Jak si zajistit dostatek stínu na zahradě

Jak si zajistit dostatek stínu na zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 11. 05. 2016

Bez stínu byste si zahradu během slunečných letních dnů moc neužili. K ochlazení mikroklimatu sice pomohou vodní prvky, ale stín zmůže daleko víc. Dají se v něm přečkat i vlny veder, kdy se nedoporučuje mezi 11 a 16 vycházet na slunce. Zkrátka bez stinného koutku to nejde a my se podíváme na různé možnosti, jak ho zařídit.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Nejpřirozenějším zdrojem ochrany před sluncem jsou vzrostlé stromy, které zároveň působí jako přírodní klimatizace, neboť do okolí vypařují zadržovanou vodu. Ne do každé zahrady se ale vzrostlý solitér vejde, a taky to chvíli trvá, než vyroste. Naštěstí existuje celá řada jednoduchých a dostupných způsobů, jak si přesto stín na zahradě dopřát.

Kreativní stínění

Pro rychlé sestavení baldachýnu nebo plátěné stříšky budete možná mít vše potřebné doma po ruce. Najděte pevnější látku (klidně i staré bavlněné prostěradlo nebo sešité povlaky), lano či provaz a něco, co poslouží jako základny. Látku pomocí lan ukotvěte alespoň ke třem bodům - poslouží větve stromu či vrostlého keře, skoby zapuštěné do zdí či plotu, případně potřebujete sloupky. Stojany na sloupky (dřevěné tyče, tyčky vysloužilého stanu a pod) podpěr poslouží i staré mlékárenské konve, které zatížíte.

Slunečníky

Snad nejčastěji potkáváme na zahradách ve službě stínu slunečníky. Jejich výhodou je, že jsou jednoduše přenosné, nevýhodou zase, že vzhledem ke své velikosti neposkytnou moc velké zastínění.  Slunečník se musí dobře usadit, aby ho neodnesl vítr, k tomu se prodávají přímo určené stojany.  Provizorně poslouží velký těžký květináč, který vespod vysypete pískem, nahoru dáte zeminu a osadíte květinami. Slunečník můžete posléze natáčet podle polohy slunce, abyste docílili kýženého stínu. K podobnému způsobu ukotvení slunečníku může sloužit i pivní sud nebo jiná větší nádoba.

 

Námořní plachty  

Vkurzu jsou momentálně stínící plachty. Kotví se buď na fasádu domu, nebo ke sloupkům, které se upevňují na kotvy a je nutné zabetonovat do malé betonové patky, nebo přivrtat a přišroubovat k pevnému podkladu, například k betonové terase. Šijí se z plátna vysoké gramáže, bývají opatřené UV filtrem a odolají i menšímu dešti. V případě prudkého větru je vhodné je stejně jako většinu dalších stínících prostředků, uklidit.

Markýzy

Terasu přilehlou k domu ochrání výsuvné markýzy. Opět se jedná o textilní produkt ze silného, odolného plátna. Dají ale rychle složit, pomocí motorku nebo kliky se namotají na konzoli, která je součástí kotvení na zeď. Koupit se dají v různých cenových relacích, dle velikosti a použitých materiálů, ty nejluxusnější mívají integrovaná světla nebo jsou opatřeny reproduktory.

Altány z popínavek

Slunce svítí každý rok a tak se vyplatí vybudovat si trvalejší ochranu proti slunci – terasu, pergolu nebo altán. Pro lepší funkčnost, vzhled i klima je vhodné nechat je obrůst popínavými rostlinami. Je vcelku jedno, jestli sáhnete po jednoletých rostlinách nebo zvolíte trvalky. U těch ale můžete očekávat každým rokem o něco větší nárůst zelené hmoty a odpadne vám každoroční nové osazování.

Tak co, už jste si vybrali?

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com, úvodní: liniedesign.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha