Datel – nenápadný lékař stromů

Datel – nenápadný lékař stromů

Zahradní inspirace, vydáno 09. 02. 2011

Známe je z pohádek a dětských knížek, občas se nám v lese připomenou svým typickým ťukáním, ale to je tak všechno, co o něm víme. Datel obecný je ale ptákem, který si zaslouží víc kromě svojí přezdívky lékař stromů i více pozornosti. Třeba léčí i stromy na vaší zahradě.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Nejrozšířenějším datlem u nás je datel černý – zároveň největší zástupce datla v Evropě. Přestože se to nemusí na první pohled, který navíc často míří neznámo do korun stromů, zdát, datel je velký, měří téměř půl metru, rozpětí křídel je až 70 cm. Už podle jména je jasné, že se jedná o černého opeřence, na temeni hlavy ale mají samečci typickou červenou čepičku.

Šplhavý hledač dřevokazných brouků

Samička má jen malou červenou skvrnku v týle – tak ji můžete zdálky rozpoznat od jiných černých ptáků. Datel má velice silou kůži, kterou ostatní ptáci vůbec nepotřebují. Musí být totiž chráněný před tím, koho se snaží vystrnadit z kůry a dřeva – před kousnutím hmyzu.

Datel – nenápadný lékař stromů

Datel je šplhavec. Má speciálně upravené prsty, dva zahnuté dopředu a dva dozadu, aby se na stromě jednoduše udržel. Proto ho můžeme vídávat v mnohdy nepochopitelných polohách. Jeho drápky se zasekávají do kůry stromů, proto je schopný běhat vzhůru i po téměř hladkých kmenech.
{[5}}
Typickým ťukáním na nepřítele

Datlův zobák slouží jako jakési dláto, které ze stromu vysekává kořist – většinou dřevokazné brouky a jejich larvy, které hlodají pod kůrou nebo přímo ve dřevě – odtud potom pramení označení lékař stromů. Datel zvládne spořádat i dřevokazné houby. Ne vždycky je ale takovým lékařem, na které jsme zvyklí – někdy totiž hledá brouky i ve spadlých mrtvých stromech.

Datel poklepe na dřevo, zjistí, kde se potrava ukrývá a pomocí zobáku a dlouhého jazyku ji potom ze stromu doslova vydoluje. V zimě datel požírá hlavně mravence, které vyhání z mravenišť, je schopný ze zimních úkrytů „vyšťourat“ i včely.

Datel – nenápadný lékař stromů

Hnízda v dutinách stromů

Datel je typický i svými hnízdy. Nenosí si listy a větvičky do korun stromů jako většina zpěvných ptáků, ale hledá dutiny, které dokáže ještě více prohloubit. Nakonec vytesá dutinu hlubokou 40 cm a širokou něco málo přes 20 cm, což mu někdy trvá i měsíc. Až se mu vylíhnou mláďata, kterých bývá od dvou do šesti, přestěhuje se na noc do jiné dutiny a dává na ně pozor jaksi „zvenčí“.

Datel – nenápadný lékař stromů

Přestože můžete mít pocit, že datel u nás snad už úplně vyhynul, není to naštěstí pravda. Datel je pouze plachý, proto ho není téměř nikdy vidět, spíše je možné ho v lesích zaslechnout. Tak zkuste někdy vyrazit na procházku a místo po zemi a po houbách v mechu se zakoukejte i do korun  stromů. Kromě datlů tam našly domov další stovky zvířat. A pokud je nezahlédnete, zkuste se alespoň do tajemných zvuků přírody zaposlouchat.

Martina Gajdošová
Foto: letovice.eu, mezistromy.cz, fotoaparat.cz, ggpht.com, birdphoto.nl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 12. 2017 Reagovat
Sonia : Prosim rekne mi nekdo co znamena vydet Datel na stromu v zime ? pry to je v ceskem starem prislovi neco jako novinku obdrzet?? dekuji S. have a nice day..x0 MERRY CHRISTMAS to you ALL
14. 04. 2016 Reagovat
Tomáš : Zdravím, může mi někdo poradit,proč má datel černé peří a do červena zabarvené na temeni hlavy ?? Díky
27. 10. 2011 Reagovat
Lucie Kalinová : je to moc pěkný článek děkuji že ho můžeme viužívat.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha