Hortenzie – vznešené královny vašeho zeleného království

Hortenzie – vznešené královny vašeho zeleného království

Rostliny, vydáno 09. 05. 2011

Obrovské kulovité květy mnoha barev – růžové, modré, lila, bílé, ale i světle zelené nebo tmavě fialové. Dokáže lemovat stezky a chodníky, ale zároveň i jen tak nenápadně, ale majestátně stát v koutku zahrady. Seznamte se s ní – hortenzie, která vás dokáže překvapit. Že nevíte proč?

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Nejen slečna Hortenzie z Babičky od Boženy Němcové se mohla pyšnit tímto vznešeným jménem. Patří i majestátnímu keři, který dorůstá metru až pěti a který díky svým obřím květům nenechává žádnou zahradnici chladnou.

Světlo a slunce


Její pěstování je poměrně jednoduché. Hortenzie má ráda světlé stanoviště, na které si postupně navykne ze zazimování v květináči. Poté, co si na venkovní silné sluníčko na zahradě zvykne, můžete ji bez rozpaků vysadit do záhonku.

Klidně i s květináčem, neztratí tak svoje přirozené prostředí. Nevybírejte ale místo, na které přes den nepadne ani kousek stínu. Alespoň chvíli ochlazení jí totiž prospěje. Pozor taky na vítr a průvan, ten květině akorát ublíží.

Hortenzie – vznešené královny vašeho zeleného království

Čím kyselejší půda, tím větší šance na modré listy!

Půda by měla být spíš lehčí, kyselejší, nejlépe složená z rašeliny, jehličnaté zeminy, písku a humusu – vše ve stejném poměru. Tady vás hortenzie překvapí svou barvou. Určuje ji totiž půda. Čím kyselejší, tím víc modrých květů budete mít!

Anthokyany, tedy červenofialová rostlinná barviva, totiž mění svůj odstín podle toho, jak kyselá je buněčná šťáva. A právě kyselost buněčné šťávy je ovlivněna kyselostí půdy. Čím nižší pH, tím modřejší listy. Pozor ale na neutrální pH, které rostlinám spíše uškodí.
​Mění barvy, jak se jim zachce

Některé druhy hortenzií dokonce dokážou měnit barvy květů v závislosti na svém stáří, proto není výjimkou, pokud na jednom keři kvete více barev. A co je nejlepší – květy nikdy neopadnou a neuvadnou. Hortenzie si je schová i na zimu, květy nijak neodkvetou, proto tyto keře dokážou působit tak majestátně a tajemně po celý rok.

Hortenzie – vznešené královny vašeho zeleného království

Pozor na vodu, v létě ji hortenzie hodně vyžaduje, její kořeny totiž nesmí nikdy vyschnout. Pozor ale, aby nebyla voda příliš tvrdá, ta jí dokáže naopak uškodit. Zimní zálivka už tak vydatná být nemusí, přesto pozor na kořenový bal, který je vůči přeschnutí citlivý.

Hortenzie – vznešené královny vašeho zeleného království

Usušená napořád

A pokud se chcete nádhernými květy kochat neustále, nebojte se je usušit. Překvapivě ani po utrhnutí neztrácejí nic ze svého tvaru, a barva jim mizí jen nenápadně. Naopak sušené hortenzie získávají šmrnc patiny.

Martina Gajdošová
Foto: explore-flowers.co.uk, a4dibbleplants.co.nz, ask.com, blingcheese.com, wallcoo.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha