Co s dlouhým a úzkým pozemkem

Co s dlouhým a úzkým pozemkem

Rady a tipy, vydáno 14. 10. 2014

Majitelé dlouhých a nepříliš širokých pozemků se obvykle dosti zapotí, než naplánují svou zahradu k obrazu svému. Je pravdou, že tento typ zahrad je nejčastější ve městech. Tam se majitelé pozemků potýkají s tímto problémem rozhodně častěji než v prostředí venkovském. Někdy si dlouhý a úzký pozemek vyžádá dokonce i zásah zahradního architekta, když už si majitelé s takovýmto prostorem opravdu nevědí rady.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Použijte některé dobré triky a nápady

Ano, je pravda, že dlouhý a úzký pozemek je svým způsobem dosti znevýhodněn, ale existují i pro komplikované prostory mnohdy velmi zajímavá řešení. Jejich využitím se i z protáhlé zahrady může stát příjemná oáza klidu pro váš každodenní odpočinek. K jedněm z nich patří rozdělit zahradu na několik menších úseků a každému z těchto úseků dát jinou funkci. Tato samostatná zahradní místa může spojovat například užší cestička, která se bude zahradou vinout jako had v několika obloucích.

Využijte rostliny podle celkového konceptu zahrady

Čím menší a užší pozemek, tím menší a lehčí rostlinné formy volte. Není možné úzkou a malou zahradu osázet několika řadami stromů, které budou stínit jak vám a vašemu domu, tak i sousedům. Optický předěl jednotlivých úseků zahrady nemusí zabezpečovat vždy jen stromy a vysoké živé ploty, jako náhradní řešení často efektněji poslouží výsadba vyšších okrasných trav.

Co dělat v případě menší zahrady

Pro vylepšení pocitu soukromí na takové malé zahradě bude ideálním řešením rozdělení pozemku do bloků. Každému bloku dejte jinou funkci a uvidíte, že to celkově opticky zvětší i malý prostor. Zapomeňte ale na přímé zahradní cesty. Rozhodně raději zvolte zvlněnou cestičku, ideální bude, povede-li trávníkem. Mnohdy stačí jen položit do trávníku několik nášlapných kamenů. Jako předěl v zahradě využívejte hlavně vyšší trvalky typu topolovky růžové, náprstníku červeného nebo ostrožky velkokvěté. Využít můžete i sporýše argentinské, krásenku zpeřenou nebo titónii okrouhlolistou.

Vizuální rozdělení větších úzkých zahrad

Velmi hezky budou v takových zahradách vypadat altánky z kovové konstrukce, ideálně, když jejich části obrostou popínavými rostlinami. Podobnou službu udělá i několik sloupků, po kterých se budou pnout popínavé letničky, například povijnice, černooká Zuzana nebo vilec čili cobea.

Nezapomeňte, že při tvorbě úzké a dlouhé zahrady mají velký vliv na vnímání takovéhoto prostoru i použité materiály a jejich barevná skladba. Plot se zde stává obvykle zcela nechtěnou dominantou, a to je hlavní důvod, proč je třeba jej změkčit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: owenchubblandscapers.com, patiosdepot.com, mslandscapes.com, housetohome.co.uk, edenmakersblog.com, antheaharrison.co.uk, designoriginals.co.uk, ac-gardendesign.co.uk, gardenidea.me, jardindesign.co.uk, floralandhardy.co.uk, linseysgardens.com, andreanewillgardendesign.co.uk, blog.fonteyn.nl, shootgardening.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

14. 08. 2017 Reagovat
Gertjan: Beste meneer/mevrouw, Is het mogelijk dat u op de pagina een vermelding plaatst naar https://www.barrelatelier.nl/nl/ onder vermelding van de anker-tekst ‘Wijnvat meubelen’? We maken namelijk meubels van geïmporteerde wijnvaten uit Frankrijk. Als u wenst kan ik ook een linkje plaatsen met een verwijzing naar uw website, dat is dan geen enkel probleem. Deze kan ik plaatsen op https://www.barrelatelier.nl/nl/service/interessante-links/. Graag hoor ik van u waar de voorkeur naar uit gaat. Alvast bedankt voor uw tijd, Met vriendelijke groet; Gertjan
15. 05. 2017 Reagovat
www.apcogardendesign.ie: Nice article, well written.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha