Motýli na zahradě – mohou být i v té vaší!

Motýli na zahradě – mohou být i v té vaší!

Zahradní inspirace, vydáno 17. 09. 2010

Nestačí vám zahrada plná květin a stromů? Chcete v ní ještě i život? Co takhle motýli? Ač to zní na první pohled nereálně, vy skutečně můžete ty nejkrásnější tvory z hmyzího rodu hravě přitáhnout. Stačí jenom vědět, jak na to, a řídit se jednoduchými pravidly. Tady jsou:

Rostlina dne

Lískovníček

Lískovníček

Kvete v předjaří. Corylopsis spicata dorůstá i přes 1 m, kvete zvláště bohatě a má jemné drobné výhonky. V dubnu rozkvétá...
Motýli mají studenou krev, proto vyžadují sluníčko. Mockrát jste si jistě všimli motýlů vyhřívajících se na sluncem zahalených květech, málokdy jste je viděli ve stínu. Tohle pravidlo vůbec není složité dodržovat – mnoho květin vyžaduje slunce stejně jako motýli, proto poslouchejte jejich přirozené požadavky.

Slunečno a větrno
Kromě toho motýli na zahradě potřebují klid. Větrno jim příliš nesvědčí i kvůli tomu, že jejich drobná tělesná schránka může být kdykoliv odváta. Zaměřte se proto na větru skryté koutky zahrady, a pokud jich máte málo, vytvořte je. Stačí keře, živé ploty, schovat záhonek s květy ke stěně domu. Nezapomínejte ale na to, že květům nesmíte stínit. Vyberte proto místo chráněné například ze severní strany.

Motýli potřebují k životu vodu, stejně jako všichni živí tvorové. Nektar z květů ji sice obsahuje, mnohdy v něm ale chybí potřebné minerály. Na to existuje jednoduchý fígl – použijte například koupadlo na ptáky, které částečně ponoříte do země a půdu pak postříkáte roztokem obyčejné kuchyňské soli.

Motýli na zahradě potřebují ty správné květiny
Můžete ale vsadit i na ryze přírodní cestu a ze zahrady vytvořit menší louku, kterou nikdo neupravuje a neseká. Všimněte si, že na loukách plných kerblíku, chrastavce nebo hlaváče se to motýli jen hemží, tak si vytvořte i jednu takovou na své zahradě. Motýlům ale voní překvapivě i zelenina – květy ředkviček, salát, kopr nebo fenykl jsou spolehlivým magnetem.


Motýli na zahradě – mohou být i v té vaší!

I keře jako trnka, šeřík, kalina vonná nebo ptačí zob jsou sázkou na jistotu. Právě z nich můžete udělat zmiňovanou zástěnu před větrem. Bodláky, třapatky, hvozdíky, pupalky, rozrazily, plaménky, hvězdnice nebo řebříček malé okřídlené krasavce také dokážou nalákat – většinou ale jen na delší návštěvu.

Pokud chcete, aby u vás zůstali dlouhodobě, budete jim muset připravit půdu i pro rozmnožování. Více než dvacítka druhů motýlů klade vajíčka na kopřivu, proto se této rostliny nebojte a i když nevypadá kdovíjak jak okrasně, nechte jí na zahradě místo.
​Motýli na zahradě a jejich nepřátelé
Počítejte s tím, že než se z motýla stane poletující krasavec, budou se vám po rostlinkách plazit mnohdy nepříliš vzhledné larvy. Respektujte je, nikam je nedonášejte. Jejich pohyb je znakem toho, že motýli jsou na vaší zahradě konečně jako doma, a opravdu jen málokteré housenky svým požíráním rostlinky dokážou zlikvidovat.


Nevzdávejte se, nebudete-li hned úspěšní. Motýli jsou živí tvorové, které nemůžete nijak ochočit. Buďte proto trpěliví a nečekejte na jejich první návštěvu jako ostříži. Nezapomínejte ale ani na to, že i půvabní motýli jsou stále jenom hmyz. Všechny postřiky a insekticidy, které používáte například na mšice nebo ostatní nevítanou havěť, jim proto můžou ublížit.

Martina Tlachová
Foto: howstuffworks.com, topleftpixel.com, cssplay.co.uk, photopumpkin.com, czu.cz, priroda.cz

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

28. 09. 2013 Reagovat
lenka: jak ochocit motyla poradte dystak piste naeimal nalenkamikisek@seznam.cz
22. 09. 2010 Reagovat
: Krásný článek,motýlků mám na zahradě velké množství a více druhů,každý rok i Otakárky,mají úžasné housenky,motýli milují hlavně Komuli,také jsou nejvíce na plaménkách,cyniích,kopretinách a rudbeciích.Na cínie létají hodně i Vřetenušky.Je to nádherný relax a balzám na psychiku.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha