Zahrada v listopadu

Zahrada v listopadu

Rady a tipy, vydáno 01. 11. 2012

Zahrada se touto dobou chystá k zimnímu spánku. Barevné listí stromů již opadalo, přesto však na stromech a keřích ještě zůstávají některé plody až do té doby, dokud je nesezobnou ptáci. Zahrada už všechnu svou krásu pro tuto sezonu rozdala a je na nás, abychom jí zabezpečili dobrý zimní spánek.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Samozřejmostí je v tomto měsíci shrabování spadaného listí. To uložíme do kompostu, prohodíme vápnem a zasypeme vrstvou zeminy. Na jaře nám pak na zahradě poslouží jako skvělé hnojivo.

Neosazené záhony hluboce zryjeme, a pokud máme v plánu příští rok vybudovat skalku, můžeme se do toho pustit ještě nyní a do zámrazu budovat nejrůznější zahradní stavby.

Na pečlivě odplevelené záhony lze nyní vysévat ozimé letničky: měsíčky, stračky, černuchy a další, jejichž semena potřebují přemrznutí. 
 
Dokud nepřijdou mrazy, vysazujeme ještě opadavé listnaté stromy a keře a také živé ploty. Nové výsadby můžeme ochránit přes zimu vzdušným obalem z bílé netkané textilie. Ta stromky stíní a ochrání je také proti mrazovým trhlinám na kůře. Starší živé ploty můžeme ještě zastřihnout, aby zhoustly. Odstřihnuté větvičky jehličin, které dobře vypadají, můžeme využít k tvorbě dušičkových věnečků anebo jiných dekorací do bytu.Dokončíme také výsadby dvouletek, jako jsou sedmikrásky chudobky a macešky.

V listopadu je také čas na pečlivé zazimování zahradních jezírek. V mělčích jezírcích vodu úplně vypustíme, jezírka vyčistíme a pokryjeme je ochrannou textilií. Lekníny a další vodní rostliny necháme přes zimu v nádobách na chladném místě, například ve sklepě. Pokud jsme majiteli dostatečně hluboké nádrže, která nepromrzá až na dno, pečlivě ji očistíme od zbytků rostlin a napadaného listí a vložíme do vody svazek rákosových stébel. Ta pomohou s okysličováním vody pod ledem a navíc zabrání i nebezpečnému pnutí ledu, které by mohlo představovat nebezpečí poškození nádrže. Na zabránění pnutí ledu lze použít i obyčejné plovoucí PET lahve anebo větší kus polystyrenu či speciálně pro tento účel vyrobené odledovače.Smrkové nebo jedlové chvojí můžeme použít na přikrývku vřesoviště, trvalek, skalky, růží atp. Chvojí jako přikrývka má tu výhodu, že rostliny pod ním neplesniví, protože je vzdušné. Nesmíme ho však dát velkou vrstvu. Chvojí z jalovců jako přikrývku zásadně nepoužíváme, pro některé rostliny může být jalovec jedovatý a navíc je jeho chvojí příliš husté. 

Pro letošní rok se pomalu loučíme se zahradou, ale to neznamená, že bychom se na ni nemohli v průběhu zimy kdykoli zajít podívat. Zahrada nám může poskytnout nádhernou podívanou i tehdy, pokud je zahalena sněhovou přikrývkou anebo když je možné pozorovat její ojíněnou krásu. 
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ursulasphotos.com, rafaeltalavera-granangular.blogspot.com, blog.amerifirst.com, en.board.goodgamestudios.com, library.byways.org, miraimages.photoshelter.com, ure.uncg.edu, indulgy.com, kalynskitchen.com, framingtheplanet.com, nacsonline.tk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha