Saturejka: Chutná v kuchyni, pomáhá při neduzích

Saturejka: Chutná v kuchyni, pomáhá při neduzích

Rostliny, vydáno 27. 06. 2016

Saturejku dnes v kuchyni nevyužíváme tolik, jak tomu bylo za dob našich babiček, které její zajímavou chuť uměly náležitě ocenit a využít. A navíc je to nejen koření, ale také skvělá léčivka. Její pěstování je snadné, a to jak na záhoně, tak v květináči na balkoně, který navíc krásně voní.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Pro tuto bylinku jsou charakteristické drobné bělavé až narůžovělé květy, lístky jsou malé a svěže zelné. Květy mají příjemnou kořeněnou vůni a celá rostlina má mírně palčivou chuť. Saturejka obsahuje třísloviny a silice. Kvete od července do září, ale lístky mají nejlepší chuť před květem. U nás se nejčastěji pěstuje saturejka zahradní (Satureja hortensis) a saturejka horská (Satureja montana). Saturejka zahradní je jednoletka, dorůstající do půlmetrové výšky. Saturejka horská je vytrvalá, polodřevnatějící rostlina. Její listy jsou trochu tužší a jejich vůně méně výrazná.

Pro výsev v záhoně volte teplé a slunné stanoviště. Na půdní podmínky je saturejka nenáročná. Vzejde přibližně po dvou týdnech. Velmi dobře se jí daří zvláště v lehčích půdách. Jestliže nať sklízíte už na počátku května, můžete mít ještě druhou sklizeň.

Sklizeň, sušení a skladování

Sklizeň probíhá odřezáváním nebo odstřiháváním nati, kterou sušíme na tmavém vzdušném místě v tenkých vrstvách. Dobře usušenou saturejku skladujeme v uzavřených sklenicích. Pochopitelně je nejlepší využívat bylinku v čerstvém stavu. Její třísloviny působí blahodárně na organismus zvláště tehdy, konzumujeme-li rádi tučnější jídla.

Saturejka v kuchyni a lékárničce

Všude tam, kde byste běžně přidali do pokrmů pepř, můžete použít saturejku.  Sušená a rozdrcená na prášek se používá jako přídavek do majonéz, rajské omáčky, do bylinkového másla nebo okurkového salátu, ale i k pokrmům z hub nebo z fazolových lusků, využijete ji i v jídlech připravených z krup anebo do bramborového salátu či polévky. Hodí se i k nakládání okurek a zelí. Výborná je do klobásek, k uzenému masu a k přípravě zvěřiny, nejlépe se smetanovými omáčkami. 

Působí proti nadýmání, má močopudné účinky a usnadňuje trávení. Podporuje chuť k jídlu a zároveň má protizánětlivé účinky. Čaj ze saturejky lze využít i v kosmetice, jako stahující pleťovou vodu na mastnou pleť nebo jako kloktadlo.

Náš recept: Kuře v saturejce

Omyté kuře, celé i s kůží necháme asi 2 hodiny uležet v čerstvé, nakrájené saturejce a poté ho upečeme v troubě nebo na grilu. Pokud nemáme saturejku čerstvou, využít můžeme i sušenou.  V tom případě kuře před opečením uvnitř i vně posypeme lžičkou prášku namletého z lístků sušené saturejky. Chuť můžeme ještě vylepšit trochou mletého zázvoru a špetkou kari.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha