Voňavé plamenky na romantickou zahradu

Voňavé plamenky na romantickou zahradu

Rostliny, vydáno 07. 06. 2013

Tyto krásky hrající všemi barva mi patří k nejznámějším obyvatelům našich zahrad. Pěstují se velmi snadno, krásně voní a na žádném záhonu je rozhodně nepřehlédnete. Již podle výčtu jejich kladných vlastností je jasné, že v našich zahradách si své místo rozhodně zaslouží.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Husté někdy i přes metr vysoké porosty plamenek s mohutnými latami růžových, fialových, červených nebo bílých kvítků vytváří v zahradách velmi pěkná zákoutí. S výjimkou žluté a čistě modré barvy je v zahradách vídáme snad ve všech kombinacích ostatních barev.  Plamenky řadíme mezi jirnicovité (Polemoniaceae).

Domovinou všech plamenek s jedinou výjimkou je Severní Amerika. Rostliny mají vzpřímené lodyhy, které jsou nevětvené a olistěné jsou po celé délce. Příjemně vonící květy jsou uspořádány ve velké latě na samotném vrcholu lodyhy.

Stejně tak jako v zahradě vypadají dobře i ve váze, navíc velmi příjemně voní, takž není důvod, neodnést si kousek této krásy domů.

Aby plamenky ve váze vydržely co nejdéle, měly by se vložit do čisté nádoby pouze stonky bez listů. Květiny nařezané ráno vydrží dlouho jako čerstvé, protože v sobě udrží dostatečnou vláhu. Šikmý řez zabezpečí jejich schopnost nasát co nejvíce vody. Do vody ve váze přidejte výživu pro řezané květiny.

Ani plamenky pěstované na zahradě nemají větší nároky. Nejdůležitější požadavek mají na udržení vzdušného prostoru. Pokud je totiž vysázíme příliš hustě, zvyšuje se pravděpodobnost jejich napadení plísněmi. Plamenkám nejlépe vyhovuje stanoviště na výsluní, kyprá hlubší půda dobře propustná, bohatá na živiny s dostatkem vláhy a humusu. Kromě plísní mohou být plamenky napadeny háďátky.

Nejvhodnějším obdobím pro vysazení plamenek je jaro a podzim. Vysazují se v hustotě maximálně 5 rostlin na metr čtvereční. Vždy však zohledněte velikost odrůdy, kterou vysazujete. Čím větší odrůda, tím méně rostlin na metr čtvereční.

K odrůdám s nejbohatším kvetením řadíme Phlox paniculata a Phlox maculata. Pro pěstování v nádobách například na terasách či balkonech se hodí spíše menší odrůdy například plamenka Drummondova. Jednotlivé odrůdy kvetou od června do září.Plamenky přinesou do zahrady oživení v době, kdy mnoho trvalkových skupin nehýří barvami, a tak jsou velmi vítané právě květy floxů. Skvělé uplatnění najdou ve volných trvalkových záhonech, ve smíšených rabatech a ve skupinách ve společnosti vysokých zvonků, ostrožek, zápleváků a bílých kopretin. Velmi dobře floxy vypadají i vysazené jako lemy širších přístupových cest.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: altiusdirectory.com, aggie-horticulture.tamu.edu, gardening.about.com, vanmeuwen.com, plantsnouveau.com, gatsbysgardens.blogspot.com, waysidegardens.com, burpee.com,torange.us,  indianapublicmedia.org, jardinsmichelcorbeil.com, buddgardens.com,plantanswers.com, perennialpleasures.net, whiteflowerfarm.com, moosecrossinggardencenter.com, americasbestflowers.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

10. 08. 2016 Reagovat
natalia: Dobrý den máte někde stránky kde se tyto floxy kupují? Děkuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha