Vánoční aranžmá s amarylisem

Vánoční aranžmá s amarylisem

Rady a tipy, vydáno 01. 12. 2013

Úchvatné květy hyppeastra čili amarylku v sobě skrývají hodně z magického kouzla orchidejí. Proto nás lákají k vytvoření exoticky vyhlížejících aranží. Je tedy nasnadě, že takové zátiší vytvořené právě z jejich květů a dozdobené ve vánočním duchu může být tou pravou sváteční dekorací pro krásné vánoční chvíle strávené společně s vašimi blízkými v teple domova.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Krása pyšných velkých květů amarylisu se skvěle uplatní hlavně na okenním parapetu, kam dopadají sluneční paprsky. Abyste se z pohledu na ně mohli těšit co nejdéle, umístěte stonek po seříznutí do baňky s vodou s přídavkem živin pro řezané květy. Pokud nechcete stonek podepírat, nenechávejte ho příliš dlouhý, mohl by se zlomit.

Bílý amarilys s jemně růžovými okraji zasvítí ve vašem svátečním interiéru doslova jako ten nejkrásnější drahokam. Vysoká keramická váza například v modrobílé barevnosti podtrhne eleganci dlouhých stvolů této mohutné krásky z tropů. Náladové působení se ještě výrazněji umocní vystavením okolních dekoračních předmětů do zátiší vyladěného ve stejné barvě, i když třeba v jiných odstínech.

V hladkých skleněných vázách se velmi dobře uplatní mohutné květy výrazných červených amarylisů. Aby se stonky s těžkými květy nezlomily je možné jednotlivé stvoly podepřít dřevěnými nebo bambusovými hůlkami, které nijak nenaruší celkový vzhled aranžmá. Vodu ve vázách nezapomeňte denně měnit. Můžete použít výživu řezaných květů anebo přidat do vody tabletku dezinfekčního prostředku.

Mini amarylky budou vypadat kouzelně spíše v mělké misce, kterou jimi můžeme hustě osázet. Například sorta Lady Jane je skvělou volbou. Jistě přinese tolik obdivovanou tropickou náladu i do vašeho zimního svátečně vyzdobeného prostředí.

Hyppeastrum Orange Souvereign už svým jménem dává jasně najevo, že se bude hodit pro aranžmá laděná v oranžových barvách nebo v barvě lososové. Zřejmě nejznámější je amarylis v podobě sytě karmínové, takové květy mají odrůdy Roma a Red Lion.Z vašich aranží, které vám budou dělat radost jistě po celé období vánočních svátků, odstřihněte stonek až poté, co zavadl poslední jejich květ. Pokud byste to neudělali, rostlina by se zbytečně vysilovala. Jakmile rostlinám začnou zavadat a odumírat i listy, je nutné omezovat i zálivku.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: piterest.com, velvetbrown.co.uk, craftinessnow.blogaspot.com, skarentzos.com, aljowderflowers.com, dicasnamoda.com, ottawablooms.com, flower89.com, flowers24hours.co.uk, floristfortoronto.com, 5280flowers.com, act-flower.com, flora2000.com, blooms.de, scottishartistandhisgarden.blogspot.gr


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha