Nejlepší rostliny do paneláku - znáte je?

Nejlepší rostliny do paneláku - znáte je?

Rostliny, vydáno 07. 10. 2011

Květiny jsou nejen nádhernými objekty jako doplněk zařízení mají také pozitivní vliv na lidskou psychiku. Jejich krása přináší radost, jejich pěstování snižuje stres a odvádí od starostí. Pokojové květiny zprostředkovávají alespoň nějaký kontakt s přírodou i v období všedních dnů, kdy nemáme možnost vyrazit na procházku do přírody.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Rostliny v bytě mají ovšem i jiné funkce, kvůli kterým stojí za to je pěstovat. Tou nejdůležitější je zřejmě zvlhčování vzduchu, který v panelových domech bývá velmi suchý, zvláště v zimě, kdy máme jsou mámě ústřední topení zapnuté většinu času. Množství odpařené vody závisí na její spotřebě u rostlin, ale podle zkušeností se jí odpaří do vzduchu až devadesát pět procent. Efekt je tím větší, čím více je rostlin a jejich listů a také čím je plocha listů větší. K zvlhčování vzduchu v místnosti jsou proto nejvhodnější rostliny s velkými listy, například fíkus, filodendron, nebo šáchor, zvaný také papyrus. Tím ovšem výčet příznivých vlivů pokojových rostlin na lidský organismus nekončí. Rostliny v bytech dále filtrují prach, který se jim usazuje na listech. Kromě toho během dne také produkují, přestože v malém množství, kyslík. Hlavně, mezi pokojovými rostlinami jsou i takové, jenž mají schopnost odstraňovat škodlivé látky ze vzduchu, které mohou následně přeměnit na jiné chemické látky, nebo je pohlcovat a ukládat ve svých vakuolách, což je zjednodušeně řečeno ohraničený prostor v rostlinných buňkách. Tyto látky se uvolňují z různých stavebních hmot, dřevotřísek, lepidel, izolací, syntetických barev a laků. Rostliny mohou zneškodňovat i látky obsažené v cigaretovém kouři.

Jak úspěšně pěstovat pokojové rostliny?
Kromě nedostatku péče někdy pokojové rostliny trpí i jejím nadbytkem. I u květin platí, že méně je někdy více. Nejčastějším důvodem, proč pokojové rostliny neprospívají totiž bývá nadměrná zálivka. Pokud zkušenosti s pěstováním pokojových květin teprve sbíráte, nejsou na pěstování příliš náročné např. některé palmy, které si můžete vypěstovat přímo ze semen. A při tom jsou v bytě krásnou dekorací, kterou v létě můžete přemístit např. na balkon. V poslední době je v oblibě pěstování masožravek. U nich musíme dbát zejména na pravidelnou zálivku. Velice dekorativně také působí, pokud v bytě pěstujeme bonsaje. Jejich pěstování (zejména tvarování) sice není úplně jednoduchou záležitostí, ale máme na výběr semena kultivarů speciálně vyšlechtěných  ke tvarování v bonsajové misce.

Pokud se květinám u Vás doma nedaří, často to je jednou z následujících příčin. Může to být buď přelití nebo přílišná suchost substrátu či napadení škůdci a nemocemi. Před škůdci a nemocemi lze rostliny ošetřit příslušnými prostředky. Pokud rostlina chřadne přestože má substrát správnou vláhu, je vhodné rostlinu přesadit a zkontrolovat kořeny, jestli se škůdci nevyskytují tam. Pokud jsou kořeny v pořádku, přesadíme rostlinu do vhodného substrátu a většího květináče. V případě, že zemina i kořeny jsou v pořádku, a rostlina přesto neprospívá, příčinou by mohl být nedostatek světla nebo nevhodná vlhkost vzduchu. V takovém případě musíme změnit stanoviště, dáme ji blíže ke světlu nebo naopak z dosahu přímých slunečních paprsků a budeme udržovat přijatelnou teplotu. Nároky pokojových rostlin se ale mohou během celého roku měnit. Je zkrátka vhodné se obeznámit s požadavky konkrétních druhů rostlin a pokusit se vyjít těmto požadavkům vstříc. Rostliny se nám za to bohatě odvděčí ať už v podobě krásných květů, dekorativních listů nebo třeba zlepšováním jakosti vzduchu.

Zuzana Bednárová
Foto: myindoorhouseplants.com, treeinpot.com, botanicalconceptsofverobeach.com,ivynettle.wordpress.com

Připraveno ve spolupráci s www.osiva-semena.cz, internetovým obchodem s nejširší nabídkou semen na českém trhu.

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

24. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Jestliže rostlině opadávají listy, je na vině pravděpodobně nedostatečná zálivka anebo příliš velký pokles teploty okolního ovzduší. Zálivka se na zimu sice musí omezit, ale možná jste ji omezila až příliš. Rostlina ani v průběhu zimy neodpočívá, takže roste neustále. V letním období jí vyhovuje teplota okolo 20°C, v zimě mezi 12 - 16°C, ale ne nižší. To by pak rostlina pravděpodobně shodila listy všechny.
20. 11. 2013 Reagovat
Anna Opálková: Hezký den,prosím,potřebovala bych poradit.Pěstuji si ŠEFLERU,před třemi lety jsem dostala odnož.Krásně se mi rozrostla,měla jsem z ní velikou radost,ale poslední dobou mi hodně opadávají spodní listy.Můžete mi říci,co dělám špatně?Moc děkuji Opálková
25. 06. 2013 Reagovat
Jiřina Bražinová: potřebuji radu,jak se množí eukalyptus.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha