Zahrada ve žlutém

Zahrada ve žlutém

Rostliny, vydáno 24. 07. 2012

Žádná barva není létu bližší než právě barva žlutá. Je to barva slunce, radosti a dobré zářivé nálady. Je taktéž dobře kombinovatelná se spoustou jiných barev. Bílá ji dokáže ztlumit, červená naopak zvýraznit. Modrá barva žlutou barvu vyzdvihne. Naše zahrada stejně jako například náš byt se může obléct do spousty barev, a pokud je žlutá vaší oblíbenou barvou, nabízíme vám několik typů na rostliny, které mohou zazářit žlutě právě i ve vaší zahradě.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Snad žádnou žlutě kvetoucí zahradu si nelze představit bez denivek. Zlatavě vybarvených denivek jsou opravdu velké spousty. Tyto květiny mají mnoho poupat a každé z nich kvete jen jeden den - odtud název denivka. Často bývají nazývány také liliemi jednoho dne. Vyhovuje jim slunečná poloha, ale ani v polostínu nikterak nestrádají. Dorůstají až 1 metru výšky a dokážou být velmi okrasné i listem. Upřednostňují vlhčí půdu, v suchu méně kvetou. Na pěstování jsou velmi nenáročné.

Janeba drsná se hodí spíše do pozadí záhonů, anebo jako pohledová clona. Měří totiž až kolem 1,5 metru. Miluje plné slunce a vlhčí živnou půdu. Je to trsnatá trvalka velmi podobná drobnějším slunečnicím. Dokáže vytvořit doslova vysoký živý plot, který oddělí vaši zahradu od zahrady sousedovy. 

Krásnoočko velkokvěté, trvalka dorůstající výšky mezi 40 až 90 cm. Její květy jsou velké s vyřezávanými okraji. Dlouho vydrží ve váze. Odumírající květy odštipujeme. Pokud rostlinu každoročně na jaře rozdělíme v trsu, prodloužíme tím její životnost. Krásnoočko dobře vynikne a daří se mu na slunečných záhonech.

Velmi dobře se rozrůstající žlutě kvetoucí rostlinou je kejklířka žlutá - dosahující rozměrů 30x60 cm. Patří mezi krátkověké, ale dobře se rozmnožuje samovýsevem. Její žluté květy jsou často červeně tečkované.

Zahradu bez škůdců pomohou udržovat žlutě kvetoucí aksamitníky neboli afrikány. Aksamitníky jsou dobří společníci pro jiné rostliny v našich zahradách, jelikož chemikálie, které kolem sebe  rozšiřují, odrazují některé hlístice v množení se na zahradě.  O druzích a způsobu pěstování aksamitníků píšeme podrobněji v našem článku: Zahradu bez škůdců udrží aksamitníky.

Stejně tak i velké množství skalniček náš může v zahradě obohatit a upoutat žlutou barvou. K těm žlutě kvetoucím patří například tařice, zcela nenáročná skalnička dobře snášející i letní úpal. Využívá se nejčastěji k výsadbě i na suché skalní zídky.

Opomenout nelze ani žlutě kvetoucí třezalky, které jsou velmi dekorativní a navíc kvetou po celé léto až do podzimu. Daří se jim v každé písčité lehčí, spíše sušší půdě. Vyhovuje jim slunečná až lehce zastíněná poloha na chráněném místě v zahradě.

Existuje ještě spousta dalších žlutě kvetoucích rostlin: achillea neboli řebříček, narcisy, hledíky, lilie, zákula neboli kerie, ostálka sličná, žluté tulipány, žluté růže a macešky, celík zlatobýl, len žlutý, alstromerie, slunečnice, měsíček lékařský, blatouch bahenní a také třapatka, o které píšeme podrobněji v našem článku Třapatky neboli Rudbeckie – slunce v zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mikesjournal.com, barcelonaphotoblog.com, dream.chymecindy.net, public-domain-image.com, hiren.info, wallpapergate.com, 7art-screensavers.com, letsgomobile.org, latoro.com, photography-on-the.net, good-wallpapers.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

22. 06. 2015 Reagovat
erik: jak vipada prezen tace o rstlinach

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha