Řebčík královský vysazujte v srpnu

Řebčík královský vysazujte v srpnu

Rostliny, vydáno 27. 08. 2015

Skvostem kvetoucím v našich zahradách v průběhu dubna a května je řebčík královský. Jeho odrůdy nabízí odlišné barvy květů a díky svým vysokým stvolům jsou tím prvním, co zahradách poutá pozornost. Pokud je chcete vidět příští jaro i na vaší zahradě, měli byste v těchto dnech začít s jejich výsadbou.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Barevné varianty a vůně

Cihlově červenou barvou vykvétá nejznámější - řebčík královský (Fritillaria imperialis). Dalšími jeho odrůdami jsou ‘Aurea‘ – kvetoucí žlutě stejně jako půvabná ‘Lutea‘, zatímco sírovou žlutí se pyšní ‘Sulphura‘. Hnědočervené květy vám nabídne ‘Rubra‘. Květy řebčíku královského na sebe upozorní nejen výrazným vzhledem, ale i silnou kořenitou vůni. A pozor, je velmi jedovatý!

Půda a stanoviště

Pro všechny odrůdy řebčíků je nejvhodnější propustná půda obohacená humusem, navrch lze posypat kamennou drtí. Odrůdy, které mají rády  velmi suché stanoviště, raději sázíme do nádob. Jako stanoviště se pro řebčíky nejlépe hodí mírný polostín v sousedství dřevin. Dobře budou prosperovat i ve smíšených rabatech. Můžete je vysadit ovšem i ke břehu jezírka nebo do skalky.

Čas výsadby

Právě srpen a září je ideální dobou na novou výsadbu cibulí řebčíků. Velké cibule se středovým důlkem vysaďte do hloubky 25 cm. Efektní je vysazovat tyto cibuloviny ve skupinách po 3-5 kusech. Jedenkrát za 5 až 6 let od nich odejmeme brut -  malé cibulky, které ihned vysadíme do půdy, a to pouze mělce, aby mohly snadněji růst. Pokud je třeba, přesazujeme řebčík královský brzy po odumření všech jeho listů, což bývá obvykle v červnu nebo v červenci. Přesazování nikdy neodkládáme na později než září.

Řebčík kostkovaný

Velmi zajímavým příbuzným druhem řebčíků královských je řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris). Tento druh vysazujeme až v září, a to do hloubky mezi 8 až 10 cm. Vyžaduje mírně humusovitou vlhkou půdu a výsadbu do polostínu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: butchartgardens.com, 1.bp.blogspot.com, rosecottageplants.co.uk, johnscheepers.com, plantpoints.com, pacifichorticulture.org, digdropdone.com, gardensonline.com.au, imageria.com, pacificbulbsociety.org.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 06. 2017 Reagovat
Kombercová: Lze řebčík také rozmnožovat ze semen, které po odkvětu jsou v tobolce? Nebo jen z cibulek? Děkuji za odpověď. Kombercová

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha