Sezona úžasných trubačů je v plném proudu

Sezona úžasných trubačů je v plném proudu

Rostliny, vydáno 25. 08. 2016

Trubač velkokvětý a trubač kořenující jsou okouzlující popínavé dřeviny, které jsou mrazuvzdorné, dokonale okrasné a skvěle se hodí k ovíjení pergol nebo k oživení méně vzhledných stěn zahradních staveb či domků. Rostou bujně, a tak zvládnou vytvořit velmi brzy zajímavé dělicí stěny anebo pohledové clony.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Rod tubačovitých (Bignoniaceae) není příliš pestrý, zahrnuje totiž jen dva druhy – trubač velkokvětý a trubač kořenující. Pocházejí z Číny a ze Severní Ameriky. Rostliny pocházející ze severnějších oblastí jsou pochopitelně odolnější vůči nepřízni počasí

Obě skupiny tvoří takzvané přísavné destičky, které napomáhají rostlinám v ovíjení a pnutí po oporách. Mají společné také některé další znaky jako bohatou násadu květů nejčastěji v oranžových, žlutooranžových až šarlatově červených barvách. Uspořádány jsou do koncových lat. Pilovité lístky svěže zelené barvy jsou uspořádány do velkých složených listů.

Trubač velkokvětý (Campsis grandiflora)

Bujně rostoucí popínavá rostlina za krátkou dobu dokáže vytvořit na vaší zahradě působivé loubí, obohatit květem a svěžími listy pergolu nebo obrůst sloupy, ploty nebo staré oprýskané zdi, které potřebujete elegantně zakrýt.

Trubač velkokvětý pochází ze severních provincií Číny a dorůstá při dobrých podmínkách až do délky 6 metrů. Nejvíce se mu daří na dobře chráněných polohách, například u vysokých stěn. Nevytváří sice tolik přísavných destiček jako trubač kořenující, ovšem to ho nijak neomezuje v ovíjení opor. Jeho listy jsou opadavé. Od července do září jsou jeho nové výhonky plné krásných velmi nápadných trubkovitých květů. Ty mají oranžovou až šarlatově červenou barvu a rozměrově dosahují délky až 8 cm.

Prvním i druhým rokem po výsadbě je dobré přikrýt kořeny na zimu vrstvou humusu. Rostlinu je vhodné pěstovat na dobře chráněných teplých stanovištích a pravidelně ji každoročně sestřihovat, neboť květy se příštím rokem objeví pouze na nových výhoncích.

Trubač kořenující (Campsis radicans)

Jeho podobnost s trubačem velkokvětým je tak velká, že laik je často od sebe nerozezná. Na délku však dorůstá do ještě větších rozměrů, není pro něj problém rozrůst až do 8 metrů. V teplých jižněji položených oblastech dosáhne klidně i 10 metrů. Má více přísavných destiček než trubač velkokvětý. Naopak počet jeho květů i jejich velikost je menší než u trubače velkokvětého. Uspořádané jsou ve shlucích po 12 kusech. Mají oranžově červenou barvu a podobají se miniaturním gloxiniím.

Tomuto typu trubačů se zavděčíte lehce alkalickou kyprou humusovitou půdou. Trubače kořenující se vyznačují vyšší odolností vůči mrazu, než je tomu u trubačů velkokvětých.

Rostliny obou druhů jsou velmi půvabné a vysadíte-li jich víc k jedné opoře, můžete si tak v průběhu několika let vypěstovat okouzlující živý slunečník z trubačů.    

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

12. 03. 2017 Reagovat
epeckova@seznam.cz: Prosím mohu mít "trubače zasázeného u pergoly ,ale ve větším květináči? Bude mu ten prostor stačit,a pokud máme u pergoly méně sluníčka(odpol.( pokvete? Děkuji za odpověď Pecková
12. 03. 2017 Reagovat
epeckova@seznam.cz: Prosím mohu mít "trubače zasázeného u pergoly ,ale ve větším květináči? Bude mu ten prostor stačit,a pokud máme u pergoly méně sluníčka(odpol.( pokvete? Děkuji za odpověď Pecková

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha