Denivky - krásky nejen jednoho dne

Denivky - krásky nejen jednoho dne

Stromy a keře, vydáno 19. 08. 2016

Na vrcholu léta ustupuje záplava barev v záhonech podzimní paletě. Jednou z posledních zahradních krásek tohoto období jsou denivky. Angličané těmto trvalkám dali jméno daylilies, tedy denní lilie. Ačkoliv nejsou v českých zahradách nijak ojedinělé, s liliemi si je lidé často pletou.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

I latinské pojmenování Hemerocallis, neboli krása jednoho dne, poukazuje na typickou vlastnost těchto rostlin. Každý květ vykvete pouze na jeden den. Což ale neznamená, že bychom se museli radovat z denivek pouze jeden den v sezóně. Na stvolu trvalka nasazuje květů více. Denivka se více jak dva tisíce let před naším letopočtem pěstovala jako zelenina a přírodní afrodiziakum. A do kuchyní se vrací i dnes. Zavadlé květy můžete využít do salátů, jako ozdobu na dorty nebo je naplnit masem či sýrem.

S výsadbou si příliš nelámejte hlavu

Denivky jsou nenáročné trvalky. V českých zahradách se již v dobách našich prarodičů pěstoval kultivar s oranžovými květy Hemerocallis fulva. Od devatenáctého století se tato rostlina hojně šlechtí a v současnosti je známo více jak deset tisíc kultivarů. Odrůdy se liší velikostí i barevností květů, počtem okvětních plátků a samozřejmě i výškou rostlin. Většina denivek nevyžaduje zvláštní pozornost při výsadbě a následné péči.


Těmto trvalkám se nejlépe daří v propustné půdě s dostatkem humusu. Ideálním stanovištěm jsou slunná místa vaší zahrady. Kontejnerové trvalky můžete sázet v průběhu celé sezóny. Hlízy je však ideální do země sázet časně zjara nebo na podzim - nejpozději 6 týdnů před očekávaným příchodem mrazíků. Hlízy nesázejte příliš hluboko, bohatě postačí 1 - 2 cm pod povrch země. Při výsadbě počítejte s tím, že se denivky rok od roku expanzivně rozrůstají, měli byste jim proto dopřát dostatek prostoru.

Jak docílit bohatého květu

Pro bohatý květ potřebuje denivka minimálně 6 hodin přímého slunečního světla. Přestože rostlina není choulostivá na sucha, barevné potěšení pro oči zaručí i pravidelná zálivka, alespoň jednou týdně. Zejména v době jarního růstu a také v srpnu, kdy rostlina odnožuje, jí dopřejte dostatek živin.
 
Nelekejte se, že rostlina v prvním roce nenasadí dostatek květů. Rok od roku se bude trvalka rozrůstat a stvoly s květy znásobovat. Po čtvrtém roce se denivka dostává na vegetační vrchol. Aby se nevysílila a v následujících letech neztrácela na květu, hlízy rozdělte. Opatrně vykopejte celý trs včetně hlíz, prolijte jej vodou a v místě, kde jsou hlízy spojeny u koruny, je oddělte.

Před příchodem zimy není potřeba denivky chránit, většina jejích kultivarů je mrazuvzdorná a k ochraně jim dostatečně poslouží vlastní listy. Proto listy na podzim z trvalek neodstraňujte. Negativně může na květ působit mráz u některých velkokvětých odrůd. Takové je vhodné před příchodem mrazíků zakrýt chvojím.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha