Co s dlouhým a úzkým pozemkem

Co s dlouhým a úzkým pozemkem

Rady a tipy, vydáno 14. 10. 2014

Majitelé dlouhých a nepříliš širokých pozemků se obvykle dosti zapotí, než naplánují svou zahradu k obrazu svému. Je pravdou, že tento typ zahrad je nejčastější ve městech. Tam se majitelé pozemků potýkají s tímto problémem rozhodně častěji než v prostředí venkovském. Někdy si dlouhý a úzký pozemek vyžádá dokonce i zásah zahradního architekta, když už si majitelé s takovýmto prostorem opravdu nevědí rady.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Použijte některé dobré triky a nápady

Ano, je pravda, že dlouhý a úzký pozemek je svým způsobem dosti znevýhodněn, ale existují i pro komplikované prostory mnohdy velmi zajímavá řešení. Jejich využitím se i z protáhlé zahrady může stát příjemná oáza klidu pro váš každodenní odpočinek. K jedněm z nich patří rozdělit zahradu na několik menších úseků a každému z těchto úseků dát jinou funkci. Tato samostatná zahradní místa může spojovat například užší cestička, která se bude zahradou vinout jako had v několika obloucích.

Využijte rostliny podle celkového konceptu zahrady

Čím menší a užší pozemek, tím menší a lehčí rostlinné formy volte. Není možné úzkou a malou zahradu osázet několika řadami stromů, které budou stínit jak vám a vašemu domu, tak i sousedům. Optický předěl jednotlivých úseků zahrady nemusí zabezpečovat vždy jen stromy a vysoké živé ploty, jako náhradní řešení často efektněji poslouží výsadba vyšších okrasných trav.

Co dělat v případě menší zahrady

Pro vylepšení pocitu soukromí na takové malé zahradě bude ideálním řešením rozdělení pozemku do bloků. Každému bloku dejte jinou funkci a uvidíte, že to celkově opticky zvětší i malý prostor. Zapomeňte ale na přímé zahradní cesty. Rozhodně raději zvolte zvlněnou cestičku, ideální bude, povede-li trávníkem. Mnohdy stačí jen položit do trávníku několik nášlapných kamenů. Jako předěl v zahradě využívejte hlavně vyšší trvalky typu topolovky růžové, náprstníku červeného nebo ostrožky velkokvěté. Využít můžete i sporýše argentinské, krásenku zpeřenou nebo titónii okrouhlolistou.

Vizuální rozdělení větších úzkých zahrad

Velmi hezky budou v takových zahradách vypadat altánky z kovové konstrukce, ideálně, když jejich části obrostou popínavými rostlinami. Podobnou službu udělá i několik sloupků, po kterých se budou pnout popínavé letničky, například povijnice, černooká Zuzana nebo vilec čili cobea.

Nezapomeňte, že při tvorbě úzké a dlouhé zahrady mají velký vliv na vnímání takovéhoto prostoru i použité materiály a jejich barevná skladba. Plot se zde stává obvykle zcela nechtěnou dominantou, a to je hlavní důvod, proč je třeba jej změkčit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: owenchubblandscapers.com, patiosdepot.com, mslandscapes.com, housetohome.co.uk, edenmakersblog.com, antheaharrison.co.uk, designoriginals.co.uk, ac-gardendesign.co.uk, gardenidea.me, jardindesign.co.uk, floralandhardy.co.uk, linseysgardens.com, andreanewillgardendesign.co.uk, blog.fonteyn.nl, shootgardening.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

14. 08. 2017 Reagovat
Gertjan: Beste meneer/mevrouw, Is het mogelijk dat u op de pagina een vermelding plaatst naar https://www.barrelatelier.nl/nl/ onder vermelding van de anker-tekst ‘Wijnvat meubelen’? We maken namelijk meubels van geïmporteerde wijnvaten uit Frankrijk. Als u wenst kan ik ook een linkje plaatsen met een verwijzing naar uw website, dat is dan geen enkel probleem. Deze kan ik plaatsen op https://www.barrelatelier.nl/nl/service/interessante-links/. Graag hoor ik van u waar de voorkeur naar uit gaat. Alvast bedankt voor uw tijd, Met vriendelijke groet; Gertjan
15. 05. 2017 Reagovat
www.apcogardendesign.ie: Nice article, well written.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha