Pestrý svět chryzantém

Pestrý svět chryzantém

Rostliny, vydáno 25. 10. 2012

Krásné podzimní květiny, někdy nazývané listopadky jsou pravým symbolem podzimu v květinovém provedení. Největší předností chryzantém je jejich velká trvanlivost. Vynikají ovšem i nepřebernou barevnou škálou odstínů a dokonce i tvarů květů. Mají opravdu mnoho důvodů, proč si je oblíbit. Jejich barevné květy vdechnou svěžest všem podzimním záhonům.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Chryzantémy (Dendrathema indica) oživí nejen zahradu, balkon ale i interiér nebo dokonce mohou tvořit nádhernou svatební kytici. Jsou typickou podzimní květinou, která neztrácí svůj půvab ani vedle konkurence. Jsou po růžích druhými nejpěstovanějšími a nejprodávanějšími květinami u nás. Díky šikovným pěstitelům a umělému zatemňování se dostávají chryzantémy na trh po celý rok. V sortimentu jsou rostliny jak s květenstvími jednoduchými, tak i poloplnými, plnými či pomponkovitými. Obvykle kvetou nejčastěji od září do listopadu, a to v pestré škále barev, v bílých, červených, oranžových, žlutých, okrových a růžových odstínech. Marně budete pátrat pouze po chryzantémě modré. A pokud ji přece jen někde v květinářství objevíte, bude uměle dobarvovaná.

Rané odrůdy kvetou právě v tomto období. Jsou buď drobnokvěté pro ozdobu zahrady, nebo dekorační typy, které patří k těm nejokázalejším a určeny jsou především k řezu do vázy.Chryzantémám vyhovuje jakákoli běžná propustná půda a místo, na které svítí slunce alespoň několik hodin denně. U odrůd, které se používají k ozdobě zahrad, se nevyštipují postranní poupata a na každém stonku pak rozkvétá mnoho malých květů. Chceme-li však docílit velkých květů při pěstování, musíme z vyrašených výhonů ponechat pouze tři, na nichž zůstane hlavní středové poupě, ostatní odštípneme.

Pěstování všech druhů chryzantém začíná výsadbou zakořeněných řízků koncem května. Rostliny není potřeba sázet příliš hluboko. Během suchého počasí je dobré dopřát jim vydatnou zálivku a pak ještě do doby, než se začnou zvětšovat poupata, rostliny přihnojovat.Chryzantémy se těšily velké oblibě již ve staré Číně a Japonsku. Čínští básnící opěvovali chryzantémy jako symbol věčného života. Také v japonské mytologii hraje chryzantéma důležitou roli. Byla zde po staletí symbolem císařů a její květ zbavený okvětních lístků prý dokonce znázorňuje červený kruh na japonské státní vlajce. Hindové a budhisté používají chryzantému při mnoha ceremoniích. Girlandy, kterými se zdobí chrámy, sochy a oltáře se vytvářejí právě z chryzantém ve žluté a bílé barvě.

Chryzantémy byly do Evropy přivezeny kolem roku 1700. V Holandsku je chryzantéma nejběžnější smuteční květinou. I u nás často zdobí hroby anebo je přidávána do smutečních kytic a vazeb.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wondercide.com, fabiovisentin.com, freebeautifulpictures.com, lovelyfotos.com, thehelmgallery.com, hiren.info, k-kabegami.sakura.ne.jp, hear.org, republicdomain.com, freebeautifulpictures.com, flowerpict.com, freebeautifulpictures.com, services.flikie.com, 1001weddingflowers.com, 123rf.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha