

    19.12.2017 0:00 | Komentovat

  • Dotaz: Sběr semen

    Jak správně sklízet semena?

    Odpověď:

    Sběr semen se musí provádět až v době zralosti semen -  obvykle získají hnědou nebo černou barvu a poklepem se sami uvolňují.
    Sbíráme buď stonky nebo celá květenství, která usušíme a poté rozdrtíme nebo semena vytřeseme. Několikerým prosetím přes různě hustá síta zbavíme semena nečistot.

    redakce

    6.12.2017 0:00 | Komentovat

  • Dotaz: Houby v trávníku

    Dobrý den, v okrasném trávníku se v poslední době začaly objevovat houby, které stále přibývají. Můžete mě prosím poradit , jak se hub v okrasném trávníku zbavit? Děkuji Hrdlička

    Odpověď:

    Dobrý den,
    Pro zničení hub můžete sáhnout po některém z fungicidních prostředků. Pokud se ale chcete problému zbavit ekologickou cestou, budete potřebovat vertikutátor, nebo aspoň ostré vidle. V místě výskytu hub trávník důkladně provzdušněte a vzniklé otvory zasypte pískem. Před tím vysbírejte všechny plodnice. Také zbavte trávník přebytečné vlhkosti – někdy stačí prořezat stromy, aby mohlo na místo slunce.

    Pokud ani toto nezabere, odstraňte postižené kusy trávníku i se zeminou a to až do hloubky 50 cm. Zeminu pak nahraďte úplně novou a trávu znovu nasejte.

    21.10.2017 2:00 | Komentovat

  • Dotaz: Nežádoucí rostliny v trávníku

    Dobrý den,

    před pár lety jsme koupili starý dům se zahradou, kde převažuje trávník a v jeho středu roste starý ořešák. Sedmikrásky a pampelišky mi v trávníku nevadí,ale letos se v oblasti pod korunou ořechou mohutně pomnožila rostlina( foto přikládám),která zde trávník téměř vytlačila.Prosím jednak o identifikaci rostliny a i o radu co s tím. Děkuji

    Odpověď:

     

    Dobrý den.

    Na fotografii lze rozeznat, jitrocel kopinatý, pampelišku lékařskou (má dutý stonek květu) či pampelišku srstnatou (má plný stonek květu, tenčí a menší květy), rozrazil, jetel plazivý.

    Pokud v trávníku chcete ponechat sedmikrásky a pampelišky nevolila bych selektivní herbicid (postřik, který vyhubí všechny dvouděložné rostliny, zůstanou jen trávy). Ale spíše bych zvolila mechanické odstraňování, vypichováním. Nebo místo mechanického odstranění lze použít Roundup gel (aplikace gelu přímo na rostlinu, ale pozor je to systémový herbicid, který zahubí všechny rostliny). Nebo jako další variantu můžete použít Substral Weedex Hobby s rozprašovačem (aplikace pomocí rozprašovače přímo na rostlinu, pokud se postřik dostane i na trávu, nic se neděje, jedná se o selektivní herbicid).

    10.9.2017 6:00 | Komentovat

  • Dotaz: Jak na škůdce

     

    Prosím o radu jaký prostředek použít : * kyselka každý rok má drobné plody, pak ale - již nyní - začnou lístky usychat a z plodů mnoho nezbyde * na azalkách mám stovky malých housenek, které už sežraly skoro všechny lístky * plíseň na keř. růži * na lístkách malin drobné oranžové bradavičky * mšice na rybízech a angreštech * plíseň na vinné révě a angreštu. Děkuji velice. Vlastimil Fencl

    Odpověď:

     

    1.       Může se jednat o několik faktorů, příliš mnoho plodů, sucho a nedostatek živin. Rostlina pokud má mnoho plodů, snižuje se tím u ní velikost plodů. Po odkvětu višně zkuste probírku plodů. Rostlina pokud trpí suchem, může začít předčasně opadávat. Zde to může být spojeno i s množstvím plodů. Jelikož rostlina vydává veškeré živiny do plodů, již ji pro růst nezůstává potřebné množství živin. Zde bych zkusila použít Kristalon plod a květ.

    2.       U postřiku proti housenkám na azalkách lze použít tyto přípravky, u kterých není třeba hlídat ochrannou dobu Decis AL, Substral Careo, Calypso 480 SC

    3.       Zde se může jednat o padlí (bílé povlaky na listech na vrchní straně listů) nebo černou skvrnitost (tmavě hnědé až černé skvrny na listech). Na obě tyto houbové choroby Vám zabere přípravek Substral Saprol. Tento přípravek lze zakoupit v kombinaci Substral Careo a Saprol 2 v 1 komplex koncentrát (careo je proti škůdcům a saprol je proti houbovým chorobám), tento přípravek však neslouží jako prevence. Příští rok na jaře, po objevení listů růží se může použít přípravek Discus. A postřik se opakuje po 6 týdnech.

    4.       Zde se může jednat o rez, na kterou bych doporučila Dithane DG NeoTec (zde je aplikace nutná na začátku jara, jakmile se začínají objevovat první lístky), k tomuto přípravku je lepší použít smáčedlo, pro lepší účinnost přípravku. Smáčedlo je třeba Silwet Star. Nebo pokud se hálka rozlomí a je vevnitř nedospělý jedinec škůdce. Zde bych doporučila Calypso 480 SC (zde je ochranná doba přibližně 14 dnů)

    5.       Zde bych zvolila postřik proti mšicím, který se velmi rychle odbourává. Je jím Neudosan proti mšicím, jelikož jeho hlavní účinnou složkou jsou draselné soli přírodních mastných kyselin.  Nebo se může použít Decis, tento insekticidní přípravek působí na savé a žravé škůdce. Tento přípravek má však u révy vinné ochrannou dobu 21 dnů.

    6.       Zde by se mohlo jednat o plíseň révovou, která má příznaky: na listech jsou žlutozelené “olejové“ skvrny nebo drobné ohraničené skvrny v okolí nervatury. Na spodní straně listu bělavý povlak. Při napadení květů či mladých hroznů poškozené části zasychají. Zde je dobré použít přípravek Dithane DG NeoTec (ochranná doba 42 dnů, aplikace před květem a po odkvětu) nebo Kuprikol 50 (ochranná doba 7 dnů, aplikace před květem a po odkvětu, dále dle potřeby). Nebo se může jednat o padlí révové, kde jsou příznaky: bělavé moučnaté povlaky na letorostech, listech, květenstvích a hroznech. Dochází k omezení růstu a deformacím. Květenství sprchává, mladé bobule zasychají. Větší bobule praskají. Zde bych doporučovala Kumulus (u révy není doporučená ochranná lhůta) nebo Karathane (ochranná doba je 35 dnů). U angreštu se může jednat o Hnědé padlí angreštu (americké padlí angreštové), které má příznaky: na vrcholcích letorostů, řapících, nervatuře listů a plodech jsou bělavé povlaky, které později hnědnou. Letorosty přestávají růst, vegetační vrchol odumírá, dochází k metlovatění. Zde bych doporučovala přípravek Karathane (ochranná doba 28 dnů, aplikace při rašení listů).

    3.8.2017 6:00 | Komentovat

  • Dotaz: Jak poznám, že je dýně hokaido zralá?

    Jak poznám, že je dýně hokaido zralá?

    Odpověď:

    U dýně poznáme zralost tak, že začne usychat stopka. Dokud je zelená, stále přijímá živiny. Zralé dýně nenechávejte příliš dlouho na záhoně, mohly by hnít, nebo je napadnout slimáci.

    27.9.2016 1:00 | Komentovat

  • Dotaz: Pavučinky na orchideji

     

    Na orchideji se mi objevují pavučinky a na listech se objevují lepkavá místa. Co mám dělat?

    Odpověď:

    Bílé pavučinky mají na svědomí svilušky. Jako první pomoc je omyjte měkkou vodou. Pak je třeba použít insekticidy. Ideální je třeba prostředek složený z oleje pocházejícího ze směsi řepky a lecitinu. Dobré jsou třeba tyčinky Careo s účinkem 3 měsíce. Jako prevence proti sviluškám slouží časté rosení vzduchu, a tím pádem i vyšší vlhkost.

    22.8.2016 2:00 | Komentovat

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist