9 důvodů, proč by měsíček lékařský neměl chybět ani doma, ani na zahradě

9 důvodů, proč by měsíček lékařský neměl chybět ani doma, ani na zahradě

Rostliny, vydáno 08. 09. 2017

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je spolehlivou léčivkou nejen pro nás pro lidi, ale rovněž pro rostliny. Dá se říct, že se jedná o vytrvalou letničku, neboť se na zahradě vysemeňuje. Použít se dá i jako květina k řezu. Na zahradách se sází mezi květiny i zeleninu, protože pomáhá odpuzovat škůdce. Měsíček lékařský je navíc i pěknou rostlinou, která svými zářivými barvami dokáže osvěžit terasu, balkon i zahradu.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

1.    Odlišnost jednotlivých odrůd a jejich půvab

Podle toho, kdy byl měsíček vyset, také vykvétá, a to od května až do října. Různé odrůdy se od sebe liší nejen barvou květu, rozměry květu, ale hlavně výškou. Ta se pohybuje v rozmezí od 25 cm až do 70 cm. 

2.    Pěstební nenáročnost

Na pěstování není nijak náročný. Tato vděčná rostlina působí problémy jen zřídkakdy. Výjimečně se na měsíčku mohou vyskytnout mšice makové anebo padlí. Měsíčku vyhovuje hlinitá půda spíše vápenatého charakteru. Pokud chcete, aby vám měsíček co nejdéle kvetl, odstraňujte odkvetlá květenství.

3.    Oživí květinové záhony, balkony i terasy

Vysoké a polovysoké odrůdy se hodí pro pěstování v záhonech. Květy jednotlivých kultivarů mohou být žluté, oranžové, s hnědým středem, jednoduché i plnokvěté. Vyzkoušejte například plnokvětou odrůdu ,Greenheart Orange‘, jejíž květy dosahují v průměru až 7 cm.

4. Vysemeňování vám zajistí rostliny z půdních zásob

Měsíčky se vysévají v období od května do června. Postupným výsevem prodloužíte jejich dobu kvetení. Většinou je však mnozí z nás na zahradách již mají, neboť se vysemeňují, čímž se samy rozmnožují. Semeno vyklíčí přibližně po dvou týdnech od výsevu. Jakmile se na rostlinkách objeví dvojice pravých lístků, můžeme se pustit do jednocení na vzdálenost 25–30 cm. Poslední várku květů necháme vysemenit a máme zajištěnou úrodu i na příští rok.

4.    Rostlina je léčivá s antiseptickým účinkem

Pro léčivé účely sbíráme květy měsíčku lékařského. Ty mají silný antiseptický účinek a využívají se často i v kosmetickém průmyslu. Hojí kožní onemocnění i povrchové rány. Mast z měsíčku lékařského pomáhá s prokrvováním okrajových částí těla. Zvlášť účinná je v zimě na promazávání konečků prstů na rukou a nohou. Kromě mastí jsou květy také součástí čajů a krémů. 

5.    Je léčitelem nemocných rostlin

Silná vůně měsíčku je schopna zahnat různé škůdce. Právě proto se měsíček zahradní vysazuje do záhonů mezi jiné květiny a také do zeleninových záhonů. Můžeme rovněž využít výluhu z měsíčku lékařského k zalévání rostlin napadených škůdci. Výluh vždy ředíme vodou.

6.    Vydrží dlouho ve váze

Měsíček můžeme s úspěchem využívat i jako květinu k řezu, neboť ve váze vydrží opravu dlouho. Pokud rostlinu ustřihnete i s poupaty, ta jsou ještě schopna ve váze vykvést. Je třeba denně vyměňovat vodu za čistou.

8. Nižší odrůdy jsou vhodné do nádob

Jak jsme již předeslali, zvolíte-li nižší odrůdy měsíčku, můžete je spolehlivě pěstovat po celé léto v nádobách. Nebudou se vyvracet, jsou kompaktnější a s pevnějšími stonky. Existuje odrůda vhodná, jak do nádob, tak i do záhonů. Jedná se o sortu ,Orange Daisy‘.

9. Dá se pěstovat i doma už od ledna

Máte-li možnost a prostor na vysetí doma, vyzkoušejte výsev měsíčku již v lednu, nejpozději v únoru. Předpěstovaný měsíček vám pak venku vykvete již v květnu. Je potřeba zasít do každého malého květináčku 2 semínka přibližně do hloubky 1 cm.  K výsevu zvolte lehkou zeminu. Květináčky s výsevem udržujte při teplotě
8–15 °C.

Jak je vidět, měsíček lékařský má natolik všestranné využití, že by si zasloužil, aby kvetl opravdu v každé zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář




Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha