Podzimní výsadba cibulovin

Podzimní výsadba cibulovin

Rostliny, vydáno 23. 08. 2016

Druhá polovina září není jen obdobím krásných dvouletých macešek, ale také vhodným termínem pro výsadbu jarních cibulovin. S jejich nákupem ale moc neotálejte, některé zásilkové obchody mají zboží již dost rozprodané, takže už za chvíli nebude z čeho vybírat.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Na konci léta a pak začátkem podzimu většina zahrádkářů neví, kam dřív skočit. Nejen že na zahradě dozrává zelenina, kterou je nutné zavčasu spotřebovat a uchovat na zimu, ale stejně tak se o slovo hlásí jarní cibuloviny a další rostliny, které je nutné včas vysadit, aby ještě stihly zakořenit.

Nejlepší dobou pro výsadbu cibulnatých a hlíznatých druhů kvetoucích na jaře je právě září, ale neuděláte chybu ani říjnovou výsadbou. V posledních letech bylo dokonce možné cibuloviny vysazovat i v listopadu díky teplému počasí, takže cibule a hlízy před prvními mrazy ještě stihly plně zakořenit.

Jak na výsadbu

Při výsadbě opět neexistuje žádné univerzální pravidlo, každý druh potřebuje specifické podmínky. Přesto je nutné dodržet několik aspektů.

Cibule sázíme do hloubky dvou a půl nebo troj násobku výšky cibule. Jednoduše řešeno, malé cibulky sázíme těsně pod půdní povrch, zatímco velké cibule jako jsou třeba tulipány, řebčíky nebo narcisy sázíme poměrně hluboko.

Doba nakvétání se liší kultivar od kultivaru, ale sami si ji můžete trochu ovlivnit právě hloubkou výsadby. Toho se využívá třeba u tulipánů pěstovaných v nádobách, kdy cibule vysázíte do různých hloubek. Berte ovšem v úvahu, že to s hloubkou nesmíte příliš přehánět. Zvláště nebezpečné to je u malých cibulí, které vždy nemusí překonat silnou bariéru zeminy.

Při výsadbě cibulovin do květinových záhonů se preferuje výsadba do hnízd. Největšího efektu dosáhnete, pokud k sobě vysadíte deset a více kusů od jednoho druhu. Při velkoplošné záhonové výsadbě je vhodné z celého záhonu vybrat do potřebné hloubky zeminu, kterou zatím uložíte vedle záhonu třeba na plachtu. Po plošném rozmístění cibulek pak zem opatrně vrátíte do záhonu tak, abyste cibulky nepřevrátili.

Nápady pro výběr cibulovin

Favority mezi jarními cibulovinami jsou hybridy tulipánů a narcisů, které se hodí jak pro jednodruhovou výsadbu, tak i do smíšených trvalkových výsadeb nebo do nádob.

Zatímco narcisy mohou v půdě zůstat celou dobu své existence, hybridy tulipánů se doporučuje po odkvětu ze země vyndat a uchovat v suché a dobře větrané místnosti. Cibulky se pak na podzim opět vrátí do záhonů, ale i tak berte v úvahu, že tyto hybridy po několika letech mohou kvést i poměrně nespolehlivě. Časem vytváří pouze jediný list, což je nejlepší doba pro jejich výměnu.

V prérijních trvalkových záhonech s nízkou potřebou údržby se uplatňují především různé druhy okrasných česneků, pestré kultivary šafránů, sněženky nebo třeba žluté talovíny.

Čím dál tím více oblíbené jsou druhy cibulovin pro zplanění v trávníku. Kromě šafránů se pro tento účel výborně hodí sněženky, modřence, ladoňky nebo již zmiňované talovíny, které se navíc i spolehlivě přesévají, takže se po letech můžete dočkat záplavy zlatých květů v trávníku. Do vlhčích zahradních partií se hodí například ocúny nebo bledule.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha