Zázračné bylinky do domácí lékárny nejen pro ženy

Zázračné bylinky do domácí lékárny nejen pro ženy

Rady a tipy, vydáno 05. 08. 2014

Jsou dny, kdy se necítíme příliš dobře a ještě než sáhneme po prášcích, které máme běžně v lékárničce, je dobré vyzkoušet nejprve zelenou lékárnu – bylinky, které nám nabízí sama příroda.

Rostlina dne

Lískovníček

Lískovníček

Kvete v předjaří. Corylopsis spicata dorůstá i přes 1 m, kvete zvláště bohatě a má jemné drobné výhonky. V dubnu rozkvétá...

K léčení některých nepříliš závažných potíží se vyplatí využít jemnou přírodní sílu. Zvláště ženy jsou v tomto směru více vstřícné a nakloněné přírodní léčbě a tak se tentokrát zaměříme na přírodní léčbu potíží, které jsou ovlivněné často hormonálními obtížemi. Není potřeba se poddávat premenstruačním potížím, zabírají na ně právě mnohé bylinky.

Pipla působí na hormonální rovnováhu

Pipla patří k méně známým, avšak velmi účinným bylinkám, jež pomáhají nastolit v organismu žen správnou hormonální rovnováhu právě při premenstruačních obtížích a bolestivém nástupu menstruace, ale i při nepravidelnostech menstruačního cyklu. Přípravky z této byliny jsou k dostání v některých lékárnách, kde se specializují na přírodní léčbu.

Heřmánek jako prevence zánětů

Heřmánek je považován odjakživa za jednu z nejvšestrannějších léčivých bylin. Zmírňuje drobné záněty, a to jak na kůži, tak na sliznici. Podporuje celkově hojení ran a uvolňuje křečové stavy. Heřmánkový odvar je velmi účinný i při aftách anebo zánětech dásní. Připravíte si ho jednoduše z 3 lžic květů vyluhovaných v šálku vody. V akutních případech vyplachujte ústa 3x denně.

Ploštičník zmírňuje klimakterické obtíže

S klimakteriem jsou spojeny nejrůznější obtíže, jako návaly horka, poruchy spánku atd. To vše je spojeno s poklesem hladiny ženských hormonů v těle v období nejčastěji od 45 – 50 let. Při těchto obtížích se osvědčilo pít několikrát denně čaj ze 40 g třezalky, 60 g šalvějových listů a 30 g květů ploštičníku. Jednu čajovou lžičku této směsi přelijte šálkem vařící vody a nechejte pod pokličkou vyluhovat 5 minut.

Třezalka vám vrátí radost ze života

Nervozita, vnitřní neklid a podráždění, to jsou symptomy, které v současné době stále více zasahují do našich životů. V těchto případech pomůže tinktura z třezalky tečkované. Celkově uklidňuje organismus a pozitivně zapůsobí na vaši vnitřní harmonii. Smíchejte 25 g třezalky, 15 g kozlíkového kořene, 10 g chmelových šištic a 10 g pomerančových květů. Vše lze zakoupit ve specializovaných prodejnách anebo v lékárnách. Dvě lžíce této směsi pak přelijte v šálku horkou vodou a nechejte 10 minut vyluhovat.

Máta peprná zmírní žaludeční obtíže

Pokud se necítíte dobře, máte rozbouřený žaludek a potřebujete zahnat účinky stresu na váš organismus, potom vám zaručeně pomůže čaj z máty peprné. Mentol, obsažený v jejích listech zvyšuje produkci žaludečních šťáv a uvolňuje spasmus střev, čímž zmírňuje také bolesti břicha.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: trifoly.ru, botanische-spaziergaenge.at, funghiitaliani.it, hobbygarten.com, apheis.net, sugarcreekgardens.com, eathealthylivefit.com, zvetki.ru, spicesmedicinalherbs.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha