Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů

Ať už bylinky pěstujete na své zahradě nebo je sbíráte ve volné přírodě, můžete si z nich vyrobit neskutečné množství užitečných přípravků, kterými hravě nahradíte komerční kosmetiku. Navíc budete vědět, co jste na jejich výrobu využili, v jaké kvalitě a navíc se můžete zcela obejít bez chemie, která má při častém používání i negativní dopady na vaše zdraví.

Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů
Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů (Zdroj: Shutterstock)

Bylinné olejíčky, koupelové soli, měsíčková mast, gel na holení s aloe vera nebo třeba bylinkové pleťové masky skvěle poslouží jistě každému z nás. Navíc je můžete darovat jako krásný bylinkový dárek, který  neobsahuje žádné chemické příměsi.

V domácích podmínkách si můžete vyrobit celou řadu výrobků přírodní kosmetiky, v nichž jako základ použijete bylinky ze své zahrady.

Čerstvé nebo sušené?

Všeobecně platí, že pokud budete chtít použít čerstvé bylinky, budete muset sáhnout po mnohem větším množství, než je tomu v případě bylin sušených. Stejně  tak je na místě upozornit na možné riziko znehodnocení celého výrobku v případě, že použijete čerstvé bylinky, jak tomu může být třeba v případě výroby bylinných olejů.

Čerstvý materiál musí být po celou dobu macerování kompletně ponořen do oleje či rostlinného tuku, jinak podlehne plísním. Pokud tedy nechcete nic riskovat, raději na výrobu přírodní kosmetiky a mýdel používejte pečlivě usušené bylinky, které by neměly být skladovány více jak dva až tři roky. Ne že by se dobře usušené rostliny nedaly do kosmetiky použít i po více než třech letech, ale dlouhodobým skladováním ztrácí vůni, barvu i léčivé vlastnosti. Proto platí, že čím čerstvější bylinky použijete, tím lépe uděláte.

Bylinné experimenty

S bylinkami můžete experimentovat dle své libosti, mějte ovšem na paměti, že i mezi léčivými rostlinami najdete mnoho alergenů. Pokud tedy víte, že jste na některé rostliny alergičtí, raději je zcela vynechte nebo vyměňte za jiné.

Stejně tak se doporučuje používat pouze ty bylinky, které jsou pěstovány přírodním způsobem bez použití chemických látek nebo sbírané v čisté přírodě. Pokud jste teprve začátečníky v používání bylin a nevíte přesně, jaké účinky má která rostlina, bude určitě dobré si prostudovat herbář.

Mezi nejpoužívanější bylinky na výrobu přírodní kosmetiky určitě patří měsíček lékařský, který se hodí i pro péči o dětskou pokožku, levandule lékařská, meduňka lékařská s hojivými účinky, okvětní plátky růží, heřmánek pravý, ale stejně tak i třezalka tečkovaná či kopřiva dvoudomá. Fantazii se meze nekladou.

U některých výrobků klademe zvláštní důraz na vůni a vzhledové vlastnosti bylin. V tomto případě zvláště dobře uplatníte hlavně dekorativní vonné květy v čele s levandulí a heřmánkem.

Je libo bylinný olejíček, nebo koupelovou sůl?

Jedním z nejdůležitějších základů přírodní kosmetiky jsou bylinné maceráty. Jejich použití je téměř univerzální, samozřejmě záleží na typu a kvalitě oleje či rostlinného tuku a macerovaných bylin.

Samotné maceráty lze používat například na masáže, lze je přikápnout do koupelí proti suché pokožce, tvoří základ některých rostlinných mýdel, ale stejně tak doplní tělové krémy i másla.

Jedním z nejoblíbenějších bylinných olejů je měsíčkový macerát v mandlovém oleji, který se hodí i pro péči o dětskou pokožku, kterou zvláčňuje a rychle hodí třeba opruzeniny.

Macerát vyrobíte úplně jednoduše. Budete potřebovat čistou skleněnou patentovou sklenici, sušené bylinky a vybraný olej. Do sklenice nasypte bylinky a zalijte olejem tak, aby byly celé ponořené. Směs pak promíchejte, aby se ke všem bylinkám dostal olej. Pak nechte v pokojové teplotě macerovat tři až čtyři týdny. Následně přeceďte přes plátýnko a přelijte do vhodné sklenice.

Podobně jednoduchá je i výroba koupelových solí. Na ni budete potřebovat vhodnou patentovou sklenici, himalájskou hrubozrnnou sůl (10 dílů), směs bylin, například kombinace levandulových a heřmánkových květů (4 díly) a zvolený stoprocentní esenciální olej, například levandule (5 kapek). Sůl smíchejte s bylinkami v misce a pak přikápněte esenciální olej. Do koupele postačí nasypat asi tři polévkové lžíce soli.

 Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 04.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

ČTĚTE DÁLE

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.